5 mýtov o (ne)bezpečnom jedle

25. januára 2024
tráviace problémy

Občas je ťažké rozpoznať riziko a keď to stále dobre vonia a chutí, býva nám ľúto všetky tie dobroty vyhodiť.

Mýtus č. 3: Ružové mäso je nedovarené a nebezpečné

Niekedy si uprostred fašírky všimnete, že má ružovkastú farbu a myslíte si, že je ešte surová. Ale ak do mäsa vložíte kuchynský teplomer a teplota je správna, žiadne nebezpečenstvo vám nehrozí.

Na druhej strane, mäso môže vyzerať, že je uvarené, ale ak nebolo pripravené pri správnej teplote, stále môže obsahovať baktérie. Hydinu by ste mali variť pri 74 stupňoch a mleté hovädzie, bravčové, jahňacie a teľacie mäso pri 71 stupňoch.

Je tiež bezpečné variť či už celé, alebo nakrájané kúsky teľacieho, bravčového, jahňacieho a hovädzieho mäsa alebo šunku pri 60 stupňoch, pretože baktérie, sú iba na povrchu, zatiaľ čo mleté mäso sa musí po celú dobu pripravovať pri 71 stupňoch, aby sa dokonale prepieklo.

Pri úprave mäsa je dôležitá teplota.

Mýtus č. 4: Preliačené konzervy sú v poriadku

Malá konzerva je v poriadku, ale ak je väčšia – taká hlboká, že by sa do nej zmestil celý prst, alebo ak je preliačená pri viečku, ani ju nekupujte. Spoj môže byť narušený a do konzervy sa mohli dostať baktérie kaziace jedlo. Takisto sa vyhnite deravým, nafúknutým, vydutým alebo hrdzavým konzervám; to všetko môžu byť známky poškodenia alebo toho, že v konzerve sú prítomné baktérie.

Keďže môže byť ťažké povedať, či je preliačenina znakom problému, jednoducho si vyberte takú konzervu, ktorá ju nemá.

V zriedkavých prípadoch môže ísť aj o nebezpečný druh ako je C. botulinum, ktorý spôsobuje botulizmus.

Mýtus č. 5: Letný piknik si treba užívať aj niekoľko hodín

Pikniky alebo záhradné oslavy sú ideálnou príležitosťou na otravu jedlom. Baktériám sa darí pri teplote 4 až 40 stupňov, preto sa neodporúča nechať ležať jedlo vonku viac ako dve hodiny. Ak je tam viac ako 32 stupňov, tak ani nie hodinu!

Čo to znamená? Ak ste dojedli, so studeným jedlom zamierte do chladničky, kde by ste ho mali uchovať pri teplote 4 stupne alebo menej; teplé jedlo by malo mať zasa teplotu 60 stupňov alebo viac.

Skladujte ho v pomalých hrncoch, ohrievacích alebo parných nádobách. Studené jedlo by malo byť v miskách s ľadom, alebo v chladiacich nádobách (keď sa ľad roztopí, nahraďte ho novým).

Ak v prírode nemáte prístup k tečúcej vode a mydlu, noste so sebou vlhčené utierky alebo dezinfenkčné prípravky na ruky.

Letná grilovačka

Text: RELAX
Foto: Shutterstock

2/2
Zavrieť reklamu