Liečba varixov bez hospitalizácie a narkózy

1. novembra 2022

Kedy treba riešiť kŕčové žily? Keď vidíte prvé metličky, väčšie viditeľné varixy alebo až vtedy, keď sa objaví vred predkolenia?

S viditeľnými zmenami na cievach sú často spojené prvé príznaky kŕčových žíl a chronického venózneho ochorenia. Spočiatku pociťujeme únavu, pocit ťažkých nôh a máme nepokojné nohy. Tieto príznaky ustúpia pri pohybe či vtedy, keď si nohy vyložíme hore. V ranom štádiu sa v noci objavujú kŕče v nohách a lýtkach. Ak vám opúchajú chodidlá alebo máte ťažké nohy, vyhľadajte špecialistu na cievy, ktorý vás vyšetrí ultrazvukom.

Vyšetrenie žíl nôh nie je bolestivé, no žiada si viac času. “Odoberáme anamnézu a pýtame sa na ochorenia, úrazy a zákroky dolných končatín. Následne zisťujeme charakter ťažkostí. Popri komplexnom vyšetrení si na dolných končatinách všímame, aký typ varixov má pacient, či vidíme trofické zmeny, ako sú defekty kože a pigmentácie. Klinické vyšetrenie musí dopĺňať ultrazvukové s farebným kódovaním – CCDS,” vysvetľuje Pavel Ištok.

Liečbu lekár nasadzuje v závislosti od zaradenia pacienta podľa klasifikácie ochorenia. “Varixy dolných končatín nie sú diagnózou, sú len príznakom závažnejšieho chronického venózneho ochorenia, podľa medzinárodnej klasifikácie s označením CEAP. Základom správnej diagnostiky je ultrazvukové vyšetrenie vén farebným duplexným sonografom a mapping, teda detailný popis spätného toku krvi vo vénach,” dodáva doktor Ištok.

Klasifikácia kŕčových žíl CEAP

C0: Ťažkosti sú bez viditeľných prejavov kŕčových žíl.
C1: Metličky do priemeru 1 mm a sieťové žily s priemerom 1 – 3 mm.
C2: Postihnutie hlavných kmeňových vén dolných končatín, hlavne malej a veľkej stehennej žily a kŕčové žily s priemerom nad 3 mm.
C3: Kŕčové žily spojené s opuchmi končatín.
C4: Pigmentácie a iné kožné zmeny a ekzém na predkoleniach.
C5: Ložiská po zhojenom vrede predkolenia.
C6: Najhorší stupeň ochorenia sa prejavuje ako vred predkolenia.

S viditeľnými zmenami na cievach sú často spojené prvé príznaky kŕčových žíl a chronického venózneho ochorenia. Foto: Shutterstock.

Ako sa ich zbaviť?

Spôsob liečby varixov závisí od rozsahu ochorenia a od úsekov postihnutých ciev. Na trhu sú lieky – venofarmaká – ktoré pôsobia priaznivo pri ochoreniach žíl. Pavel Ištok však upozorňuje, že o výbere lieku sa musíte poradiť s angiológom alebo cievnym chirurgom. “V súčasnosti je k dispozícii množstvo liekov, vedecké štúdie však potvrdili účinnosť len niektorých z nich,” vysvetľuje lekár.

Možnosti trvalého odstránenia varixov sú skôr hypotetické, pretože pri ich liečbe často dochádza k recidívam. “U pacientov s C1 varixami existuje 60 % pravdepodobnosť recidívy do piatich rokov, pri varixoch C2 je táto pravdepodobnosť do piatich rokov 30 %,“ hovorí lekár.

Ak sa rozhodnete pre zákrok, máte na výber viacero možností. Okrem klasického operačného riešenia formou strippingu, pri ktorom sa cievky odstránia minirezmi na koži a ostávajú po ňom drobné ranky, možno varixy ošetriť aj vnútrocievnym laserom alebo rádiofrekvenčnou abláciou (RFA) alebo mikrovlnami (MWA) spolu so sklerotizáciou penou pod ultrazvukom. “Pri použití neoperačných techník je efekt liečby varixov lepší, bez jaziev, avšak u 15 – 20 % pacientov sa pri použití sklerotizácie môžu vytvoriť pigmentácie. Najlepší kozmetický efekt sa dosahuje pri použití RFA, MWA lasera, pretože rádiofrekvenčná ablácia na koži nespôsobuje takmer nijaké zmeny.“

1/2
Zavrieť reklamu