Čo by mali bežci vedieť o vitamíne C

20. októbra 2022

Vitamín C pomáha pri raste a obnove tkanív, preto je pre bežcov absolútne kľúčový.

Vitamín C je pre bežcov nesmierne dôležitý pri obnove a oprave telesných tkanív. V organizme ho však nemáme uložený, preto ho musíme telu dodávať prostredníctvom stravy alebo výživových doplnkov. Ako však vedieť, či ho prijímate dostatok? A ako najlepšie ho telu dodať?

Vitamín C je mikronutrientom, ktorému sa pripisujú antioxidačné účinky. Antioxidanty zohrávajú úlohu predovšetkým pri ochrane tela pred oxidačným poškodením, ktoré je spôsobené voľnými radikálmi. Telo má vlastný antioxidačný obranný systém a pravidelné cvičenie môže v skutočnosti posilniť tento systém a tiež schopnosť tela chrániť sa, aby bolo menej odkázané na vysoké dávky antioxidantov, ako je práve vitamín C.

Vitamín C je tiež dobrý pre bežcov, ktorí dodržiavajú vegetariánsku stravu alebo majú obmedzený príjem živočíšnych produktov. Železo v listovej zelenine, strukovinách a fazuli nie je také dobre vstrebateľné ako železo v mäse. Keď sa však rastlinné zdroje železa konzumujú spolu so zdrojom vitamínu C, železo sa vstrebáva lepšie.

Nie je až taký problém dodať telu vitamín C v dostatočnom množstve. Stačí vám veľký pomaranč, šálka jahôd, nasekanej papriky alebo brokolice alebo ovocné pyré v kapsičke DayUp Fruits obohatené o vitamín C, ktoré môžete mať vždy poruke, a máte dostatok Céčka na celý deň.

Bežci, ktorí tvrdo a dlho trénujú, môžu potrebovať viac vitamínu C oproti ľuďom so sedavým spôsobom života. Navyše, ľudia s nevyváženou stravou alebo s nízkym kalorickým príjmom, alebo tí, čo sa vyhýbajú istým skupinám potravín, sú ohrození najviac. Jedným z prvých príznakov, že neprijímate dostatok vitamínu C, ktorý je dôležitý na tvorbu kolagénu, je zlé hojenie rán.

Aké sú najlepšie zdroje vitamínu C?

Najviac vitamínu C obsahujú plodiny žiarivých farieb: citrusy, papája, jahody, ananás, žltý melón či kivi. Dobrým zdrojom „Céčka“ je aj niektorá zelenina, napríklad paprika, brokolica, karfiol, kapusta či ružičkový kel.

Varením sa obsah vitamínu C v potravinách významne znižuje. Najlepšie je teda zeleninu a ovocie konzumovať v surovom stave. Mimo sezóny je výbornou a nemenej zdravou formou ovocie vo forme pyré DayUp Fruits, ktoré je bohaté na vitamín C.

Ďalšie dôležité vitamíny a minerály pre bežcov

Vápnik

Zohráva dôležitú úlohu v mnohých základných telesných funkciách vrátane svalových kontrakcií a zrážania krvi. Ak neprijímate dostatok vápnika a vitamínu D, zvyšujete riziko nízkej hustoty kostí a únavových zlomenín. Dobrým zdrojom vápnika sú mliečne produkty, pomarančový džús či listová zelenina.

Vitamín D

Tento vitamín je potrebný na vstrebávanie vápnika a regulovanie fosforu, aby vaše kosti ostali zdravé. Ak väčšinu času trénujete vo vnútri alebo je nedostatok slnka, ako to už na jeseň a v zime býva, je možné, že máte Déčka nedostatok. Dobrým zdrojom vitamínu D sú mliečne výrobky, ale aj pomarančový džús či margarín.

B vitamíny

Vitamíny skupiny B sú kľúčové pre energetický metabolizmus. Niektoré z nich pomáhajú vyrábať energiu počas cvičenia, iné pomáhajú produkovať červené krvinky, syntetizovať proteíny a opravovať tkanivá. Dobrým zdrojom vitamínov B sú celozrnné potraviny, mäso, orechy, mliečne produkty a listová zelenina. Ak nejete mäso, vyskúšajte kvasnice.

Železo

V dôsledku nedostatku železa sa rýchlo unavíte. Nízka hladina železa môže narušiť funkciu svalov a obmedziť vašu schopnosť cvičiť. Atléti trpia nedostatkom železa celkom bežne, predovšetkým ženy. Železo najľahšie získate zo živočíšnych produktov, ako je hovädzie a bravčové mäso, hydina a pečeň. Ak nejete mäso, dajte si fazuľu, obohatené obilniny. Železo dokáže vaše telo vstrebať lepšie, ak ho prijímate spolu s vitamínom C.

Zinok

Zinok zohráva úlohu vo fungovaní imunity, v produkcii energie a pri budovaní a oprave svalového tkaniva. Dobrým zdrojom zinku je červené mäso, tmavá hydina, celozrnné potraviny a cereálie.

Horčík

Horčík je nevyhnutný na zachovanie silných kostí, pomáha regulovať rovnováhu vápnika a vitamínu D v tele. Horčík je tiež kriticky dôležitý pri kontrole hladiny krvného cukru, syntézu proteínov a regulovanie hladiny krvného tlaku. Horčík nájdete v špenáte, semenách či orechoch.

TIP REDAKCIE:

Dobrým zdrojom superpotravín, ktorý môžete mať vždy poruke, sú kapsičky DayUp. Aktuálne máte na výber z troch produktových línií: DayUp Classic, DayUp Pearls a DayUp Fruits.

DayUp Classic sú jedinečným mixom ovocného pyré, jogurtu a cereálií a predstavujú veľmi jednoduchý a pohodlný spôsob, ako si počas dňa doplniť energiu. Ovocie v nich obsiahnuté je bohatým zdrojom vitamínov a základných minerálov. Cereálie sú užitočným zdrojom vlákniny, ktorá priaznivo pôsobí na imunitný systém. Prírodný jogurt obsahuje vitamín D, magnézium, zinok a selén, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravého imunitného systému.

Kapsičky DayUp Pearls sú vegánsky dezert pozostávajúci z kombinácie kokosového krému, ovocného pyré a tapiokových perál. Výrobok je prirodzene bezlepkový, bez obsahu laktózy a bez pridaného cukru, konzervačných látok a iných aditív. DayUp Fruits sú zmesou stopercentného ovocného pýre v sviežich príchutiach. Tieto kapsičky sú skvelé na rýchle osvieženie, zasýtenie aj doplnenie energie.

Produkty DayUp sa skvele hodia na doplnenie energie pred behom, počas neho aj po ňom, čí kedykoľvek počas dňa, keď vás prekvapí hlad. Sú zdravé, chutné a rýchle. Kapsičky DayUp neobsahujú žiadny pridaný cukor, aditíva ani konzervačné látky a vďaka príručnej veľkosti a ľahko uzatvárateľnému baleniu si ich môžete zobrať so sebou, kamkoľvek sa vyberiete. Zasýtia vás a doplnia vám potrebnú energiu.


Text: Running
Foto: DayUp

1/1
Zavrieť reklamu