Ako a kedy začať s otužovaním? Váš prvý ponor vo vode

28. novembra 2023
Otužovanie v prírode

Ak ste zdraví, s chladom môžete začať pracovať kedykoľvek. Na prvé kroky v otužovaní však existuje jedno mikroskopické ročné obdobie, ktoré je pre začiatočníkov ako stvorené – skorá jeseň. Príroda vtedy vytvára skvelé podmienky, voda sa prirodzene ochladzuje a vy sa chladu prispôsobíte postupne.

Najprv si však overte, či je otužovanie naozaj pre vás. Vo všeobecnosti sa otužovaniu môže venovať zdravý človek v akomkoľvek veku (v menšej miere aj deti alebo ľudia s viacerými krížikmi na chrbte). Vystavovanie sa chladu ale nejde dokopy s vážnymi kardiovaskulárnymi ochoreniami, preto by sa mu mali vyhýbať ľudia, ktorí prekonali infarkt alebo mozgovú príhodu, epileptici a tehotné ženy, ktoré sa pred tehotenstvom nikdy neotužovali.

Ak si nie ste istí, či je otužovanie kompatibilné s vaším zdravotným stavom, stačí sa poradiť s lekárom. Musíme však upozorniť, že väčšinou sa ľudia chladu obávajú úplne zbytočne. Nie je pravda, že niekto na chlad predispozície má, zatiaľ čo iný je od prírody zimomrivý.

Základné benefity otužovania:
– posilnenie imunity
– lepšia tolerancia na chlad
– posilneniekardiovaskulárnej sústavy
– rýchlejšia regenerácia svalov po športe
– lepšia nálada
– ľahká strata nadbytočnej váhy
– zrýchlený metabolizmus
– protizápalové účinky
– lepšia kvalita spánku
– pokojnejšia myseľ

Každý, aj ten najzimomrivejší človek sa behom niekoľkých týždňov môže pravidelným tréningom vypracovať na otužilca, ktorý si dokáže zaplávať v 5- až 10-stupňovej vode.

V tomto článku sme pre vás pripravili úvod do otužovania v piatich krokoch. Nájdete ich popísané na ďalších stránkach. >>>

1/4
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu