Nočný beh, ktorý sa oplatí zažiť. Telekom Night Run v septembri zaplní bratislavské ulice

27. júla 2022

Telekom na tohtoročnom Night Rune v spolupráci s mestom Bratislava otvorí aj úplne novú svetelnú bežeckú trasu. Dostupná bude natrvalo.

Začiatok septembra zaplnia bratislavské ulice tisícky bežcov, ktorí spoločne odštartujú už v poradí 14. ročník najväčšieho nočného behu na Slovensku. Na štartovú čiaru bratislavského mestského okruhu sa 3. septembra o 20:00 postaví viac ako 4000 pretekárov, ktorí sa spoločne rozbehnú naprieč Bratislavou a zažijú hlavné mesto za tmy. Na bežcov čaká trasa, ktorá povedie pozdĺž nábrežia pri Dunaji, cez električkový tunel popod Bratislavský hrad, historickým centrom či Starým mostom, ktorým sa pretekári dostanú až do Sadu Janka Kráľa.

Ani tento rok nebude chýbať obľúbená disciplína Beh dvojíc, pričom na každého z účastníkov čaká 5 km trasa. Rovnako organizátori nezabudli ani na najmladšie ročníky, z ktorých možno v budúcnosti vyrastú úspešní slovenskí atléti. Najmladší športovci sa tak budú môcť postaviť na štart a zabehnúť si niektorú z tratí s dĺžkou 300, 600 a 800 metrov.

Ale to nie je všetko. Na bežcov čaká viacero noviniek, o ktorých sme sa porozprávali so zástupkyňou generálneho partnera podujatia Petrou Novotnou, riaditeľkou marketingu a značky Slovak Telekom.

Na čo všetko sa môžu tešiť bežci ešte pred samotným štartom Telekom Night Run?

Našu spoločnú prípravu na Telekom Night Run sme odštartovali koncom júna prípravnými tréningmi pre všetkých bežcov pod vedením špičkových slovenských atlétov, ktoré potrvajú až do konca augusta. Každý tréning bude niečím špecifický, vďaka čomu si budú môcť bežci zlepšiť techniku behu, vytrvalosť, či nabrať lepšiu kondíciu.

Rovnako sme nezabudli zaradiť medzi tréningové behy aj skutočný nočný beh, ktorý odštartuje 23. augusta vo večerných hodinách a ponúkne tak nefalšovaný zážitok zo skutočného nočného behu, ktorý na bežcov ešte len čaká. 

Minulý rok ste spoločne s organizátorom podujatia Be Cool pripravili viacero zelených aktivít smerujúcich k ochrane životného prostredia a podpore trvalej udržateľnosti vrátane podpory významného mestského projektu s názvom Desaťtisíc stromov pre Bratislavu. Plánujete aj v tomto roku pokračovať? 

Nadväzujeme na to, čo sme začali už pred tromi rokmi. Pokračujeme s rovnakým konceptom k ochrane životného prostredia cez podporu “less waste“, separácie odpadu a trvalú udržateľnosť. Minulý rok sme predstavili 23 zelených aktivít, ktoré zahrňujú viaceré zelené prístupy k organizácii ekologického, respektíve zelenšieho podujatia, ktoré obmedzuje negatívny dopad na samotné prostredie. V skratke, spoločne s organizátorom sme kompletne prekopali celý prihlasovací proces na podujatie, zrušili sme papierové prihlášky, vrátane plastových tašiek, nadbytočných letáčikov či plastových fliaš počas pretekov.

V čo najväčšej miere sme minimalizovali plasty a nahradili ich novými produktami z recyklovateľných materiálov. Rovnako ako minulý rok, aj v tomto ročníku sme sa spojili so slovenským výrobcom tričiek Abraka, ktorý vyrába trička pre deti a dospelých z recyklovaných plastov. Tie si opäť budú môcť účastníci zakúpiť počas podujatia. Zároveň sme mysleli aj na všetky reklamné bannery, ktoré budú na podujatí a za normálnych okolností by stratili po skončení pretekov význam. Našli sme pre nich využitie, vdýchneme im nový život a vytvoríme z nich tašky či batohy.

Môžu k týmto zeleným aktivitám nejakým spôsobom prispieť aj samotní bežci?

Tak ako každý účastník týchto pretekov chce urobiť niečo pre svoje zdravie, behá, udržuje sa v neustálej dobrej kondícii, aj my všetci by sme sa mali zamyslieť nad tým, že aj naše okolie, prostredie si zaslúži byť v dobrej kondícii. 

Súčasťou predprípravných aktivít na samotné preteky budú aj špeciálne bežecké tréningy zvané Plogging, počas ktorých sa bežci nielen prebehnú po vytýčených trasách, ale zároveň ich vyčistia od množstva odpadkov, ktoré sú v jej tesnej blízkosti.  Aj tento rok pokračujeme na zelenej vlne, na víťazov jednotlivých kategórií čakajú živé ceny v podobe zelených bonsaj stromčekov, ktoré nadväzujú na spoločnú iniciatívu výsadby 10 000 stromov.

Veľmi nás teší, že spoločne s organizátormi môžeme znovu vytvoriť bežecké podujatie Telekom Night Run, ktoré opäť dostane prívlastok zelené. Budeme sa tešiť, ak všetci, vrátane zúčastnených bežcov minimalizujeme nadbytočný odpad a budeme sa správať viac ekologicky, aby sme si naše prostredie mohli čo najdlhšie udržať v tej najlepšej kondícii.

Počuli sme, že na Telekom Night Rune spoločne s Hlavným mestom Bratislava otvoríte novú svetelnú trasu na promenáde medzi Mostom SNP a Lafranconi.

Áno, počuli ste správne. Tak ako všetci bežci, ktorí trénujú 365 dní v roku, rovnako aj my v Telekome, žijeme celoročne behom. Preto sme sa rozhodli urobiť niečo pre nočných bežcov a spoločne s Hlavným mestom Bratislava osadíme špeciálne osvetlenie na promenáde medzi bratislavskými mostami SNP a Lafranconi. Tento nový osvetlený bežecký chodník s nainštalovanými 97 LED lampami zlepší svetelné podmienky všetkým nočným bežcom, ktorí nestíhajú trénovať za svetla, alebo ich láka práve vyskúšať si nočný beh, no boja sa náhodného zranenia.

Veríme, že nová nočná bežecká trasa zaujme a nájde si svojich nočných bežcov, ktorým zlepší podmienky na trénovanie.

Viac informácií sa dozviete napríklad na Facebooku.


Text a foto: Telekom Night Run

1/1
Zavrieť reklamu