Nepodceňujte svrbenie a krvácanie. Ako riešiť problémy s boľavým konečníkom?

7. januára 2023
Žena si zakrýva zadok - bolestivé hemoroidy a ochorenia konečníka.

Neurčité svrbenie, pocit čudnej vlhkosti alebo známky krvácania, všetky tieto problémy sa často zhoršujú po telesnej námahe, cvičení a znamenajú obmedzenie pri športovej aktivite, najmä pri bicyklovaní alebo kardio tréningu vo fitnescentre.

Krvácanie z konečníka

Krv jasnočervenej farby na toaletnom papieri je varovný signál naznačujúci ochorenie konečníka. Ak je krv tmavá, pochádza z hlbších častí hrubého čreva a môže poukazovať na vážnejšie ochorenie. „Väčšina ľudí príde do ambulancie „so zlatou žilou“. Keď ich vyšetrím, zistím, že viac ako polovica z nich sa mýli, pretože majú polypy. Výrastky, ktoré sa odstránia a pošlú preventívne na histológiu,“ vysvetľuje proktológ Pavel Ištok. „Nepodceňujte tento stav a nenechajte ho zájsť do štádia, keď sa vám už nebude dať pomôcť,“ varuje.

Bezbolestné krvácanie sa objavuje pri vonkajšej zlatej žile, pri fistule, previsoch, pri polype konečníka, ktorý sa nachádza v hĺbke do piatich centimetrov. Môže však byť príznakom rakoviny, a preto sa musia polyp a výrastky na konečníku histologicky vyšetriť.

Čo keď váš konečník svrbí a krváca? Nemusí sa za tým skrývať len zlatá žila. Môže ísť aj o tieto ochorenia:

– polyp konečníka
– zlatá žila – hemoroidy, všetky štádiá
– trombotizované hemoroidy (zlatá žila)
– trhlina – fissura
– ekzém konečníka
– fistuly análne a perianálne
– previsy – duplikatúry konečníka

Kaktus na stoličke - bolestivé hemeroidy.
Prvým vyšetrením je lekár schopný sčasti stanoviť diagnózu a stupeň ochorenia. Foto: Shutterstock.

Strach z vyšetrenia

Aby bolo možné správne liečiť príznaky, treba najprv stanoviť príčinu, ktorá vyvoláva svrbenie. Pacienti pociťujú stres z prvého proktologického vyšetrenia, ktoré sa lekár snaží od prvého kontaktu minimalizovať, aj preto prebieha bez špeciálnej prípravy konečníka. V ambulancii sú len lekár a pacient.

Pri vstupnom vyšetrení v dôvernom rozhovore lekár odoberie anamnézu, aby mohol stanoviť presnú diagnózu. Pýta sa na príznaky i ťažkosti. Vyšetrenie pokračuje na lôžku, pričom pacient zvyčajne leží na ľavom boku s pokrčenými nohami. Začína sa pohľadom (s bielym svetlom) na perianálnu oblasť. Nasleduje vyšetrenie pohmatom. Lekár vyšetrí okolie konečníka tak, aby to nebolo bolestivé.

Ďalší krok je vyšetrenie per rectum. Lekár jemne prstom vnikne dovnútra a vyšetrí análny kanál a časť konečníka do výšky asi 5 až 8 centimetrov. Ak je konečník veľmi bolestivý, lekár ho vyšetruje v lokálnej anestéze, alebo vo vyšetrení per rectum nepokračuje.

Prvým vyšetrením je lekár schopný sčasti stanoviť diagnózu a stupeň ochorenia. Pre dokonalejšie stanovenie stupňa ochorenia následne pacienta objedná na rektoskopiu. Po lokálnej príprave sa v súčasnosti aplikuje mikroklyzma. Dobrou správou je, že to prebieha bez pitia preháňadiel.

2/3
Zavrieť reklamu