Sára Tichá: Joga posilní nielen telo, ale aj ducha
Joga nebola jej okamžitou láskou. Musela si k nej hľadať cestu dlhšie. Dnes patrí medzi najsledovanejšie slovenské lektorky jogy, má svoju vlastnú appku a vydáva motivačné e-knihy. Sára Tichá nám porozprávala, ako jej joga zmenila život, ako s ňou začať, aj to, čo vás môže joga naučiť.
Venuješ sa popri joge aj inému športu?
Moja jogová prax, hovorím o ásanach, trvá denne 90 minút. Čo sa týka ďalších športov, rada cvičím s vlastnou váhou, tiež chodím do fitnes štúdia, kde posilňujem s činkami. Som otvorená iným druhom pohybu. Ak je čas, sadnem na bicykel, idem sa korčuľovať, alebo si chodím zatancovať.
Pripravuješ si na hodinu vopred zostavu jednotlivých cvikov? Dá sa cvičenie prispôsobiť tomu, aký problém mám, prípadne na čo sa chcem zamerať? Narážam na to, či existuje zostava posilňujúca brušné svaly a iná, ktorá formuje zadok…
Na lekcie sa pripravujem, ale je nutné, aby som bola ako lektorka flexibilná s tým, čo moji študenti v danom momente potrebujú. Človek si môže pripraviť nejakú sekvenciu, ale nie vždy je energia v miestnosti taká, že by ľudia boli pripravení tú sekvenciu cvičiť. Pri súkromných lekciách je to jednoduchšie.
Čo sa týka druhej časti otázky, samozrejme, dajú sa zostaviť sekvencie, ktoré posilnia, vyformujú alebo uvoľnia isté časti tela. Tiež sú sekvencie, ktoré pomôžu človeku uzemniť sa, nabiť sa energiou alebo, naopak, zrelaxovať.
Každá jogová pozícia ovplyvňuje fyzické a psychické telo určitým spôsobom a podľa toho si vie človek zostaviť, čo v danom momente potrebuje. Napríklad večer odporúčam robiť pozície v predklone, pretože tie pomáhajú uvoľniť sa. Naopak, záklonové pozície človeka nabudia.
Ak sa chcete zamerať čisto na fyzické zmeny na tele, sú také pozície, ale ak to chcete cielene, možno by pre vás boli vhodnejšie návštevy fitka.
Vyhnite sa bežeckým zraneniam: Cvičenia ako prevencia
Čo by si poradila ženám, ktoré chcú začať s jogou? Stačí si pustiť YouTube a cvičiť podľa nejakého videa? Nevedie to k zlozvykom, zlému dýchaniu alebo nesprávnemu robeniu cviku?
Ľuďom, ktorí chcú začať s jogou, by som práve z tohto dôvodu odporučila buď si zarezervovať súkromnú lekciu jogy u lektora, ktorý im vysvetlí základy, alebo vojsť do jogového štúdia a zúčastniť sa skupinovej lekcie. Keď je človek fyzicky s lektorom, môžete sa ho pýtať a lektor ho vie opraviť. To je najlepší spôsob,ako začať.
Nie vždy je to možné, nie každý má na to kapacitu alebo prostriedky. Dá sa cvičiť aj podľa videí alebo online lekcií. Treba dávať pozor na to, aby si človek zvolil vhodný level. Začnite s niečím, čo je pre vás stráviteľné. Nerobte hneď najpokročilejšiu lekciu. Pozrite si tie úvodné, v ktorých učitelia vysvetľujú časté chyby, na čo si dať pozor, ako dýchať a ako telo správne pozicionovať. Najlepšie je ale určite začať osobne s lektorom.
Keď už sme to spomenuli, pri joge je veľmi dôležité správne dýchať. Čo to znamená?
Áno, dýchanie je základ. Dych prepája telo a myseľ, rovnako vedomie s podvedomým vnímaním. Dá sa dýchať automaticky, tak, že to nevnímate, alebo viete dych predĺžiť, skrátiť, usmerniť ho, ako chcete.
Rovnako je dych relevantný v spojitosti s našimi emóciami. To, ako sa cítime, ovplyvňuje to, ako dýchame. Keď sa cítime pod stresom, dýchame plytko. Keď sme uvoľnení, dýchame hlboko. Prehĺbením dychu vieme nastaviť v tele pocit uvoľnenia, skrátením či zadržaním dychu nabudiť viac akcie v našom tele.
V joge sa sústreďujeme na to, aby sme dýchali plnohodnotne. Základný jogínsky dych sa volá dirga pránájáma a sústredí sa na to, aby sme dýchali do troch častí, do brucha, pľúc až hore do kľúčnych kostí. V modernej dobe, predovšetkým na Západe, je náš dych plytší, ako by mal byť. Veľa ľudí dýcha ústami a len do hornej časti hrudníka. To má nepriaznivý vplyv na nervovú sústavu. Výsledkom je pociťovanie stresu.
Keď dych predĺžite, dýchate do brucha, stimulujete vašu nervovú sústavu pozitívnym spôsobom. Pri dirga pránájáme sa nadýchneme na štyri doby do brucha, na dve doby do pľúc, na dve doby do hornej časti kľúčnych kostí a potom vydychujeme z kľúčnych kostí, pľúc a brucha, takže je to taká vlnka tam a späť.
Snažíme sa, aby náš dych bol uvoľnený. Ak je to pre človeka veľa, dá sa ten dych upraviť, skrátiť, ale treba sa snažiť dodržať pomer 4 : 2 : 2.
Môže byť aj učiteľka jogy vystresovaná? Je toho na teba tiež niekedy veľa? Čo vtedy robíš, čo ti pomáha? Máš nejaké rituály?
Áno, aj učiteľka jogy môže byť vystresovaná (smiech). Mne sa to tiež stáva. Stres pociťujem predovšetkým, keď sa mi nedarí nájsť tú hranicu, kde sa končí práca a začína osobný život.
Nemám špecifické miesta, kde by som pracovala, aj tým, že moja práca je z veľkej časti online a môžem si ju so sebou vziať všade, čo je v mnohých prípadoch úžasné, ale občas si ju so sebou beriem naozaj všade, aj tam, kam by som si ju brať nemala.
Vtedy mi práca uberá z času, ktorý by som mala venovať oddychu a začnem sa cítiť vystresovane. Je pre mňa dôležité jasne si rozdeliť čas na prácu a voľno. Neraz pracujem aj cez víkendy, keď sa konajú jogové festivaly a workshopy a potom pojem víkendu pre mňa stráca váhu. Niekedy sa stane, že pracujem od pondelka do piatka a potom aj cez víkend, no tak by to určite nemalo byť.
Snažím sa preto vyhradiť si jeden, dva dni v týždni, keď mám úplne voľno. Tiež si oddeľujem hodiny dňa. Telefón nezapínam pred deviatou ráno, dve, tri hodiny po zobudení ho nechávam vypnutý, rovnako je to s počítačom. Ďalšia vec, čo mi pomáha, sú moje osobné rituály, predovšetkým ranný rituál je pre mňa svätý.
Niekedy mám na neho 15 minút, inokedy hodinu, ale je pre mňa dôležité, aby som sa predtým, než sa spojím s okolitým svetom, spojila sama so sebou. Urobím si pohár teplej vody s citrónom, píšem do denníka, robím si plán na deň. Ak ma niečo stresuje, snažím sa o tom napísať. Keď človek začne písať, veci sú zrazu zrozumiteľnejšie.
Pomáha mi meditácia. Sadnem si, zatvorím oči a robím vedenú alebo tichú meditáciu, podľa toho, na čo sa cítim. Vnímam spojenie so zemou, vnímam vlastný dych, seba. Pozriem sa na to, s čím dnes budem pracovať. Pozriem sa na moje telo a moju myseľ, na to, ako sa cítim. Toto mi pomáha nastaviť sa na deň. Bez toho by bol rozlietaný.
Nedávno si absolvovala mesačný pobyt v ášrame v Indii. Môžeš sa ty na tvojej úrovni ešte niečo nové naučiť? Čo ti ten pobyt dal?
Samozrejme, čím viac sa učím, tým viac mám otázok a tým viac si uvedomujem, koľko toho stále neviem. Joga ponúka tak veľa, že nestačí jeden život, aby si sa naučila všetko. To ani nie je pointa. Dôležité je vedieť, že stále existuje niečo, čo sa môžete naučiť. Mne pobyt pomohol, aby som sa vrátila k zámeru, prečo jogu cvičím a prečo ju chcem učiť.
Celý rok 2022 bol pre mňa veľmi pracovný, veľa som dávala, ale mala málo vlastnej praxe. Chýbalo mi byť opäť študentkou a nechať sa inšpirovať, viesť niekým iným. Zapálilo to vo mne iskru zvedavosti a nadchnutia. Dalo mi to viac dôvery v seba, vieru v smer v živote, v to, ako sa budú veci odvíjať.