Život za polárnym kruhom

3. novembra 2022

Severské živočíchy sa dokázali prispôsobiť extrémnym podmienkam a sú bez pochýb jedným z najväčších ťahákov cestovateľov do polárnych oblastí. Rovnako ako začínajúca sezóna polárnej žiary, počas ktorej sa na oblohe odohráva fantastické farebné divadlo.

Sob polárny

Soby dokážu absolvovať najväčšie migrácie na zemi – prejdú až 2 400 kilometrov. Sú menšie ako losy, vážia do 300 kg a parohy majú aj samice. Živia sa lišajníkom. Možno ich zazrieť napríklad v nórskom Trondheime, na Špicbergoch, aj po celom Laponsku. Vyskytujú sa aj v národnom parku Cairngorms v Škótsku medzi mestami Inverness a Aberdeen.

Menšie stáda sa dajú vidieť vo voľnej prírode na viacerých miestach aj mimo polárnych oblastí, najmä vo Fínsku, Švédsku a Nórsku, a stretnutia s nimi nie sú až také výnimočné.

Los mokraďový

Losy majú veľkú hlavu a pretiahnutý pysk. Parohy majú len samce. Sú to samotári, ktorí majú radi močaristé oblasti s lesným porastom a na rozdiel od sobov nemigrujú. Bežne sa vyskytujú v celej Škandinávii a v Kanade. Živia sa rôznymi listami, výhonkami a trávou.

Vážia od 250 kg až po tonu. Sú to veľmi dobrí plavci, úzko naviazaní na močaristé prostredie a oblasti s množstvami jazier. Vzhľadom na výšku a dĺžku nôh je zrážka s losom veľmi nebezpečná. Keď auto podrazí zvieraťu nohy, jeho telo sa ocitne v kabíne, čo najmä v Kanade vedie k častým fatálnym udalostiam.

Losy sú samotári, ktorí majú radi močaristé oblasti s lesným porastom a na rozdiel od sobov nemigrujú. Foto: Shutterstock

Veľryba grónska

Jediná veľryba, ktorá trávi celý život v polárnych oblastiach, dorastá do dĺžky 19 metrov a hlavou rozbíja ľadové kryhy hrubé až 40 cm. Pláva rýchlosťou 3 km za hodinu a keď sa cíti ohrozene, zrýchli až na 10 km za hodinu. Čo sa zachytí na vnútornej strane kostíc, zlíže jazykom a zhltne – denne sú to až dve tony potravy. Vystreľuje vodostrek, ktorý siaha až do výšky piatich metrov.

Malá populácia veľrýb sa zdržiava pri Špicbergoch, ďalšia v okolí Islandu a východného Grónska. Jej popularita medzi lovcami zašla až tak ďaleko, že bola takmer kompletne vyhubená. Dôvodom bol vysoko cenený tuk, olej, mäso a kostice. S príchodom zákazu lovu sa populácia veľryby grónskej začala obnovovať.

Veľryby medzi sebou komunikujú a ľudia zatiaľ zaznamenali viac ako 180 veľrybích piesní.

BUBO navštevuje všetky polárne oblasti sveta. Vyškolení experti spolupracujú s miestnymi sprievodcami, ktorí sa postarajú o bezpečie i ulovené zážitky. Stačí si vybrať správnu destináciu a uvidíte naživo severské zvieratá aj polárnu žiaru. Viac informácií nájdete na bubo.sk/polar.


Text: Viktor Háber
Foto: Zuzana Hábeková, BUBO, Shutterstock

3/3
Zavrieť reklamu