5 praktických rád, keď začínate s cyklistikou

Cyklistika. Foto: Shutterstock

Leto je obdobím dovoleniek a oddychu. Zatiaľ čo jedni ho radi trávia vyhrievaním sa na slnku a pobytom pri blahodárnom mori, druhí preferujú aktívny odpočinok.

Ľudia patriaci do druhej skupiny každú chvíľu hľadajú nové formy športovania a rozširujú spektrum svojich záľub. Do čela zoznamu letných činností sa u mnohých určite dostalo aj bicyklovanie. Ak ste sa aj vy stali čerstvým priaznivcom cyklistiky, ponúkame vám pár praktických rád, na čo dbať keď to s bicyklom začínate brať vážne.

1. Cyklistická “výstroj”

Dôležitým úvodným elementom je mať vhodné športové oblečenie. Zaobstarajte si cyklistický dres, v ktorom sa budete cítiť pohodlne.

Medzi základné vlastnosti, ktoré musí mať kvalitný dres patrí priedušnosť, ľahkosť, schopnosť dobrého odparovania a vodeodpudivosť. Vďaka nim budete chránení pred nepriaznivým počasím aj prípadnou zväčšenou vlhkosťou vzduchu.

Samozrejmosťou sú aj reflexné prvky na oblečení a cyklistická prilba a cyklistická fľaša na vodu.

2. Odhadnúť svoje možnosti

Keď s cyklistikou ešte len začínate, neprepísknite to hneď s náročnými cyklotúrami  a berte do úvahy stav svojej kondície a výdrže. Zhodnoťte svoje sily a odjazdené kilometre pridávajte postupne, v súlade so zlepšovaním fyzickej zdatnosti.

Snažte sa odhadovať aj bezpečnosť svojej jazdy. Udržujte spoľahlivé vzdialenosti hlavne na vozovkách a dávajte pozor na dopravné značenia a ostatných účastníkov premávky. Pri zjazdoch, kedy dosahujete najväčšiu rýchlosť, si dajte pozor na stav cesty a svoje skúsenosti so zvládaním rýchlosti.

3. Dopĺňať energiu

Hlavne v letnom období musí byť vašou prioritou priebežné dopĺňanie energie a tekutín. Už pred začatím jazdy potrebujete mať v sebe dostatok energie – to znamená, dať si niečo výdatné a ľahké na jedenie a zabezpečiť prísun tekutín.

Počas jazdy nečakajte na moment kedy sa dostaví pocit smädu, ale priebežne si “upíjajte”. Počas horúcich dní dodávajte tekutiny v intervaloch každých cca 20 minút.

Pri náročnejších túrach siahnite aj po energetickom nápoji. O tom ako si môžete pripraviť aj chutný domáci iontový nápoj sa dočítate tu.

4. Do každých podmienok

Myslite na to, že počas jazdy sa môže meniť počasie, a preto buďte nachystaní na viacero alternatív, hlavne s oblečením. Ľahká a dobre uskladniteľná bunda do dažďa či návleky na nohy sú skvelým doplnkom a navyše ich dokážete zmestiť aj do zadného vrecka vášho dresu.

Pripravte sa aj na zotmenie a vybavte sa kvalitným osvetlením pre prednú časť a blikajúcim svetlom pre zadnú časť bicykla.

5. Pripravenosť na defekt

Žiaden cyklista rozhodne neostane potešený, keď ho uprostred dobre rozbehnutej túry prekvapí defekt. Na takúto situáciu je potrebné byť pripravený, aby ste sa v polovici trasy nemuseli otáčať a tlačiť bicykel niekoľko kilometrov späť domov.

Samotná výmena poškodenej duše môže byť pár minútovou záležitosťou, ak vám vo vaku nechýbajú potrebné komponenty:

  • V prípade, že sa vôbec nechcete zdržiavať opravou poškodenej duše či lepením majte vždy po ruke náhradnú dušu. Ak si neviete poradiť s výberom, určite vám s ním pomôže každý skúsený predajca.
  • Ak je defekt na duši bicykla a sme schopní ho opraviť, nesmie nám chýbať nasledovné:
  1. Multikľúčmalé kompaktné náradie, ktoré nezaberie veľa priesotru. Obsahuje niekoľko imbusových kľúčov, skurtkovač a často aj montážne páčky, ktoré budete potrebovať pri vyzúvaní kolies.
  2. Lepiaca súprava na lepenie dier (Postup lepenia dierky býva na duši naznačený na lepiacej súprave.)
  3. Pumpička na nahustenie vymenenej duše. Je malá, skladná a praktická do vaku či na rám bicykla.

Ako vymeniť dušu?

  • pomocou montážnej páky odstráňte plášť
  • vyberte poškodenú dušu
  • založte novú (alebo zalepenú), mierne nadutú dušu; začnite nasadzovať od ventilu, pozdĺž celého ráfika
  • keď je duša na svojom mieste, opatrne nasaďte plášť späť, vkladajte ho takisto od ventilu
  • dušu nahustite do potrebnej tvrdosti

„S týmito základnými komponentmi bude oprava defektu iba malým zdržaním. Postup pri vymieňaní duše je jednoduchý, preto sa ho nemusia obávať ani zástupkyne jemnejšieho pohlavia.“ dodáva Pavol Krnáč, predajca cyklistických potrieb a majiteľ Skprofibike.

Cyklistika je skvelým športom, ktorý je vhodný prakticky pre každého. Navyše, nielenže si ním zlepšujete kondíciu a udržiavate psychickú pohodu, ale spoznávate aj krásy krajiny.

Autor: Natália Olexová
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu