Naše tradičné Vianoce

16. novembra 2020
Tradičné Vianoce

Blížia sa nám vianočné sviatky, na ktoré sa isto mnohí tešia. Doba pokročila, a tak sa zdá, že dnes má už takmer každá rodina svoje vlastné tradície a rituály. Niet divu.

Všetky detaily si totiž kombinujeme podľa toho, odkiaľ sme a ako sme to zvykli mať doma, prípadne sa inšpirujeme aj niečím, čo sa nám proste zapáčilo. My vám dnes ponúkneme stručný prehľad slovenských vianočných zvykov a tradícií, ktoré vám môžu poslúžiť ako inšpirácia – a ktovie, možno si tento rok zvolíte pravé slovenské Vianoce.

Tradičné vianočné orechy
Tradičné vianočné orechy

Vedeli ste, že…

… slovo Vianoce a Vánoce máme na označenie tohto sviatku len v slovenčine a češtine? Ostatné slovanské jazyky majú pre sviatok božieho narodenia výrazy ako Roždestvo (ruština), Boze Narodzenie (poľština), Božič/Božić (srbčina a chorváčtina). Tak prečo práve Vianoce?

Predpokladá sa, že toto slovo pochádza z nemeckého Weihnachten, z ktorého sa doslovne preložila časť „nacht“, čo znamená „noc“.

Advent

Keďže tradičné slovenské Vianoce (ak sa nebavíme o predkresťanských slávnostiach zimy) sú kresťanským sviatkom narodenia Krista, v našej krajine sa tradične oslavuje aj obdobie pred Vianocami, a teda advent. Ide o štyri týždne pred sviatkami, keď sa má držať pôst a ľudia nemajú chodiť po zábavách. Nuž, tento rok nám plnenie tejto tradície pôjde asi o čosi lepšie, keďže všetky oslavy sú zakázané…

K adventu neodmysliteľne patrí adventný veniec z ihličia a so štyrmi sviečkami. V každú adventnú nedeľu zapálime jednu, až napokon horia naraz všetky štyri.

Kedysi bolo potrebné nazbierať vetvičky ihličnatého stromu a upraviť ich do podoby venca, dnes už máme možností viac. Dokonca si môžete zadovážiť aj umelý veniec, ktorý vám vydrží viacero rokov. A je potom na vás, ako si ho ozdobíte.

A aby sme nezabudli na najmenších: s adventom sa spájajú aj sladké adventné kalendáre. Od 1. do 24. decembra sa za každým dátumom skrýva čokoládová figúrka, ktorá poteší. Dobre, v poriadku, nielen deti si na nej smú pochutiť!

uData:1s67:Desktop:shutterstock_1212113440.jpg

Barbora a Lucia

Mnohí určite poznáte aspoň jednu Barborku či Lucku. Vedeli ste však, že sa k týmto menám viažu aj špeciálne tradície? Sviatok svätého Mikuláša pripadajúci na 6. december bez pochyby poznajú všetci. V predvečer tohto sviatku si deti postavia do okien svoje vyleštené čižmičky a čakajú, čo si v nich ráno nájdu. Ak boli dobré, budú dnu samé maškrty. Beda vám však, ak ste neposlúchali. Slovenský Mikuláš vám ich zaplní uhlím – a ako dekoráciu pridá aj veľkú varechu. V niektorých dedinách a na niektoré školy ešte stále chodí Mikuláš osobne, a to v sprievode anjela a čerta.

Tradičné vianočné háčkované ozdoby
Tradičné vianočné háčkované ozdoby

A ako je to s tou Barborou a Luciou? Nuž, 3. decembra, v predvečer sv. Barbory, zvykli po dedinách chodiť od domu k domu „barborky“, ženy odeté do bielej farby so zahalenými tvárami, a husím pierkom vymietli izbu.

Dodnes sa v niektorých dedinách zachoval zvyk odtrhnúť si na sv. Barboru čerešňové vetvičky a nechať ich doma vykvitnúť vo váze. Dievča si potom na polnočnú omšu zastrčilo svoju vykvitnutú vetvičku za pás a mladík, ktorý si tú vetvičku vzal a založil za klobúk, prejavil svoj záujem a mal sa s touto dievčinou oženiť.

Sviatok sv. Lucie sa spája s čarovaním, ide teda ešte o dávne tradície. Keďže v decembri svetla vonku ubúda, ľudia sa báli, že s tmou prichádzajú aj zlé sily. Na sv. Luciu sa teda zvykol robiť poriadny rámus, aby sa zlí duchovia naplašili a do dediny sa neodvážili. Aj tento sviatok súvisí s vydajom – dievčatá si nachystali 13 lístkov s menami mužov a každý večer jeden podpálili. Meno, ktoré ostalo na poslednom nezhorenom lístočku na Štedrý deň, bolo meno ich budúceho ženícha. 

Vianočná výzdoba

Keďže naši predkovia nepoznali moderné a syntetické materiály, vianočná výzdoba bola založená na tom, čo ponúkla príroda. Ak chcete svoju vianočnú výzdobu orientovať naozaj tradične, siahnite po dreve a vyrezávaných ozdobách, ihličnatých vetvičkách a ovocí. Najlepšiu úlohu zohrajú červené jabĺčka, ktoré môžete len tak vystaviť, prípadne ich dať vysušiť a použiť ako ozdobu stromčeka. Jabĺčka vám dokonca môžu poslúžiť aj ako stojany na tenkú sviečku.

Tradičné vianočné ozdoby
Tradičné vianočné ozdoby

Vlašské orechy boli neoddeliteľnou súčasťou vianočných misiek s maškrtami a takisto sa im ušlo aj miesto na vianočnom stromčeku. Tam patrili aj slamené ozdoby a šúpoľné figúrky. A treba pripomenúť, že Slováci si svoj vianočný stromček pôvodne vešali nad stôl, nestavali ho ako samostatnú dekoráciu. No ako, odvážili by ste sa ísť do niečoho takého?

Pečiem, pečieš, pečieme

Čo by to boli za Vianoce bez napečených sladkých dobrôt? V niektorých rodinách sa vypeká (a určite aj vyjedá) už od začiatku decembra.

Tradičné vianočné pečenie
Tradičné vianočné pečenie

Medovníčky, vanilkové a orechové rožky, linecké pečivo so sladkým lekvárom, medvedie labky a rôzne makové koláčiky… Je si veru z čoho vyberať.

Trvanlivé pečivo má tú výhodu, že pokiaľ vydrží až do sviatkov, môže byť súčasťou vašej domácej výzdoby. Stačí krásny obrus a miska – a naukladané koláčiky môžu vyzerať skutočne anjelsky.

Tradičné vianočné medovníky
Tradičné vianočné medovníky

Pridajte pár vlašských orechov a dookola rozložte vetvičky. Výzdoba ako lusk! A bonusom je krásne rozvoňaný príbytok. Nezabudnite však, že z tejto výzdoby zvykne záhadne ubúdať, preto ju treba neustále dopĺňať!

Prestieranie

Tradičný slovenský vianočný stôl bol bohatý, čo sa množstva jedla týka – alebo aspoň bohatší než zvyčajne počas roka. Prestieranie bolo ale skromné, no funkčné. Nesmel chýbať najlepší obrus a najkrajšie taniere a misky. Sviečka na stole bola základ.

Ak by ste chceli tento rok stolovať v tradičnom duchu, skúste siahnuť po slávnostnom bielom či červenom obruse, môžete zvoliť aj kombináciu veľký biely obrus + červený behúň v strede.

Na stôl patrí dlhá kvalitná sviečka v stojane. Dekorácie môžu tvoriť vetvičky, ktoré môžete zviazať špagátikom, a pridajte k nim zopár vlašských orechov. Nezabudnite na svoje najlepšie jedálenské súpravy – práve nastal ich čas.

Jedlo kedysi a dnes

Hoci štedrovečerný stôl vždy predstavoval to najlepšie a najvzácnejšie, čo sa podarilo odložiť, v porovnaní s dnešným sviatočným menu aj tak pôsobí skromne. Nuž, také boli časy, nie vždy bol všetkého dostatok.

Základom večere boli oblátky. Tie sa dochucovali medom a cesnakom, oboje mali mať magický účinok súvisiaci so zdravím.

Tradičné vianočné trubičky
Tradičné vianočné trubičky

Naši predkovia si na Vianoce varili kapustnicu, do ktorej pridali slivky, občas huby a niekedy dokonca aj mäsko. V niektorých rodinách sa varila šošovica, niekde hubová polievka a inde zasa hŕstková.

Na stole nesmeli chýbať chutné koláče, do ktorých sa pridával mak a orechy či lekvár, populárne boli múčne jedlá ako šúľance.

Vplyvom kresťanských tradícií sa na slovenský vianočný stôl dostal aj kapor, pretože ryba je považovaná za pôstne jedlo.

Dnes už máme, samozrejme, širšie možnosti a väčší výber, preto sa naše vianočné stoly stali kombináciou tradičného a toho, čo sa nám jednoducho zapáčilo.

V súčasnosti je asi veľmi málo rodín, kde by niekto pohrdol zemiakovým šalátom s majonézou.

Tradičný vianočný šalát
Tradičný vianočný šalát

Iní si zasa namiesto kapra radi pochutia na vyprážanom rybom filé, niektorí dokonca volia aj exotickejšie druhy rýb. Na prvý sviatok vianočný už na stôl pribúdajú mäsové dobroty – od rezňov cez údenú šunku až po kačku s lokšami a kapustou. Najlepšie inšpirácie na tradičné vianočné recepty nájdete tu.

Či už budete nasledovať tradície, alebo zvolíte modernejšie recepty, nezabudnite na jedno – ak vydržíte do štedrovečernej večere nejesť, uvidíte zlaté prasiatko!

Tradície

K štedrovečernej večeri neodmysliteľne patria krásne tradície, ktoré si zachovávame už po mnoho generácií. Poznáte všetky z nich?

1. Šupina z kapra

Tá patrí pod obrus či do peňaženky! Dodržiavate túto tradíciu? Môže vám zaručiť bohatstvo do nasledujúceho roka.

2. Hviezdička nielen na stromčeku

K najstarším slovenským vianočným tradíciám patrí rozkrojenie jablka na polovicu. Ak vám v strede vyjde pekná hviezdička, znamená to, že celá rodina bude počas nasledujúceho roka zdravá.

3. Orechy a štyri kúty

Počas štedrovečernej večere by na stole nemali chýbať orechy. Štyri z nich je potrebné hodiť do štyroch kútov, aby sa zabezpečilo, že taká hojnosť, aká je na Vianoce, sa bude rodiny držať z každej strany.

4. Medový krížik

Gazdiná, ktorá pripravovala vianočnú večeru, by mala všetkým stolujúcim spraviť na čelo medový krížik. Prečo? Aby boli všetci zdraví, dobrí a pokorní.

5. Cesnak

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo na štedrovečernom stole nesmie chýbať cesnak? Či už vám vonia, alebo nie, cesnak je v našich končinách najznámejším prírodným liečivom. A vedeli to aj naši predkovia. Cesnak na stole má zabezpečiť zdravie pre všetkých členov domácnosti. Čo nesmie chýbať na Vianoce u vás doma?

Vaše reakcie