Všetko, čo by ženy mali vedieť o alkohole

29. novembra 2022

Keď vám povieme, že alkohol má na ženské telo odlišný účinok ako na to mužské, asi si buchnete do čela – to sme vám len povedali novinku! Nejde však len o odlišnú veľkosť tela – je to trošku zložitejšie.

Vedci zistili, že produkujeme menšie množstvo enzýmu ADH, ktorý rozkladá alkohol. V tele máme aj viac tuku ako svalov. Mysleli ste si, že je to výhoda? Nie, to nie je slaninka, ktorou sa zajedajú štamprlíky vodky! Alkohol má tendenciu prechádzať do tkanív bohatých na vodu, ako sú svaly. Tuk sa v tomto prípade správa ako tetris bloky a alkohol sa musí koncentrovať vo zvyšku tela.

Sme totiž navyše menšie, máme menej svalov a máme na ne ešte aj menej miesta. Keby sme pili zarovno s mužmi, oba tieto faktory by viedli k vyšším koncentráciám alkoholu v krvi. Zaujímavé je, že mnoho rodovo podmienených účinkov alkoholu sa začalo skúmať až v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Takmer všetky klinické štúdie o alkohole sa dovtedy robili výhradne na mužoch.

Medzi mnohé prevratné zistenia patril objav, že ženy závislé od alkoholu boli v detstve často sexuálne zneužívané alebo že pitie žien je spojené s potlačenou emocionálnou bolesťou, zatiaľ čo pitie mužov so sociálnym tlakom. Tu je ďalších štrnásť zaujímavých faktov, ktoré by ste mali vedieť predtým, ako si nalejete druhý pohárik.

Alkohol sa zo ženského tela vylučuje o 20 % dlhšie ako z tela mužského.

1. Hoci začíname piť alkohol v neskoršom veku ako muži, závislosť od alkoholu sa u nás rozvíja oveľa rýchlejšie, a to platí aj pre ochorenia pečene alebo poškodenie srdca a nervov. Tento fenomén sa nazýva teleskopický efekt.

2. Vedci prišli pred dvadsiatimi rokmi na zaujímavý paradox – alkohol poškodzuje naše telo oveľa rýchlejšie a vo väčšom rozsahu ako mužské – až na mozog, tam je to presne naopak. Dodnes si tento objav nevedia celkom dobre vysvetliť.

3. Už jeden pohárik denne zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka o 10 % oproti ženám, ktoré nepijú vôbec.

Hoci začíname piť alkohol v neskoršom veku ako muži, závislosť od alkoholu sa u nás rozvíja oveľa rýchlejšie. Foto: Shutterstock.

4. Nadmerné pitie môže negatívne ovplyvniť ženský cyklus, zvýšiť riziko neplodnosti, potratu, narodenia mŕtveho plodu alebo predčasného pôrodu.

5. Ak máme problémy s alkoholom, máme tendenciu vyhľadať pomoc o štyri až päť rokov skôr ako muži.

6. U dievčat, ktoré začnú s diétou už v šiestej triede, rastie pravdepodobnosť, že sa neskôr v dospelosti oddajú nadmernému pitiu.

7. Antikoncepčné pilulky spomaľujú vylučovanie alkoholu z tela.

Ďalších sedem faktov nájdete na ďalšej stránke. >>>

1/2
Zavrieť reklamu