Tanečníčka Lucia Ginger Molčányiová: „Som rada, keď sa na hodinách snažíme vytvoriť tú najkrajšiu verziu seba.“

My ženy máme tendenciu klásť na seba neuveriteľne vysoké nároky. Tie sa môžu prejaviť porovnávaním sa s ostatnými, či potvrdzovaním si vlastných komplexov. S tým môže niekedy pomôcť často podceňované riešenie: tanec. O jeho benefitoch sme sa rozprávali s tanečníčkou Luciou Ginger Molčányiovou.
Existujú nejaké praktické tipy, ako sa odhodlať a prísť?
Moje odporúčanie je jedno: nájdite v sebe odvahu a príďte. Ak sa hanbíte, zoberte kamošku, sestru, či maminu. Budete tam spolu a podržíte sa navzájom. Oblečte si niečo, v čom sa cítite sexy a komfortne zároveň. A pomáha mať cieľ, ktorého sa držíte a spomeňte si naň vtedy, keď príde panika.
Každý deň dostávam správy typu: ahoj, obdivujem ťa, ale hanbím sa prísť. Ak sa hanbíte, spomeňte si na najväčšie divy, veď aj Madonna, či Beyoncé niekedy spadli. Videli to milióny ľudí a zastavilo ich to? Ani zďaleka nie.

Ty pôsobíš v Prahe. Je možné podobné hodiny navštevovať aj na Slovensku?
V Bratislave učí heels tanečníčka Monika Prikkelová, ak chcete objaviť svoju ženskosť, vyskúšajte aj workshopy, ktoré organizuje zakladateľka Bratislava Burlesque, Lotta Love. Niekedy učím workshop v Bratislave aj ja.
Samotný tanec má vplyv nielen na fyzické, ale aj na duševné zdravie. Má heels v tomto ohľade nejaké špecifiká?
Určite áno – a to aj v niekoľkých rovinách. V tej fyzickej to znamená, že počas hodiny musia dámy držať pevne stred (core) a mať pekné držanie svojho tela, pretože celú hodinu stoja na pološpičkách na opätkoch. Nespevnené telo nielenže nevyzerá dobre, v takom prípade je mimoriadne náročné utancovať choreografiu.
V otázke duševného zdravia – státie na podpätkoch spôsobuje, že ste vyššie, máte lepšie držanie tela, rovnejší chrbát – a vaše vnútro sa zveľadí a zrazu rozkvitnete. Funguje to tak, že keď sa necítime dobre (napríklad pociťujeme úzkosť), máme tendenciu sa zhrbiť a schúliť, keď sa ale vystrieme, tak sebavedomie a sebaprítomnosť sa zrazu zintenzívnia.
Zapájame pri tom boky a torzo, čo môže byť náročnejšie, pretože kultúrne to nemáme zakorenené. O to je to však oslobodzujúcejšie.

Striedanie pohybu je pre deti dôležité
My ženy zvykneme na seba klásť mimoriadne vysoké nároky, čo prehlbuje naše komplexy a často podrýva sebavedomie. Ty na mňa pôsobíš veľmi spokojne a prijato. Ako si to docielila?
Tiež som s tým bojovala.V detstve mi napríklad odstávali uši a tak som si ich v pätnástich nechala prišiť. S odstupom času si hovorím, že možno by boli teraz cool, ale už to neriešim. Občas som si, ako každá z nás, potrebovala pomôcť – buď estetickou úpravou, alebo zmenou štýlu, či študovaním toho, čo sedí mojej typológii a postave.
Vnímam to však tak, že mentálne prijatie samej seba – teda to, že som aká som a niektoré veci nezmením – je veľmi dôležité. A ako človek, ktorý neustále trénuje svoje telo, si myslím, že to je možné vytrénovať.
Ako?
Existuje niekoľko techník. Napríklad technika so zrkadlom. Skúste sa na seba pozrieť v zrkadle, a nech to znie akokoľvek bláznivo, obdivujte sa. Párkrát si zopakujte niekoľko afirmácií typu: som krásna, sexy, som príťažlivá. Povedzte si, čo máte na sebe rady. Pomôže vám to potvrdiť si, že aj vaša inakosť je originálna a príťažlivá – lebo tak to je. Všetci totiž nechceme vyzerať ako Instagramový filter.
Povedzte si, čo máte na sebe rady. Pomôže vám to potvrdiť si, že aj vaša inakosť je originálna a príťažlivá – lebo tak to je.