Čo robiť po náročnom tréningu? Zaručené zásady regenerácie pre bežcov.
Je možné, že po vyčerpávajúcom behu vás to ťahá rovno na gauč a my sa vám ani nečudujeme. Na tom nie je v podstate nič zlé, problém však je, že na ďalšom tréningu nebudete takí svieži, akí by ste byť mohli.
Zotavenie ako také, teda oprava tkanív a systémov, sa odohráva v nemennom tempe, no jestvuje niekoľko vecí, ktoré môžete po tréningu urobiť, aby ste zminimalizovali bolesť a zlepšili si celkové zdravie tkanív.
Existujú mnohé produkty a postupy, ktoré by mali zotavenie údajne urýchliť, pravdou však je, že to, čo vám pomôže zaručene a najviac, je správna výživa, hydratácia a kvalitný spánok.
Ak sa budete cítiť dobre, pravdepodobne bude dobrý aj váš nasledujúci tréning.
Po tréningu by ste sa mali teda ponaťahovať a potom si nohy vyložiť do vyvýšenej polohy.
So strečingom to nepreháňajte, vhodný je ten statický, v každej polohe zotrvajte 30 sekúnd až jednu minútu. Po strečingu si môžete na nohy natiahnuť kompresné podkolienky alebo si ľahnúť tak, že sa nohami vystretými nahor opriete o stenu.
Po náročnom tréningu, počas ktorého vám do nôh pumpovala krv a neustále ste ich vystavovali nárazom, dá kompresia a zdvihnutie vášmu cievnemu a lymfatickému systému šancu zotaviť sa a vrátiť telesné tekutiny naspäť z nôh.
Spánkom ku zdraviu – táto fráza platí, ale má jeden háčik.
Zdroj: Running
Foto: Shutterstock