Častá dilema: Energetický gél alebo športový nápoj?

26. augusta 2023
Bežec si počas tréningu dáva energetický gél.

To, či výživový doplnok potrebujete alebo nie, závisí najmä od dĺžky a intenzity športového výkonu.

Ak váš tréning trvá hodinu a menej, s najväčšou pravdepodobnosťou nič podobné potrebovať nebudete. Pri vyváženej strave by ste totiž mali mať v tele dostatok glykogénu na zhruba hodinu až hodinu a pol cvičenia v nízkej až strednej intenzite.

Ak však cvičíte dlhšie, doplnenie sacharidov vo forme energetického gélu, tyčinky či nápoja vám padne vhod. Budete vďaka nemu vládať cvičiť dlhšie.

Prirodzene, tak ako užijete výživový doplnok, mohli by ste si počas behu dať aj banán či kúsok čokolády, tie však nie sú až také skladné. To, ktorý typ sacharidového výživového doplnku je pre vás najvhodnejší, závisí odviacerých faktorov.

Žena dopĺňa tekutiny po športovom výkone.

Gély vám dodajú viac energie ako nápoj, pretože sú koncentrovanejšie. Pridaná hodnota športových nápojov však zasa spočíva v tom, že okrem energie si nimi doplníte aj tekutiny. Ak je teda vonku horúco a vy sa poriadne potíte, siahnite radšej po nápoji.

Prípadne môžete užiť gél a zapiť ho vodou. V žiadnom prípade by ste ich nemali užívať priveľa bez zapíjania, pretože by ste si mohli privodiť dehydratáciu a kŕče.


Text: Running
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu