Štyri body, ktoré vám pomôžu vybudovať si dlhodobé návyky

8. septembra 2022

Dlhodobé návyky väčšinou stoja na štyroch základných pilieroch. Ktoré to sú?

1. Rozhoduje prostredie 

Aby váš mozog vytrval, potrebuje správne podnety. Vyskúšajte tento trik: spravte z bežných vecí nejakú prospešnú výzvu. Napríklad položte knižku, ktorú sa už tak dlho snažíte dočítať, na ovládač od televízora. Tento aranžmán môže byť prvým krokom k lepšiemu výberu. Skúste to, je to jednoduché! 

2. Opakovanie je základ 

Podľa nedávneho výskumu je optimálne opakovať jednoduchý zdravý návyk po dobu aspoň 66 dní. Nenechajte sa vystresovať časovým ohraničením, radšej si vždy spomeňte, že zakaždým, keď nový návyk opakujete, ide to čoraz ľahšie. Nakoniec, vždy môžete na pár dní prestať a k činnosti sa znovu vrátiť.

Ak si chcete vybudovať nový návyk, nemusíte sa stať perfekcionistkou. Ak aj na chvíľu vypadnete „z rytmu“, tento čas využite na to, aby ste si premysleli, čo môžete vyladiť, aby ste v budúcnosti boli dôslednejšie.  

3. Sladká odmena 

Osvojenie si nového návyku patrične oslávte, a to tak, že váš mozog odmeníte dopamínom. To mu pomôže zaregistrovať zvyk ako činnosť, ktorú vaše telo aj myseľ miluje. Musíte tak urobiť hneď po danej činnosti. To je dôvod, prečo nie je až také efektívne, keď si poviete, že ak budete celý mesiac usilovne cvičiť, kúpite si pekné bežecké tenisky, ale oveľa viac zaberá, keď si po cvičení doprajete okamžitú odmenu – napríklad fajnové latté.

Najefektívnejšie odmeny sú tie, ktoré sa spájajú s naším správaním. Neváhajte preto napísať precítený komentár pod fotku na Instagrame o tom, ako skvelo sa cítite po dnešnom namáhavom behu. Dostanete za to kopu lajkov – a to fakt zaberá.  

4. Automatizácia 

Ešte jedna vec je dôležitá. Zostaňte konzistentné. K činnosti pridajte také prvky, ktoré ju zautomatizujú. Napríklad cvičte každý deň v tú istú hodinu, začnite prechádzku so psom na tej istej trase ako vždy alebo si ranné smoothie zakaždým robte s použitím troch rovnakých ingrediencií.  


Text: RELAX
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu