Skúste myofasciálnu automasáž
Ak nemáte možnosť chodiť na športovú masáž, vyskúšate si ju dať sami doma. Uvidíte, že neoľutujete.
Profesionálni bežci sa spoliehajú na pomoc masérov pravidelne a dobre robia. Masér totiž dokáže ubolené telo uvoľniť a pripraviť na ďalší tréning. Ak si nemôžete dovoliť navštevovať profesionála, neklesajte na duchu. Naučíme vás, ako si urobiť masáž doma, aby ste sa vyhýbali zraneniam a mohli trénovať kvalitnejšie.
Viacerí odborníci tvrdia, že masáže pomáhajú zmierniť svalovú horúčku, podporujú správny krvný obeh, organizmus zbavujú nahromadených toxínov a kyseliny mliečnej a v konečnom dôsledku uľavujú aj kĺbom. Svaly na ne totiž vďaka masážam menej tlačia. Ako sa však ukazuje, neexistujú vedecké dôkazy o tom, že by masáže pomáhali odplavovať z tela toxíny alebo zbavovať svaly prekyslenia, to však v žiadnom prípade neznamená, že nie sú skvelým nástrojom na zotavenie.
Ako masáž funguje?
Pri masáži sa vyvíja tlak na svaly, šľachy, väzy a väzivové tkanivá, ale aj na fasciu, čo je akýsi obal či blana, v ktorej sa nachádzajú jednotlivé svalové vlákna. Počas masáže sa svaly uvoľňujú, čo zlepšuje pohyblivosť pri behu. V štúdiách, ktoré boli publikované v Journal of Athletic Training a British Journal of Sports Medicine, sa uvádza, že masáž po športe zmierňuje bolesť svalov aj ich únavu. Iné štúdie zase uvádzajú, že masáže pomáhajú zlepšiť obranyschopnosť organizmu a pôsobia protizápalovo.
Už po jedinej masáži dochádza k zvýšeniu hladiny rozličných typov lymfocytov, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v boji proti infekciám, zníži sa hladina stresového hormónu kortizolu a masáž je dobrá aj na pomoc pri liečbe potláčaných chronických ochorení.
Myofasciálnej masáži sa vyhnite, ak…:
…trpíte problémami s obehovým systémom.
…máte chronické bolesti.
…máte kostené výbežky.
POZOR! Pri myofasciálnej masáži vynechajte nedávno zranené oblasti.
Prečo vyskúšať automasáž
Svedomito trénujete na vysnívané preteky? Potom je pre vás isto nesmierne dôležité to, aby ste sa dokázali vyhnúť zraneniam. Výbornou pomôckou pri prevencii sú masáže, no nie každý z nás má čas, peniaze či odvahu zájsť za odborníkom. Stuhnuté a napäté svaly by ste však nemali v žiadnom prípade jednoducho odignorovať. Osvojte si s nami základy masáže vlastného tela. Vyhnete sa zraneniam, zlepšíte svoj svalový tonus aj flexibilitu tkanív, čo sa pozitívne odzrkadlí na vašom športovom výkone.
Ak budete svoje kĺby a svaly zanedbávať, v najlepšom prípade nebudete môcť podávať životné výkony, v tom horšom si môžete privodiť rôzne zdravotné problémy, ktoré dokážu zničiť celé niekoľkomesačné tréningové úsilie.
17 dôvodov, prečo milovať beh
Veríme, že prínosy pravidelného strečingu už poznáte. Ten sa však zameriava na svaly a šľachy prevažne po ich dĺžke. Pri starostlivosti o zdravie je pritom veľmi dôležité nezanedbávať všeobecnú mobilitu kĺbov a tkanív. Vďaka tréningu sú naše tkanivá naučené na pohyb dopredu. Čo sa však stane, keď nečakane potrebujete zmeniť smer? Je možné, že tkanivá nebudú vedieť zareagovať na zmenu zaťaženia dostatočne pružne, a to sa môže veľmi ľahko skončiť zranením. Po prekonaní zranenia či zápalu vedia mať tkanivá problémy aj s pohybom, na ktorý sú zvyknuté. Nesprávny postoj, technika a tréningové zlozvyky môžu viesť k zmenám v biomechanike, čo samotný strečing nenapraví.
V takomto prípade je, samozrejme, najideálnejším riešením vyhľadanie dobrého fyzioterapeuta. Vynikajúcim riešením, ktoré vás okrem vlastného času nebude stáť vôbec nič, je však aj automasáž.