Self-care ako cesta k životnej spokojnosti

Populárny koncept self-care je jedným zo spôsobov, ako sa starať o svoje duševné zdravie. Napriek svojmu významu a dôležitosti mu počas rokov ľudia prisúdili rôzne nesprávne významy. Poďme spolu vyvrátiť päť najčastejších mýtov.
Starostlivosť o seba, ako ju dnes poznáme, sa vyvíjala postupne, pričom najväčšiu popularitu začala získavať v 20. storočí. Išla ruka v ruke so šírením povedomia o dôležitosti duševného zdravia.
Podľa Amerického národného inštitútu pre duševné zdravie self-care znamená vyhradiť si čas na veci, ktoré nám pomáhajú žiť dobrý život a zlepšujú naše fyzické a duševné zdravie. To znižuje stres a riziko vzniku chorôb a zvyšuje životnú energiu – dokonca slúži ako prevencia vyhorenia. Aj malé prejavy starostlivosti o seba dokážu mať veľký vplyv na náš život.
Self-care nie je len rozmaznávanie
Tento koncept zahŕňa množstvo rôznych praktík a prístupov, ktoré sa zameriavajú na celkové zlepšenie kvality života. „Starostlivosť o seba som na začiatku poňala úplne nesprávne. Myslela som si, že to znamená robiť iba príjemné veci alebo sa odmeňovať. Zašla som si na pedikúru, ktorú som si nemohla dovoliť, dala so si cheeseburger s hranolčekmi a večer vypila niekoľko pohárov vína. Mala som dojem, že vďaka tomu sa budem cítiť menej vystresovaná. Namiesto toho som iba cítila, že mám opicu, som nafúknutá a hoci s peknými chodidlami, ale s nižším zostatkom na účte,“ hovorí terapeutka Liz Kellyová v knihe Táto kniha je lacnejšia ako terapia. Starostlivosť o seba nie je len rozmaznávanie alebo luxusné procedúry, ale pravidelné činnosti, ktoré nám pomáhajú udržiavať životnú rovnováhu.

Päť spôsobov, ako sa o seba starať
Každý človek je iný, má odlišné prežívanie, priority a preferencie, preto je dôležité robiť to, čo vám robí dobre. Nestresujte sa, že vám nevyhovuje to isté, čo vašej obľúbenej influencerke na Instagrame.
- Fyzická starostlivosť: Ide o aktivity, ktoré sú zamerané na fyzické zdravie. Zahŕňajú napríklad pravidelný pohyb, zdravú stravu, dôraz na kvalitu spánku, hydratáciu, ale aj preventívne prehliadky či návštevu masáží.
- Sociálna starostlivosť: Kľúčovú rolu v starostlivosti o seba hrajú aj vzťahy s partnerom, rodinou, priateľmi a kolegami. Ak máte okolo seba ľudí, s ktorými vám je dobre a môžete im kedykoľvek zavolať, vyhrali ste jackpot.
- Duševná starostlivosť: Zahŕňa také aktivity, ktoré podnecujú vašu kreatívnu stránku alebo povzbudia intelekt. Ide o rôzne stimulujúce aktivity; môže to byť čas venovaný novému koníčku, čítanie knihy, maľovanie, ale aj učenie sa novej zručnosti.
- Emocionálna starostlivosť: Ak je pre vás niekedy náročné kontrolovať vlastné emócie, sústreďte sa na to, aby ste práve tento druh starostlivosti vložili do svojej rutiny. Môže ísť o populárny journaling, vedomý čas strávený osamote, ale sú to aj rôzne formy meditácií, práca s emóciami, kontrolovanie stresu či mindfulness.
- Spirituálna starostlivosť: Ide o činnosť, ktorá prehĺbi váš vzťah s niečím väčším, ako ste vy. U niektorých ľudí to môže byť formou meditácie, u iných zas modlitbou. Ďalší zas trávia čas v prírode, počas tanca, pri umení alebo pomáhajú druhým ľuďom.

Aké benefity prináša beh?
Povedať “nie” nie je prejavom sebectva
Dôležitou súčasťou self-care je nastavovanie si hraníc a schopnosť povedať „nie“. Hranice určujú jasné a zdravé limity vo vzťahoch či v práci – dokážeme si uvedomiť, keď je pre nás niečo príliš a dokážeme nahlas pomenovať naše potreby a požiadavky. Ak vás niekto o niečo žiada a vy to nechcete urobiť, je úplne normálne povedať to nahlas. Povedať „nie“ nie je prejavom sebectva, ide skôr o súčasť udržiavania vlastného wellbeingu. Ak ideme príliš často za hranicu seba samých, môže to viesť k vyčerpaniu alebo vyhoreniu.
„Chvíľku mi trvalo pochopiť, čo presne autentická starostlivosť o seba znamená. Nakoniec som si uvedomila, že pri nej ide o to, aby sme si vedome vyhradili čas na veci, ktoré nám pomáhajú prežiť, na každodennej báze. A to nie je vždy sexi ani zábavné. Dôležité sú konkrétne kroky za lepším dlhodobým zdravím, ktoré nám dobijú duševné, fyzické aj emocionálne baterky,“ dopĺňa Liz Kellyová.
Vo svojej knihe píše, že globálny trh zameraný na zdravý životný štýl má podľa odhadov hodnotu 1,5 miliardy dolárov. Napriek tomu, že sa zo starostlivosti o seba v súčasnosti stala akási mantra, stále o tomto koncepte kolujú mýty. Toto je päť najznámejších – nájdete ich na ďalšej stránke.