Ako žiť v prítomnosti

18. mája 2017
Ako žiť v prítomnosti. Foto: Shutterstock

Tajomstvo pevného, predovšetkým psychického zdravia môže ležať na prekvapivom mieste – v prítomnosti. Nech už ste kdekoľvek, buďte tam úplne.

Uvedomením si sily prítomného okamihu môžete redukovať stres, naštartovať mozog a zapnúť telo na plný výkon. Je to také jednoduché.

Neustále riešite minulosť? Zaoberáte sa tým, čo ste prežili, niečo úžasné alebo naopak negatívne? Vyvolávajú vo vás myšlienky na minulosť pocit viny, hnevu, sebaľútosti a závisti? Alebo sa naopak snažíte dostať do budúcnosti tak usilovne, že používate prítomnosť len ako prostriedok, ako sa dostať vpred? Máte stres z toho, že ste „tu“, a nie „tam“, a najradšej by ste už boli v budúcnosti? Opakujete si vety, ako ten deň rýchlo preletel a naopak, kedy sa už skončí a bude zajtra?

Tieto rozpory vás trhajú na kusy, vytvárajú falošné predstavy a urýchľujú starnutie. Minulosť aj budúcnosť existujú len preto, lebo dokážeme spomínať alebo predpokladať, a aj to sa deje len v prítomnosti. Všetko sa deje v prítomnosti – tu a teraz.

Je to niečo ako pred-kríza stredného veku, ktorá ľudí po tridsiatke zväčša vedie k transformácii životného štýlu. Po ukončení štúdia, po pár pádoch a nových začiatkoch sa poobzeráte okolo seba na „skutočný svet“. Meníte zamestnania, vznášate sa v bubline finančných zodpovedností a vaše pôvodné plány ustupujú do úzadia. Začínate pociťovať istú úzkosť, z času na čas vás prekvapia neurčité bolesti, prestávajú váš tešiť obyčajné veci a často sa zamýšľate nad tým, „čo by bolo keby“.

Zatiaľ čo skúmate rôzne cesty, ako si s tým poradiť, možno zakopnete aj o nasledujúcu o sile prítomného okamihu, ako si ho všímať, vžiť sa doň a ako ho hlavne akceptovať. Skúste to. Po pár mesiacoch sa veci začnú meniť. Zistíte, ako ľahko dokážete dostať pod kontrolu všetko, o čom ste boli presvedčení, že je nad vaše sily.

Začnite si všímať a prežívať prítomnosť a zmeňte stres, úzkostné stavy, zlepšite si spánok alebo upravte hmotnosť a výkony v práci (prípadne v posilke alebo dokonca v posteli). Nebojte sa, nemá to žiadne vedľajšie negatívne účinky.

Veľká kontrola mysle

Tak ako mnohé duchovné a telové terapie (joga, akupunktúra), ani tréning prítomného okamihu nie je úplne nová metóda. Jej korene siahajú k starovekému budhizmu a Američanmi bola spopularizovaná v sedemdesiatych rokoch.

Bohužiaľ sa na tieto veci moderná kultúra pozerala cez prsty a posmešne takéto terapie priraďovala k hnutiu hippie. Nasledovala búrka štúdií a skúmaní, ktoré ukazovali, že aj táto metóda pomáha bojovať napríklad proti chorobám moderného sveta. Vývoj technológií spôsobil, že sme nonstop bombardovaní informáciami z každej strany, 24 hodín denne. Udrela finančná kríza a necháva ľudí žiť v konštantnom existenčnom strese. A zrazu sú dobré akékoľvek metódy, ako sa vyrovnať s krízovou situáciou tela aj mysle. Aj tie hippiesácke. 🙂

Nepremýšľajte nad minulosťou ani budúcnosťou, všetko sa deje v prítomnosti. Foto: Shutterstock
Nepremýšľajte nad minulosťou ani budúcnosťou, všetko sa deje v prítomnosti. Foto: Shutterstock

Koncept je zároveň super jednoduchý aj zložitý na pochopenie. Sila prítomného okamihu je kompletné presné povedomie o tom, čo sa deje v prítomnosti. Ok a čo, hmm?

Chápte to takto: väčšina z nás trávi veľa času buď dumaním nad minulosťou (mal som radšej povedať alebo nepovedať to či ono), alebo trápením sa nad budúcnosťou (dokončím vôbec niekedy zadanie, čo mi dali v práci?).

Sila prítomného okamihu zahŕňa zastavenie trtkotania o „pred a po“ a sústredenie sa na to, čo je tu a teraz. Je to koncentrovanie sa na to, čo sa deje v tomto momente bez súdenia alebo skúšania nasilu čokoľvek zmeniť. Inými slovami, žiadne zamýšľanie sa, analyzovanie alebo naopak vyhnanie všetkých myšlienok z hlavy preč.

Sila prítomného okamihu znamená, že dovolíte svojim myšlienkam prísť a odísť bez urýchlenej analýzy, čo vlastne znamenajú. Každodenné cvičenie vedie k štádiu úplného povedomia. A tiež má zdravotné benefity.

Neberte všetko, čo vám napadne, príliš vážne. Vy si vyberáte, ktorá myšlienka vám ostane v hlave a ktorá ňou len bez povšimnutia prejde.

Hlavu hore

Prílišné ľpenie na minulosti alebo budúcnosti vyvoláva vo vašom nervovom systéme reakciu, ktorá buď bojuje s tým, čo bolo, alebo sa trápi nad tým, čo bude. Samozrejme, nedá sa žiť absolútne bez starostí. Čo sa dá, je prestať sa vytáčať a oddialiť negatívne reakcie trénovaním uvoľnenejších reakcií pomocou, áno, uhádli ste, uvedomenia si sily prítomného okamihu. Upokojujúci efekt sa dostaví a prinesie so sebou ďalšie výhody.

Efektívnejšiu kontrolu emócií a prijateľnejšiu reakciu na stres. Tréning uvedomenia si sily prítomného okamihu robí rozdiel medzi tým, či nekontrolovateľne vybuchnete, alebo pokoji prijmete a rovnako zareagujete napríklad na neférovú kritiku šéfa alebo posmešnú poznámku na svoju osobu od kamaráta. Takéto upokojenie tiež prináša benefity vášmu telu.

Čím viac dominuje vo vašom preciťovaní prítomnosti relaxácia a uvoľnenie, tým menej máte stresu. Toto znižuje krvný tlak, spomalí sa vám tep srdca, vyplavuje sa viac hormónov šťastia. Výskumy tiež dokázali, že sa tým znižuje množstvo zápalov, chronickej únavy, črevných ťažkostí a zvyšuje sa tolerancia na bolesť.

Žiť sa dá len v prítomnosti a aj veci sa dajú meniť alebo prijať len v nej, nie včera ani zajtra.

Zamerajte preto všetku svoju pozornosť na prítomný okamih a povedzte, aký máte v tomto momente problém. Žiaden? Samozrejme, že nie, lebo nemôžete mať problémy, ak ste plne sústredení na prítomný okamih. Váš rozum však problémy zbožňuje, pretože sa s nimi dá tak ľahko stotožniť. „Problém“ je však iba v tom, že sa príliš zaoberáte situáciou, ktorú ani nechcete alebo nemôžete zmeniť, a tak sa s ňou podvedome stotožňujete. Alebo rozmýšľate o množstve rôznych vecí, ktoré možno v budúcnosti budete musieť urobiť, namiesto toho, aby ste sa sústredili na to, čo môžete urobiť teraz…

Podstata spočíva v uvedomení si skutočnosti, že naše ego sa upína na minulosť, hoci sa už nedá zmeniť, a budúcnosť, hoci ju nemôžeme poznať.

Čím viac dominuje vo vašom preciťovaní prítomnosti relaxácia a uvoľnenie, tým menej máte stresu. Foto: Shutterstock
Čím viac dominuje vo vašom preciťovaní prítomnosti relaxácia a uvoľnenie, tým menej máte stresu. Foto: Shutterstock

Začnite trénovať

Varovanie: je to zadarmo a vyžaduje si to veľa tréningu. Ale predtým, než vás mnoho práce odradí aspoň to skúsiť, majte na pamäti, že cvičiť môžete kdekoľvek, skoro v každej situácii. Keď si na to raz navyknete, automaticky budete viac sústredení bez vydávania extra energie.

Na začiatok si dajte 10 – 20 minút denne. Pamätajte, že nikdy nebudete schopní stráviť viac času sústredením sa na prítomný okamžik, lebo ľudská myseľ je navyknutá putovať. To je v poriadku, tak sa za to duchovne netrestajte. Poďme na to krok za krokom.

Len dýchajte

Základná vec, ktorá robí uvedomenie si prítomnosti dostupným, je dýchanie. Najjednoduchšie je začať ním. Postavte sa alebo si sadnite na pokojné, tiché a pohodlné miesto a uvoľnene dýchajte. Nesústreďte sa na počet nádychov a výdychov ani na ich dĺžku. Len relaxujte a uvedomujte si pohyb brucha, hrudníka a nosa. Ak vám uletia myšlienky inam, tak ich jednoducho vráťte späť k dýchaniu.

Pracujte s tým, čo máte

Ďalej skúste vniesť hlbšie povedomie do každodennej aktivity. Pozorujte každý svoj pohyb. Vyberte si napríklad chôdzu, pohyb rúk pri umývaní riadu, sústreďte sa na pohyb kefky pri umývaní zubov. Nejedzte mechanicky, sústreďte sa na každý kúsok. Voňajte, dotýkajte sa, prežívajte vánok aj slnko na prechádzke. Nechajte, nech sa pre vás stane aj bežná aktivita výnimočnou.

Nájdite ťažisko a rovnováhu

Začnite zapájať naučenú sústredenosť do skutočných životných situácií. Zapojte bdelosť. Ak pocítite nárast stresu z pracovnej porady, sústreďte sa pár minút na nejakú činnosť alebo dýchanie. Neskúšajte odohnať svoje znepokojujúce myšlienky, radšej pozorujte myseľ v akcii. Spoznajte svoj stres a odkiaľ prichádza, prijmite ho. Tým sa negativita rozplynie. Nemajte pocit, že to nezvládate, je to len zvyk, no zvyky sa menia ťažko. Pokiaľ však presuniete energiu mysle, ktorá doteraz lamentovala nad stresom z porady, inam, máte vyhraté.

Pripravte sa na „ostrú klapku“

Vyskúšajte naučené sústredenie sa v ozajstných situáciách, ktoré sú nepredvídateľné, na rozdiel od tých, na ktorých ste trénovali. Aplikujte dýchanie a sústredenie naň aj na myšlienky počas konverzácie s priateľmi. Bdejte a buďte ostražití k detailom, ktoré sú všade okolo vás. Všímajte si ich.

Ostante radšej „zaseknutí v momente vnímania“, akoby ste mali verbálne vyletieť s prvou reakciou, čo vám napadne. Toto vás naučí lepšie počúvať a vyhnete sa vetám, ktoré by ste neskôr ľutovali. Koniec koncov všetci dobre vieme, že najracionálnejšie argumenty nám vždy napadnú dobrú polhodinu po tom, čo sme povedali prvú myšlienku, ktorá nám prišla na um.

Naučte sa zastaviť

Ak sa v akomkoľvek bode zaseknete a budete sa cítiť frustrovaní – jasné, stáva sa, nič to –, zastavte sa a povedzte si STOP. Zhlboka sa nadýchnite, poobzerajte sa vo svojom vnútri, čo je nové v danom momente, a pomaly pokračujte v tom, čo ste robili. Časom bude vaša základná emocionálna hladina pokojnejšia a vaša myseľ aj telo vám poďakujú.


Text: Valéria N.
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu