Necítite sa vo svojej koži? Možno za to môže perimenopauza
Prvé príznaky perimenopauzy sa začínajú objavovať už po tridsiatke. Pripravte sa na to, že vám bude život ovplyvňovať dva až desať rokov.
4 kroky pre znesiteľnejšiu perimenopauzu
1. Pravidelne cvičte a buďte aktívna počas dňa
V období perimenopauzy sa zvyšuje riziko vzniku osteopénie a osteoporózy. Práve v rámci ich prevencie je kľúčový silový tréning. Dôležitá je aj priebežná aktivita s nízkou intenzitou počas celého dňa. Najmenej, čo pre seba môžete urobiť, je vybrať sa po večeri na svižnú prechádzku, v práci uprednostniť schody pred výťahom a pravidelne si robiť pauzy na krátky strečing a rozhýbanie končatín.
2. Nepodceňujte kvalitný spánok
Zaspávajte a zobúdzajte sa v rovnakom čase a snažte sa obmedziť modré svetlo z obrazoviek aspoň hodinu pred spaním. Spánok by sa mal stať vašou prioritou číslo jeden, vyhraďte si naň každú noc aspoň 7 hodín.
3. Zvýšte podiel rastlinnej zložky v strave
Zelenina obsahuje fytoestrogény, ktoré pomáhajú zmierňovať príznaky perimenopauzy.
Tmavá listová zelenina – špenát, rukola, mangold a kel – obsahuje nielen vlákninu, ale aj horčík, vápnik a vitamíny skupiny B. Na tanieri by vám nemali chýbať ani strukoviny, napríklad šošovica, hrach, cícer a rôzne druhy fazule. Okrem vlákniny z nich získate aj železo, vápnik a fosfor, ktoré sú dôležité pre zdravie kostí.
4. Naučte sa lepšie zvládať stres
Vyhraďte si každý deň aspoň zopár minút pre aktivitu, ktorá vás baví a pri ktorej na chvíľu zabudnete na všetko ostatné. Vysoká stresová záťaž výrazne zhoršuje príznaky perimenopauzy. O svoju psychiku by ste sa mali starať rovnako dôsledne ako o svoje telo.
Nedovoľte viac stresu ovládať vás! Prírodné adaptogény majú neuveriteľné účinky, využite ich silu
Viac informácií sa dozviete na poliklinika.vaslekar.sk.
Text: Zuzana Krivá
Foto: Shutterstock