Život za polárnym kruhom

3. novembra 2022

Severské živočíchy sa dokázali prispôsobiť extrémnym podmienkam a sú bez pochýb jedným z najväčších ťahákov cestovateľov do polárnych oblastí. Rovnako ako začínajúca sezóna polárnej žiary, počas ktorej sa na oblohe odohráva fantastické farebné divadlo.

Medveď biely

Šanca zazrieť naživo medveďa bieleho na Špicbergoch rastie medzi jarou a koncom leta. Po prespanej zime vylezú potomkovia grizlyho zo svojich ľadových brlohov a pri hľadaní potravy prejdú a preplávajú obrovské vzdialenosti. Sú to vynikajúci plavci, rekord drží medvedica, ktorá za deväť dní bez prestávky preplávala 700 kilometrov. Živia sa tuleňmi, mrožmi, bieluhami či narvalmi.

Majú pretiahnutejšiu lebku ako grizly, aby mohli prestrčiť hlavu dýchacím otvorom, ktorý si v ľade nechávajú tulene. Medveď biely môže byť nebezpečný aj pre ľudí. Na Špicbergoch je označená hranica, za ktorú sa neodporúča vydať bez povinnej výbavy.

Zodpovední a skúsení cestovatelia, vedci, ochranári aj filmári pozorujú medvede iba s ozbrojeným sprievodom a kempy chránia elektrickými ohradníkmi.

Šanca zazrieť naživo medveďa bieleho na Špicbergoch rastie medzi jarou a koncom leta. Foto: Shutterstock.

Mrož ľadový

Vzdialený príbuzný tuleňov a uškatcov žije v obrovských kolóniách na pobrežiach Severného ľadového oceánu. Unikátne meter dlhé kly používa na vytváranie a udržiavanie otvorov na dýchanie, pri vyliezaní z vody na kryhu, ale aj pri samčích súbojoch. Dospelý mrož môže mať až päť metrov a vážiť dve tony.

Koncom jari v státisícoch migruje cez Beringov prieliv, začiatkom leta zas z Tichého oceánu do Čukotského mora. Atlantické mrože žijú od severného pobrežia Kanady, okolo Grónska, Špicbergov až po sever ruského pobrežia. Dokážu sa ponoriť až do hĺbky 90 metrov a vydržať pod vodou 30 minút. Na dne zbierajú mušle, červy, mäkké koraly, krevety, holotúrie, ale nepohrdnú ani zvyškami tuleňov.

BUBO navštevuje všetky polárne oblasti sveta. Vyškolení experti spolupracujú s miestnymi sprievodcami, ktorí sa postarajú o bezpečie i ulovené zážitky. Stačí si vybrať správnu destináciu a uvidíte naživo severské zvieratá aj polárnu žiaru. Viac informácií nájdete na bubo.sk/polar.

2/3
Zavrieť reklamu