Ako a kedy začať s otužovaním? Váš prvý ponor vo vode
Ak ste zdraví, s chladom môžete začať pracovať kedykoľvek. Na prvé kroky v otužovaní však existuje jedno mikroskopické ročné obdobie, ktoré je pre začiatočníkov ako stvorené – skorá jeseň. Príroda vtedy vytvára skvelé podmienky, voda sa prirodzene ochladzuje a vy sa chladu prispôsobíte postupne.
Úvod do otužovania v 5 krokoch
Ak ste sa rozhodli, že sa do otužovania pustíte, ale chcete ísť na to tak, aby malo vaše telo dostatok času adaptovať sa, môžete začať v týchto piatich krokoch.
1. Práca s hlavou, alebo ako zahodiť predsudky
Až 99 percent ľudí, ktorí si myslia, že otužovanie pre nich nie je, majú mylnú predstavu o tom, čo ich telo dokáže. Niekedy ich desí strach z diskomfortu, alebo si navrávajú, že to nezvládnu, ochorejú, nachladnú, „zmrznú“. Inými slovami, pod nohy si hádžu mentálne polená, ktoré im uberajú sebavedomie a komplikujú život.
Pozitívny mentálny prístup k otužovaniu dokáže ovplyvniť to, aká bude prvá a každá ďalšia skúsenosť s chladom. Do každého chladového zážitku by sme mali ísť bez očakávania, bez predsudkov, so zvedavosťou a hravosťou, sústredene a pokojne – s tým všetkým nám dokážu pomôcť jedine myseľ a jej správne nastavenie.
Ako nepodľahnúť jesennej depresii
2. Postupný tréning v sprche
Ak sa chcete na otužovanie v prírode pripraviť v komforte domova, môžete pred prvým kúpeľom vonku začať trénovať v sprche. Na úvod môže byť priamo studená sprcha náročná, a tak si prvých pár dní doprajte klasickú teplú/horúcu sprchu a na záver začnite kohútik postupne stáčať na studenú.
S uvoľneným telom a pokojným dychom, bez napínania svalov a zatínania zubov sa pod studenou sprchou snažte pobudnúť 1 minútu. Po týždni skúste čas predĺžiť na 2 minúty a kohútik pootočiť zo studenej vody na ľadovú.
Aj pri tomto cvičení je dôležité zapájať myseľ – celé telo môže počas ľadovej sprchy všemožne protestovať, ale ak má myseľ jasný cieľ a vie, prečo chce s chladom pracovať a o aké benefity jej ide, začne ho vnímať ako nástroj na dosiahnutie lepšieho zdravia, nie ako nutné zlo.
3. Ponáranie končatín
Najslabšie články ľudského tela sú počas otužovania prsty na rukách a nohách. Nachádza sa tu veľa kože a málo svalov a tuku, teda veľká plocha, ktorou sa cievy ochladzujú, a len veľmi málo tepelnej izolácie. Je preto prirodzené, že tieto časti tela sa v ľadovej vode vychladia najskôr, čo môže niekedy viesť k strnulosti či dokonca k bolesti.
Ak chcete končatiny na chlad v prírode dobre vytrénovať, môžete si doma zamraziť dve, tri kilá ľadu a zmiešať ho v mise alebo vo vedre s najstudenšou vodou, aká vám doma tečie. Pripravíte si malý kúpeľ s teplotou približne 4 až 6 °C. Do vody potom môžete na 1 až 2 minúty striedavo ponárať ruky a nohy.
Aj počas tohto cvičenia dýchajte pokojne a pomaly, nezľaknite sa vnemov, ktoré môžu byť spočiatku nepríjemné. Obvykle rýchlo odznejú. Keď končatiny z vody vyberiete, začnite ich zahrievať jemnými pohybmi. Nepoužívajte na zahriatie žiadny externý zdroj tepla (teplú vodu, radiátor alebo horúcu šálku čaju).
Ďalšie zásady zimného trávenia času vo vode nájdete v tomto článku.