Vyvážené denné menu. Vyskúšajte tieto tri recepty!
Svieže raňajky, ľahký obed a slávnostná večera… Nasledujúce recepty spĺňajú presne tieto tri kritériá.
Možno ste už aj vy prejedená všetkých tých avokádových toastov, cviklových šalátov aj grilovaných lososov a hľadáte recepty, ktoré budú rovnako originálne, výživné a chutné, ale vystačíte si pri nich so surovinami dopestovanými na Slovensku. Namiesto avokád, ktoré precestujú pol sveta, vyskúšajte vegetariánsku tresku.
Zeleninová polievka s kapustou vychádza z receptu, ktorý pred pár rokmi koloval medzi ženami pod názvom tukožrútska polievka. No a do tretice, napriek tomu, že sa vo všeobecnosti odporúča konzumovať čo najmenej červeného mäsa, hovädzia sviečková patrí medzi výnimky, ktoré si raz začas môžete dopriať. Najmä, ak je z kvalitného farmárskeho chovu. Aké vitamíny a výživové prvky dodá vášmu telu nasledujúce menu?
Vegetariánska treska
Účinný tukožrút
Kapusta obsahuje obrovské množstvo vitamínu K , vitamínu C, ktorý posilňuje našu imunitu, vitamínu A a vitamíny E, B9, B7 a takzvaný protivredový vitamín – vitamín U. Okrem toho je plná minerálov, ako sú selén, mangán, vápnik, horčík, železo, je bohatá na soli kyseliny fosforečnej a enzýmy, obsahuje vlákninu, ktorá pomáha správnemu fungovaniu čriev. Kapusta ochraňuje bunky pred voľnými radikálmi, chráni telo pred zápalmi a infekciami, zlepšuje trávenie a spomaľuje starnutie.
Výskumy potvrdili, že stačí zjesť jednu porciu kapusty za týždeň, aby sa znížilo riziko rakoviny žalúdka, hrubého čreva, pečene, pľúc a prsníka. Konzumácia kapusty pôsobí aj ako prevencia Alzheimerovej choroby. Hlavnou výhodou tejto zeleniny je, že obsahuje veľa vlákniny, podporuje trávenie a obsahuje málo kalórií. Táto zelenina sa taktiež stará o správny metabolizmus a bráni ukladaniu tukov na vnútorných orgánoch.
Biele zlato
Veľa z nás používa petržlen maximálne do slepačieho vývaru alebo všeobecne do polievok. Len málokto ho konzumuje surový, ako to je v recepte na vegetariánsku tresku. Napriek tomu sa jeho výraznej chuti nemusíte obávať. Prínos petržlenu pre zdravie je najmä v jeho močopudnej sile. Pomáha pri zápaloch močových ciest. Ide o silné diuretikum, ktoré sa pridáva ako zložka do urologických čajov. Je vhodný pri obličkových kameňoch a iných obličkových ochoreniach. Okrem toho podporuje trávenie a chuť do jedla. Dokáže tiež upraviť nepravidelný menštruačný cyklus a využíva sa aj pri iných gynekologických problémoch.
Petržlen taktiež obsahuje karotenoidy, ktoré pomáhajú zlepšiť zrak. Dokáže chrániť telo pred voľnými radikálmi, ktoré môžu vyvolať Alzheimerovu chorobu alebo rakovinu. Petržlen podporuje aj imunitu, má silné protizápalové a antibiotické účinky. Pomáha tvorbe červených krviniek a má pozitívny vplyv na pečeň. Chráni ju pred ochoreniami a podporuje jej funkciu. Znižuje vysoký krvný tlak a pôsobí ako prevencia kardiovaskulárnych ochorení. Vysoká úroveň flavonoidov a antioxidantov v tejto koreňovej zelenine pomáha zmierniť oxidačný stres a zápal na koži, redukovať vrásky a škvrny spôsobené vekom.
Zdravie zo železa
V posledných rokoch spotreba hovädzieho mäsa výrazne klesla. Súvisí to aj s tým, že o červenom mäse sa hovorí ako o nezdravom. Platí to, pokiaľ je vo forme spracovaných potravín, ako sú salámy, klobásky a iné mastné produkty. Hovädzie mäso netreba úplne zatracovať. Sviečková, ktorá je najkvalitnejším hovädzím mäsom, má množstvo zdraviu prospešných prvkov. Je zdrojom bielkovín, vitamínu E a B12, zinku, železa, selénu a ďalších dôležitých látok. Obsahuje aminokyseliny a proteíny, ktoré sú nevyhnutným stavebným prvkom pre svalovú hmotu, činnosť vnútorných orgánov, nezaobídu sa bez nich ani vlasy, nechty či pokožka.
Sto gramov mäsa je schopných pokryť polovičnú dávku dennej potreby bielkovín u žien. Porcia hovädzieho mäsa pokryje štvrtinu z dennej potreby zinku, minerálu, ktorý má významnú zásluhu na budovaní imunity. Ďalej obsahuje horčík, ktorý má pozitívny vplyv na nervovú sústavu, je bojovníkom proti depresii, pozitívne vplýva na cievy a srdce. Dôležitým prvkom, na ktorý nesmieme zabudnúť, je železo, jedna porcia hovädzieho mäsa pokryje 10 až 20 % dennej dávky. Aj preto je hovädzie mäso vhodnou stravou napríklad pri anémii.
Správne zdroje
Nech pripravujete akékoľvek jedlo, vždy platí, že dôležitú úlohu pri celkovej výživovej hodnote zohráva aj zdroj, odkiaľ daná surovina pochádza. Ak budete konzumovať kuracie mäso s tým, že patrí medzi zdravé potraviny, ale ono bude obsahovať množstvo antibiotík a iných škodlivých látok, vášmu telu to určite neprospeje. Preto platí, že radšej kúpte menej a kvalitnejšieho mäsa, ktoré pochádza z biofariem. To isté platí aj pre zeleninu a ovocie. Vždy je dôležité nielen to, čo jeme, ale aj v akej to je kvalite.
Dobrú chuť!
Text: BILLA
Foto: Shutterstock