Šesť rád, ako predchádzať bežeckým zraneniam
Prečítajte si odporúčania Christophera Traversa, ortopedického chirurga z kliniky v New Jersey, ktorý liečil viac ako 80 rôznych zranení pohybového aparátu.
3. Flexibilita
„Jeden z najlepších spôsobov, ako sa vyhnúť zraneniu, je nestuhnuté a pružné telo,” hovorí Travers. Cvičenia na flexibilitu by preto mali byť každodennou rutinou. „Čím je vaše telo flexibilnejšie, tým má väčší rozsah pohybu a stáva sa menej náchylným na zranenia,” dodáva. Ako optimálnu formu uvoľnenia odporúča jógu, ktorá pomáha nielen fyzicky, ale aj psychicky.
Tradičnou formou zvyšovania flexibility je takisto strečing, treba však dať pozor na správne prevedenie aj rozsah, aby sa svaly neroztiahli príliš, čím by mohli stratiť na dynamike. Zdôrazniť treba tiež význam kvalitnej rozcvičky pred tréningom aj po ňom. Pred aktivitou sa odporúča dynamický strečing, po aktivite statický.
Na zahriatie svalov pomôže pred tréningom rozklus a bežecká abeceda, po tréningu sa odporúča ľahký výklus.
4. Postupnosť
„Najčastejšou chybou začiatočníkov je, že príliš skoro behajú príliš veľa a príliš rýchlo,” hovorí tréner Štefan Mereš. Neprimeraná námaha je pre nepripravené svaly, kĺby a organizmus, pochopiteľne, nebezpečná. Riešením je systematický tréning, ktorý kladie dôraz na postupné zvyšovanie zaťaženia.
„Treba si uvedomiť, že telo musíme na zvýšenú fyzickú záťaž pripraviť. Zrýchľovanie či navyšovanie počtu kilometrov je často záležitosťou celých mesiacov,” dodáva Mereš.