Pohyb lieči a uvoľňuje traumy
Naše telo v každom momente registruje všetko, čo zažije, či už je to pozitívne alebo negatívne. To, čo je v danej chvíli nad naše sily a nevieme sa s tým vysporiadať, sa v ňom ukladá.
Keď sa hýbeme alebo cvičíme, nútime stagnujúcu energiu k pohybu a uvoľňujeme traumy, ktoré si organizmus zapamätal. Aktívny pohyb a pravidelné cvičenie sú tak účinné spôsoby liečby problémov duševného zdravia. Takmer na počkanie zlepšujú náladu a znižujú stres. Z dlhodobého hľadiska podporujú pozitívne zmeny v mozgu.
Pohyb je najstarší komunikačný prostriedok človeka, ktorý slúži na dorozumievanie s okolím. Držanie tela, spôsob chôdze, stav jemnej a hrubej motoriky, gestikulácia a mimika o nás prezradia veľa. V tom, ako sa pohybujeme, sa často odráža naše vnútorné naladenie. Inú pozíciu tela, iný postoj a pohyb máme, keď sme nervózni či rozčúlení, a úplne inak sa hýbeme, keď sme pokojní, spokojní a natešení.
Pohyb je priamy dôsledok vnútorného zvládania emócií, zážitkov a celkového procesu vnímania. Na základe pohybu možno často „čítať“ úroveň aktuálneho duševného i telesného stavu, a naopak – pohybom môžeme náš psychický stav regulovať. Cvičenie pomáha telu spáliť adrenalín, uvoľniť endorfíny, upokojiť nervový systém a zmierniť stres. V neposlednom rade pravidelný a aktívny pohyb uvoľňuje traumy uložené v tele.
Čo je trauma?
Pôvodný význam gréckeho slova trauma je rana. Označuje zranenie psychiky, ktoré býva dôsledkom významne zaťažujúcej skúsenosti. Samotná udalosť nie je trauma, stáva sa ňou až jej vplyv na človeka, ktorý ju prežil. Inými slovami, ide o duševný úraz. Známy rakúsky neurológ a zakladateľ psychoanalýzy Sigmund Freud označil traumu za chorobu zo spomienok. V dôsledku traumatickej udalosti, ktorá je šokom pre systém, dochádza k narušeniu duševnej rovnováhy.
Mozog v snahe o ochranu dočasne zastaví náš systém spracovania pamäte a zážitok sa neuloží ako tradičné spomienky. Príčiny, ktoré môžu traumu spôsobiť, sú rôznorodé. Ak dôjde k potlačeniu traumy a jej uloženiu v tele, k slovu sa hlásia rôzne úzkosti, neurózy a psychózy. Tie ovplyvňujú naše duševné, ale aj fyzické zdravie.
Pár tipov pre bežcov po štyridsiatke
150 minút pohybu týždenne
V nedávnej štúdii uverejnenej v časopise British Journal of Sports Medicine novinári The Guardianu preskúmali viac ako 1 000 vedeckých štúdií zameraných na účinky fyzickej aktivity na depresiu, úzkosť a psychické ťažkosti. Ukázalo sa, že cvičenie predstavuje účinný spôsob liečby problémov duševného zdravia – a môže byť dokonca účinnejšie ako lieky alebo poradenstvo.
Novinári zistili, že na to, aby sa účinky dostavili, je potrebných najmenej 150 minút rôznych druhov fyzickej aktivity každý týždeň. Môže ísť napríklad o posilňovanie, rýchlu chôdzu, plávanie, bicyklovanie, beh či jogu. Pohyb v takom rozsahu významne znižuje depresiu, úzkosť a psychické ťažkosti v porovnaní napríklad s farmakologickou liečbou.
Okrem toho má pravidelné cvičenie v porovnaní s liekmi ďalšie výhody, ako sú nižšie náklady, menej vedľajších účinkov a ponúka bonusové prínosy pre fyzické zdravie, napríklad zdravšiu telesnú hmotnosť, zlepšenie kardiovaskulárneho a kostného systému, či zlepšenie kognitívnych schopností.
Správny výber a nastavenie bicykla sú kľúčové
Pravidelné cvičenie znižuje stres
Pohyb dokázateľne lieči a stal sa dôležitou súčasťou terapie. Z dlhodobého hľadiska uvoľňovanie neurovodičov v reakcii na aktívny pohyb podporuje zmeny v mozgu, ktoré pomáhajú nálade a poznávacím procesom, znižujú zápal a posilňujú imunitné funkcie. Pravidelné cvičenie zabezpečí dobrý a hlboký spánok, ktorý vedie k práci s emóciami, a teda aj k spracovaniu traumy. Má tiež psychologické výhody, ako sú zvýšené sebavedomie a pocit úspechu.
Vďaka pravidelnému pohybu sa naučíme sústrediť sa na prítomný okamih, upriamiť pozornosť na dýchanie, relaxáciu a meditáciu. Tak ako telo, aj myseľ potrebuje spôsob, ako sa hýbať a uvoľniť tak traumatickú energiu. Pomáhajú mu v tom rozvíjanie umeleckých zručností, hudba, tanec alebo písanie. Doprajte si čas, rozhýbte svoje telo i „zranenú“ dušu a blahodarné účinky sa dostavia.
Pri akomkoľvek pohybe a cvičení, ktoré priaznivo vplývajú na naše duševné i fyzické zdravie, netreba zabúdať na pitný režim a hydratáciu. To správne osvieženie vám zabezpečí Zlatý Bažant Radler 0,0% Citrón, Baza, Mäta, ktorý vznikol spojením nealkoholického piva Zlatý Bažant s prírodnou citrónovou šťavou. Horkosť piva a vôňu chmeľu dopĺňa chladivá mäta a umocňuje typicky slovenská chuť bazy. Radlerom bez alkoholu, konzervantov a umelých farbív sa môžete osviežiť nielen pri športe, ale aj kedykoľvek počas dňa.
Text: Relax
Foto: Adobe Stock