Výživa bežcov? Toto je našich 23 tipov

21. septembra 2024
žena si pripravuje zdravý obed

Poradíme vám, čo jesť a čo nejesť, aby ste svojmu behu viac pomohli, ako uškodili.

7. Dá si niekto zemiakový šalát?

Jeden z najdôležitejších zdrojov antioxidantov v strave.“ Tak titulovali starý dobrý zemiak v časopise Critical Reviews in Food Science and Nutrition. Najnovšie výskumy ukazujú, že táto praobyčajná hľuza môže mať pre naše zdravie obrovský prínos, ale má to jeden dôležitý háčik. Zaujímavosťou je, že zemiaky je dobré jesť uvarené a… studené.

Keď sa uvaria a vychladnú, sú bohaté na jeden typ vlákniny, takzvaný rezistentný škrob, vďaka ktorému sa cítime sýti, upravuje nám hladinu cukru v krvi a podporuje spaľovanie tukov tým, že blokuje metabolizmus sacharidov.

Príprava pučených zemiakov
Zaujímavosťou je, že zemiaky je dobré jesť uvarené a… studené. Foto: Shutterstock.

8. Maratónový enzým

Zelené potraviny sú výborným zdrojom luteínu, ktorý v našom tele spúšťa AMP-aktivovanú proteínovú kinázu, nazývanú aj maratónový enzým, pretože prepína mitochondrie – motory našich buniek – do módu spaľovania tukov.

Štúdia publikovaná v časopise PLoS One tvrdí, že tento proces zabezpečuje vyššiu výkonnosť počas vytrvalostných cvičení. Najbohatšími zdrojmi luteínu sú kučeravá kapusta, špenát, brokolica, žerucha a mangold.

9. Protizápalová žerucha

Podľa jedného iránskeho výskumu má táto rastlina výrazné protizápalové účinky a už dávnejšie sa preukázalo, že porcia žeruchy dve hodiny pred namáhavým cvičením má ochranný účinok. Účastníci výskumu zaznamenali nižšiu mieru poškodenia buniek a zvýšenie hladiny antioxidantov.

Žerucha za tieto vlastnosti vďačí látke nazývanej glukonasturcín, ktorá sa uvoľňuje pri žuvaní lístkov. Vtedy reaguje s enzýmami a výsledkom sú obranné chemické látky. Chránia rastlinu pred škodcami a chorobami a ako sa ukazuje, rovnaký účinok majú aj na ľudské zdravie.

10. Vyššia dávka bielkovín

Tryptofán je aminokyselina, vďaka ktorej dokáže tenké črevo absorbovať z jedla viac aminokyselín na budovanie a opravu poškodených svalov. Tvrdia to vedci, ktorí svoj výskum publikovali v časopise Amino Acids.

A ktoré potraviny sú teda bohaté na tryptofán? Orechy, semiačka, syry, jahňacie a bravčové mäso.

11. Meď na metabolizmus tukov

Ukazuje sa, že len 25 percent ľudí v strave prijíma odporúčanú dennú dávku 0,7 mg medi, ktorá hrá dôležitú úlohu pri chudnutí. Meď pomáha metabolizovať tuky a jej nedostatok môže mať spojitosť s obezitou. Meď nájdeme v hubách, ustriciach, listovej zelenine, kešu orieškoch a sezamových semiačkach.

12. Cviklová bomba

Výskum publikovaný v časopise Medicine & Science in Sports & Exercise dokazuje, že sedemdňová pravidelná konzumácia dusičnanov prostredníctvom šťavy z cvikly, ktorá je na ne mimoriadne bohatá, zvyšuje schopnosť kontrakcie svalov, a teda aj výbušnosť pohybov.

2/4
Zavrieť reklamu