Necítite sa vo svojej koži? Možno za to môže perimenopauza 

9. januára 2024
žena na gynekologickej prehliadke

Prvé príznaky perimenopauzy sa začínajú objavovať už po tridsiatke. Pripravte sa na to, že vám bude život ovplyvňovať dva až desať rokov.  

Napriek tomu sa jej nevenuje toľko pozornosti ako menopauze. Mnohé ženy si tieto dve obdobia dokonca mylne zamieňajú. Čo od perimenopauzy očakávať a ako ňou prejsť bez väčších komplikácií? 

Ak sa vám začína zbierať tuk okolo pása a máte pocit, že jete menej ako predtým, nemusí to byť len zdanie. Pridajte k tomu nočné potenie s veľkými návalmi tepla a nekvalitný spánok, ktorý sa prejaví nedostatkom energie a úzkosťami. Jednoducho, necítite sa dobre vo vlastnej koži a netušíte, prečo to tak je? Kombinácia fyzického diskomfortu a pocitu, že svoje telo nemáte pod kontrolou, môže vyústiť do podráždenosti, netrpezlivosti a výbušnosti. 

Ak ste na prelome tridsiatky a štyridsiatky, menopauza to ešte nebude. Porozprávajte sa so svojím lekárom, či príčinou vašich ťažkostí nie je perimenopauza.  

Perimenopauza vs menopauza 

Ak slovo perimenopauza počujete prvýkrát, nič si z toho nerobte. Nie ste jediná. Ide o prechodné obdobie pred menopauzou. Telo sa počas neho pripravuje na zastavenie ovulácie. Niektoré ženy ním prejdú bez príznakov, oveľa viac je však tých, ktoré na sebe spozorujú fyzické aj psychické zmeny.  

Príčinou vzniku perimenopauzy je postupný pokles pohlavných hormónov. To však neznamená, že už viac nemôžete otehotnieť. Aj napriek čoraz nepravidelnejším a kratším cyklom by ste stále mohli čakať bábätko.   

Úloha estrogénu pri perimenopauze 

Hlavný hormón, ktorý spôsobuje fyzické zmeny počas perimenopauzy, je estrogén. Jeho hladina v ženskom tele pred prechodovým obdobím rastie a klesá v pravidelných cykloch. Tvorbu estrogénu regulujú dva hormóny: folikulostimulačný (FSH) a luteinizačný (LH). 

FSH podporuje nárast hladiny estrogénu stimuláciou rastu folikulu. Folikul je obal, v ktorom dozrieva vajíčko. Keď estrogén dosiahne požadovanú hladinu, mozog vyšle hypofýze pokyn, aby prestala s produkciou FSH a začala tvoriť LH.  

Luteinizačný hormón spustí uvoľnenie vajíčka z vaječníka a nastáva ovulácia. Folikul praskne a vajíčko putuje do vajcovodu. Z folikulu sa stáva dočasná žľaza, ktorá produkuje progesterón. S narastajúcim množstvom progesterónu klesá hladina FSH aj LH v rámci prípravy na možné oplodnenie. Ak k nemu nedôjde, klesne aj hladina progesterónu a začne sa menštruácia.  

Hormonálna substitučná terapia (HRT) je liečba, ktorá zvyšuje hladiny estrogénov a gestagénov v perimenopauze a po menopauze. Ich množstvo vekom ubúda a dostavujú sa nepríjemné príznaky, ako sú návaly tepla, vaginálna suchosť a nočné potenie. Nie je vhodná pre každú ženu, preto sa o nej najprv poraďte so svojím lekárom.  

unavená žena počas perimenopauzy

Podniknite malé kroky na zlepšenie zdravia 

Po 35. roku života sa tieto intervaly stávajú čoraz nepredvídateľnejšími a spôsobujú väčšinu nepríjemných príznakov perimenopauzy. K prvým signálom, ktoré vás upozornia na to, že sa niečo deje, patria zmeny v pravidelnosti krvácania. Sprevádzať ich môžu návaly tepla, problémy so sústredením a pamäťou, úzkostné stavy, vaginálna suchosť a nízke libido.  

Perimenopauza môže trvať niekoľko rokov. To je príliš dlhý čas na to, aby ste sa cítili zle. Dobrá správa je, že nemusíte nečinne čakať na zlepšenie svojho stavu. Aj vy dokážete výrazne prispieť k tomu, aby ste sa cítili lepšie. Zmeny nikdy nie sú jednoduché, preto začnite malými, no dlhodobo udržateľnými krokmi.  

Investujte čas do svojho zdravia a nenechajte sa vystrašiť dramatickými príbehmi z okolia. So správnym prístupom pocítite skôr benefity perimenopauzy než výzvy, ktoré so sebou prináša. Táto fáza života je skvelá príležitosť na vybudovanie nových a zdravších návykov, ktoré okrem hormónov prospejú vášmu celkovému zdraviu a kvalite života.  

Poliklinika Váš Lekár v Bratislave je už otvorená
Nielen s perimenopauzou vám pomôžu odborníci v novej Poliklinike Váš Lekár v priestoroch bratislavskej Eurovea 2. Odborníci z Polikliniky Váš Lekár sa budú zameriavať najmä na prevenciu a predĺženie aktívneho života. Na jednom mieste tu nájdete hneď 23 špecialistov. Poliklinika bola otvorená 8. januára 2024.

Na ďalšej stránke sa dozviete štyri kroky, ktoré vám uľahčia perimenopauzu. >>>

1/2
Zavrieť reklamu