Vianočné pokrmy môžu byť zdravé. Nepokazte ich pozitívne vlastnosti nezdravou prípravou

28. decembra 2022
Ak nechcete priberať, tak neplatí, že cez Vianoce maškrtiť môžete, koľko chcete. Foto: Shutterstock

Vyberte si z typických pokrmov tie, ktoré telu prospievajú a jedávajte ich pravidelne aj po sviatkoch. Viete, ako môžete počas sviatkov urobiť prvý krok k lepším stravovacím návykom?

Ako na ryby?

Tradičným vianočným jedlom sú ryby. Mäso rýb je z výživového hľadiska nízkoenergetické a bielkoviny rýb sú biologicky plnohodnotné, čiže obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny dôležité pre organizmus. Ryby sú zdrojom ďalších prospešných živín, napríklad omega-3 polynenasýtených mastných kyselín s dlhým reťazcom (EPA a DHA), vitamínov (A, B1, B2, B6, B12, C, D, E) a minerálnych látok.

Výživové hodnoty rybieho mäsa umocníte, ak namiesto vyprážania uprednostníte dusenie, v porovnaní s vyprážaním je vhodnejšie aj grilovanie či pečenie.

Prečo nevyprážať ryby na oleji?

Počas vyprážania potravín sa pri vysokých teplotách tvorí chemická látka – akrylamid. Konzumovanie potravín s akrylamidom potenciálne zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Znížiť ho môžete správnym skladovaním surovín, ale i zmenou postupov pri tepelnej príprave pokrmov. Jednou z najdôležitejších zásad je vyprážať potraviny nie do hneda, ale do zlatista.

Pečená ryba so zemiakmi a paradajkou.
Výživové hodnoty rybieho mäsa umocníte, ak namiesto vyprážania uprednostníte dusenie, grilovanie či pečenie.

Pozitíva medu, cesnaku, jabĺk a kyslej kapusty

Okrem rýb patria ku klasickým vianočným surovinám napríklad aj med, cesnak, jablká a kyslá kapusta. 

Med obsahuje minerály – železo, meď, mangán, sodík, draslík, fosfor, aj množstvo vitamínov – B1, B2, B6, B12, C, rutín, A, E, K a ďalšie. Vďaka 70- až 80-percentnému obsahu jednoduchých cukrov sa rýchlo vstrebáva z tenkého čreva do krvného obehu a dodáva organizmu okamžite energiu.

Cesnak obsahuje alicín, ktorý priaznivo vplýva na ochranu tráviaceho traktu pred plesňami a neželateľnými baktériami, priaznivo vplýva aj na hladinu cholesterolu a tukov v krvi.

Jablká obsahujú ľahko stráviteľné cukry, najmä ovocný cukor fruktózu, ale aj glukózu a sacharózu. Sú bohatou zásobárňou minerálnych látok, napríklad draslíka, horčíka, vápnika, fosforu, či sodíka. Vďaka obsahu vlákniny pektín zlepšujú trávenie, pomáhajú pri vyprázdňovaní čriev.

Kyslá kapusta obsahuje mikroorganizmy, ktoré podporujú zdraviu prospešné baktérie v črevách a uľahčujú trávenie, vstrebávanie živín a vitamínov. Kyslá kapusta je bohatá na betakarotén, vitamín C, minerálne látky – draslík, vápnik, fosfor, zinok, horčík, železo.

Jablko prerezané napoly, vianočná tradícia.
Okrem rýb patria ku klasickým vianočným surovinám napríklad aj med, cesnak, jablká a kyslá kapusta. Foto: Shutterstock.

Niekoľko tipov pre zdravšie varianty vianočných jedál

  • Pri varení a konečnej úprave jedál menej soľte, odporúčané denné množstvo je najviac 5 gramov soli v strave. Soľ môžete nahradiť bylinkami, sušenou zeleninou alebo koreninami.
  • Do koláčov používajte menej tuku a cukru, pri príprave omáčok, koláčov a iných múčnych jedál uprednostnite namiesto bielej radšej celozrnnú alebo grahamovú múku.
  • Majonézu skúste v receptoch nahradiť bielym jogurtom.
  • Ak už recept obsahuje suroviny, ktoré už v sebe majú cukor (napríklad piškóty, jablká alebo čokoládová poleva), znížte množstvo pridaného cukru v recepte.
  • Keď jete sladký koláč, nezapíjajte ho sladeným nápojom, ale nesladenou kávou, čajom alebo čistou vodou.

Text: tlačová správa Úradu verejného zdravotníctva SR
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu