3 kroky, ako môžu začiatočníci jednoducho vylepšiť svoju životosprávu
Možno sa deň čo deň odhodlávate začať žiť zdravšie, lepšie sa stravovať, začať sa hýbať. Ak nám chýba energia a máme v živote veľa stresu a práce, je naozaj náročné nájsť si motiváciu a začať sa ňou riadiť. Preto vám prinášame tri jednoduché a praktické kroky.
Máme pre vás 3 jednoduché kroky, ktoré ak aplikujete do svojho života, budete mať efektívny štart k dosiahnutiu vašich cieľov úspešne zdolaný. Tieto kroky sú jednoduché a dobre ich poznáte, sú to raňajky, obed a večera. Stačí venovať im pozornosť, uvedomiť si zopár dôležitých vecí, a veľa problémov vám zrazu odbudne.
Možno sa bojíte, že vám správne raňajky nebudú chutiť, že budete mať počas dňa chuť na tie nezdravé lákadlá alebo že budete hladní. S takou životosprávou by sme veru neboli spokojní ani my. Ibaže existuje aj skutočné zdravé riešenie.
Cibuľové ponožky – trik starých mám, ktorý vás zachráni pred prechladnutím
Detaily sú pritom úplne na vás. Je úplne jedno, či preferujete živočíšny proteín ako mäso alebo ryby alebo sójový tempeh. Ide len o to prestať špekulovať a začať konať. Keď sa vám žiada snack, tak si dajte ovocie, kvalitnú horkú čokoládu alebo orechy. Hlavne sa však už vykašlite na výhovorky a aspoň počas pracovného týždňa skúste aplikovať tento režim.
Krok 1: Raňajky
Vyber múdre sacharidy a ideálne ich minimalizuj.
Je na vašom rozhodnutí, či si ráno vyberiete vajcia alebo jogurt alebo si dáte Power Coffee s maslom a mct. Na výber sú tri možnosti a rôzne spôsoby ich prípravy. Netreba riešiť detaily, či si spravíte z vajec praženicu alebo volské oko. Riešte suroviny, kde záleží na tom, aby boli vajcia „domáce“ a tuky v top kvalite.
Krok 2: Obed
Je veľkou výzvou neakceptovať na obed bežné menu, ale ísť vlastnou cestou. Ideálne je dať si polievku + hlavné jedlo bez klasickej sacharidovej prílohy (pečivo, cestoviny, zemiaky, ryža, rezance…).
Rôzne šaláty s mäsom, ovčím alebo kozím syrom, ryby so zeleninou alebo pre vegánov pomalé sacharidy ako správne upravené strukoviny a rastlinný proteín tempeh, to sú možnosti, s ktorými sa začnete cítiť dobre.
Ak stále mrznete, vezmite si von a na svah teplošky
V podstate by 40% nášho taniera malo tvoriť ovocie a zelenina, 20% kvalitné bielkoviny (ryby, kvalitné mäso, domáci tvaroh) a 20% plnotučné potraviny (vajcia, avokádo, kvalitná slanina, syry, mandle, horká čokoláda). Ďalších 10% by malo patriť koncetrovaným zdravým tukom (kokosový olej, olivy, maslo alebo ghee) a 10% kvalitným sacharidom (batáty, zemiaky, celozrnná ryža).
Pozrite sa na svoj tanier, či sa tomu približuje. Nehľadajte perfekcionizmus, snažte sa len priblížiť.
Krok 3: Večera
Po vašom dni sa môžete odmeniť jedlom, na aké máte chuť. Podstatné sú však dva veci: kvalita surovín a správna príprava jedla.
Je rozdiel dať si steak so zeleninou a pohárom červeného vína verzus cestoviny s mortadellou a supermarketovým eidamom, hamburger s obhájením si, že majú domáce hranolky alebo 2 pivá a pizzu.
Ak nemáte čas variť, tak si môžete kúpiť aspoň kváskový chlieb a natrieť si ho bryndzovou, vajíčkovou alebo inou pomazánkou a k tomu zjesť veľa zeleniny.
Zlepšovanie životosprávy je krásna komplexná záležitosť, kde vstupuje aj otužovanie, silový, vytrvalostný a intervalový tréning a kvalita spánku. Odkaz tohto článku je však hlavne nešpekulovať a začať riešiť základ.
Raňajky, obed a večera z kvalitných a poctivých potravín, sacharidov z rána radšej menej, ale dôležité je, aby vám chutila originálna chuť jedla a nie spracované alebo fast food záležitosti.
Pre viac informácií o zdravej životospráve môžete navštíviť blog: www.dusanplichta.com
Kvíz: Ako dobre ovládate zásady zimného behu?
Foto: Shutterstock