Nepreháňajte to so športom

6. novembra 2022

Šport často považujeme za všeliek, nemali by sme však zabúdať, že niektoré jeho druhy sú skutočne len pre zdravých ľudí.

Šport je fenomenálna ľudská aktivita. Pre mnohých je záväzkom aj príležitosťou, ako pomôcť svojmu zdraviu. Športujete poctivo a s nadšením? Do určitej miery je to ťažká fyzická i psychická práca, ktorá vám, ak ju vykonávate nevhodne alebo dostatočne nepoznáte svoj zdravotný stav, môže spôsobiť neželané problémy.  

Tak ako nesmiete zabudnúť odviezť  auto na pravidelnú technickú kontrolu, nechať ho skontrolovať pred dovolenkovou sezónou alebo zimnými mesiacmi, nemali by ste zabúdať ani na seba. Ak ste odhodlaní športovať a dodržiavať svoje záväzky, sľuby a predsavzatia, aj vy by ste mali absolvovať pravidelnú „technickú“ kontrolu, inak sa vám táto ľahostajnosť môže nepríjemne vrátiť. Najmä vtedy, ak ste skutoční začiatočníci.

Ideálne by ste mali navštíviť telovýchovného lekára, ktorý sa na danú problematiku špecializuje, alebo odporúčaných špecialistov, ak už máte nejaké problémy. Odborníci vám poradia, aký pohyb je vo vašom aktuálnom zdravotnom stave vhodný (možný) a aké riziká či, naopak, prínosy môžete pri pravidelnom športovaní očakávať. Odporúčania sa týkajú najmä intenzity, druhov záťaže a spôsobov regenerácie.   

Primeraná športová aktivita zlepšuje kvalitu života. Ak sa rozhodnete pravidelne športovať, v pohybe zažijete druhý diel svojho života. Na začiatočníka však môže priveľká námaha účinkovať ako časovaná bomba. Najmä ak jeho jediným športovým výkonom bolo dovtedy len zdvíhanie diaľkového ovládača. Náhly začiatok pohybovej aktivity môže až tridsaťnásobne zvýšiť riziko infarktu myokardu (tvrdila už pred dvadsiatimi rokmi Americká lekárska asociácia). V ambulancii kardiológa potom odpovedajú víkendoví „športovci“ na otázku, čo robili hodinu pred svojou srdcovou príhodou, slovami, že sa venovali pre nich neobvyklej pohybovej aktivite. Takmer desať percent infarktov myokardu vzniká ako následok nárazovej fyzickej aktivity s neobvyklou záťažou. 

Na nasledujúcich stránkach zistíte, akým športom sa môžete venovať, pokiaľ vás trápia:

kardiovaskulárne ochorenia,

diabetes,

astma,

ekzém,

artróza,

chrbtica,

– či epilepsia.

Stále však platí, že by ste v takýchto prípadoch mali svoje športové plány konzultovať s lekárom.

1/5
Zavrieť reklamu