Zlý zrak môže byť pri behaní doslova ručnou brzdou
Bez ohľadu na to, či s behaním ešte len začínate alebo či ste nejaký ten kilometer už odbehli, zlý zrak pre vás predstavuje, prípadne bude predstavovať, komplikácie a obmedzenia.
Pripraviť sa preto na možné nepríjemnosti dopredu vás môže ochrániť od mnohých problémov až demotivácie, ktorá by vám mohla zahatať cestu k pravidelnému behaniu.
Zdraví ľudia to majú so športovaním (a nielen s tým) podstatne jednoduchšie. Rovnaké platí aj v prípade očí a zraku.
Pokiaľ na to, aby ste dobre videli, nepotrebujete okuliare, máte o zásadný problém menej ako tí, ktorí sa musia trápiť s diskomfortom v podobe dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek.
Zároveň, možno ste netušili, beh a všeobecne pobyt v prírode pomáha nepriamo aj očiam a zraku. Obzvlášť tým z nás, ktorí máme sedavé zamestnanie s dlhými hodinami za počítačmi – t.j. zamestnanie so zaostrovaním na blízke predmety. Čím viac zaostrujeme len na krátke vzdialenosti, tým viac otupujeme schopnosť očí zaostrovať do diaľky. A keďže v prírode je množstvo impulzov, ktoré nás nútia zaostrovať do diaľky, aspoň čiastočne kompenzujeme to sústavné zaostrovanie do blízka.
Je preto možné povedať, že beh a dobrý zrak sú „win-win.“ Jedno pomáha druhému a naopak. Ako si teda beh užiť aj s horším zrakom, prípadne, ako sa natrvalo zbaviť korekčných pomôcok sa dočítate v dnešnom článku.
Rovno však napíšeme, že behanie bez korekčných pomôcok v prípade, že nemáte dobrý zrak, neodporúčame. Ukracujete sa o množstvo pozitív, ktoré pohyb v prírode prináša, najmä o vnímanie prírody a prostredia okolo vás. Zároveň si váš zrak môžete naďalej poškodzovať. Mimovoľne sa totiž budete snažiť zaostrovať na predmety a objekty okolo seba. A to bez ohľadu na to, či trpíte krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou či presbyopiou. Nadmerne tým budete zaťažovať vaše oči aj mozog. Výsledkom môžu byť bolesti hlavy a očí, rýchlejšia únava, strata orientácie či koncentrácie na samotný beh a podobne.
Dioptrické okuliare s množstvom obmedzení
Ak už okuliare máte, určite nám dáte za pravdu, že život s nimi nie je práve najšťastnejší. Keď športujete, problémy sa znásobujú.
Pozitívom je, že beh nepatrí medzi nebezpečné kontaktné športy s vysokým rizikom rozbitia okuliarov. Ak sa dioptrické okuliare rozhodnete napriek mnohým nevýhodám používať, aspoň malým plusom je, že nepotrebujete špeciálne športové okuliare s nerozbitnými sklami, ako by ste potrebovali pri futbale, hokeji a podobných druhoch športu. Tie by z vašej peňaženky prirodzene vytiahli niekoľko stoviek eur naviac. Tu to však s pozitívnymi správami končí.
Ak si budete chcieť beh skutočne užiť, investovaniu do kvalitných okuliarov sa nevyhnete. Základom je mať sklá proti zahmlievaniu.
Ďalším „must have“ sú slnečné okuliare s dioptrickými sklami. Vyššie sme písali o blahodárnych účinkoch pobytu v prírode na oči. Ak by ste však behali počas slnečných dní bez UV filtra, očiam by ste naopak škodili.
A nie, ani zďaleka neplatí, že by ste si mali chrániť oči proti slnečnému žiareniu len v lete. V zime totiž dostávajú oči dávku žiarenia nielen zhora, ale aj zdola odrazmi od snehu.
Záležať si dajte tiež na výbere okuliarov. Musia vám na očiach pevne držať. Klasické rámy „za uši“ vám stačiť nebudú. Okuliare určené na šport vyzerajú podobne ako lyžiarske okuliare s gumou okolo celej hlavy.
Kontaktné šošovky vám dajú viac slobody
Kontaktné šošovky sú pre športovca jednoznačne lepšou voľbou ako dioptrické okuliare. Zámerne sme nenapísali ideálnou, pretože ideálne je, ak nepotrebujete žiadne korekčné pomôcky.
V minulosti sa používali najmä tvrdé šošovky, ktoré boli výrazne nepohodlnejšie ako aktuálne využívané mäkké šošovky. Tie sú priliehavejšie, lepšie prepúšťajú kyslík k rohovke a umožňujú bezproblémový odtok sĺz, čím napomáhajú k udržiavaniu ideálneho metabolizmu šošovky.
Šošovky sú vhodnou alternatívou k okuliarom pri každej refrakčnej chybe. Na krátkozrakosť sa používajú tzv. konkávne, na ďalekozrakosť konvexné, na astigmatizmus tórické a na presbyopiu presbyotické.
V porovnaní s dioptrickými okuliarmi je hlavnou výhodou šošoviek ich praktickosť. Môžete s nimi športovať s výrazne menšími obmedzeniami a ak sa vám zhorší zrak, ďalšie balenie s vyššími dioptriami si kúpite v podobnej cene. Nemusíte investovať desiatky eur do nových skiel ako je to pri okuliaroch.
Výhodou tiež je, že si v prípade potreby na oči so šošovkami bez problémov nasadíte slnečné okuliare. Kontaktné šošovky sa vám nebudú pri behaní zahmlievať ani vám nebudú padať. V podstate ani nebudete vnímať, že ich máte.
Používanie šošoviek má však aj negatíva. Hlavným je väčšie riziko infekcie kvôli nedodržaniu prísnych hygienických pravidiel. Do šošovky sa môže dostať mihalnica, prachová čiastočka či iná nečistota, ktorá dokáže znížiť komfort a naopak spôsobiť bolesť či v horšom prípade aj poškodenie oka.
Z hľadiska behu či športovania, najmä v exteriéri, môže byť rizikom tiež nadmerné slzenie spôsobené vetrom či mrazom. Šošovka neumožňuje plný prirodzený odtok sĺz.
A v neposlednom rade, aj keď to tak nevyzerá, šošovky z dlhodobého hľadiska výrazne zaťažujú aj peňaženky. Ročné náklady na ich kúpu vrátane potrebných roztokov sa pohybujú na úrovni približne 200 eur.
Pri výbere typu operácie očí rozhoduje vek
Kombinácia šošoviek a okuliarov môže byť zlatou strednou cestou
Niekomu vyhovuje kombinácia kontaktných šošoviek a dioptrických okuliarov. Pri bežných denných činnostiach či v práci používajú dioptrické okuliare, pri zábave a športovaní kontaktné šošovky. Existujú jednorazové, takzvané denné, šošovky, ktoré sú na jedno použitie. Nasadíte si ich len vtedy, kedy okuliare nie sú vhodné.
Ako sme však už písali, využívanie korekčných pomôcok určite nie je ideálne. V bežnom živote a už vôbec nie pri športovaní. Jediným ideálnym riešením je mať zdravé oči a kvalitný zrak bez potreby nosenia okuliarov či šošoviek. To znamená, môcť si život užívať bez akýchkoľvek obmedzení týkajúcich sa videnia. Zárukou trvalého kvalitného zraku je bezbolestná laserová operácia očí.
Rýchly návrat k športu vďaka najmodernejším laserovým metódam
Laserová operácia očí sa s korekčnými pomôckami nedá porovnávať. Nejde totiž o „umelé“ vyrovnanie dioptrií, ale o odstránenie očnej vady.
Vďaka moderným metódam, ktorú realizujú v očnej klinike iClinic, sú operácie očí bezbolestné, rýchle a efektívne. iClinic vo svojich prevádzkach využíva najmodernejšie lasery, aké súčasný trh ponúka.
Na rozdiel od starších metód, kedy sa pri operáciách používal excimerový laser, ktorý pálil rohovku, vybrané súčasné metódy používajú jeho kombináciu s femtosekundovým laserom (napríklad Z-Lasik) alebo výlučne len femtosekundový laser. Ten je presnejší a k oku jemnejší a šetrnejší. Vďaka tomu je operácia ešte bezpečnejšia, s minimálnym rizikom pooperačných komplikácií a rýchlou rekonvalescenciou.
Medzi takéto metódy patria napríklad ReLEx SMILE 3D, ktorou sa korekciou na rohovke lieči krátkozrakosť a astigmatizmus či FEMTO Z-Prelex, ktorej podstatou je výmena šošovky za novú, umelú. Táto metóda sa aplikuje u pacientov nad 40 rokov, ktorí trpia presbyopiou. Voľbou vhodného druhu šošovky sa vďaka nej môže pacient zbaviť natrvalo okuliarov do diaľky, na blízko aj okuliarov na čítanie.
Výhodou laserových operácií očí tiež je, že k bežným činnostiam aj športom je možné sa vrátiť veľmi rýchlo. Napríklad ReLEx SMILE 3D umožňuje výkon bežného povolania už na ďalší deň po zákroku, ľahké športy, akým je aj rekreačný beh, približne o 1 týždeň a fyzicky náročnejšie športy spravidla do 2-3 týždňov. Veľmi podobné je to aj pri FEMTO Z-Prelex s tým rozdielom, že o niečo dlhšie trvá stabilizácia videnia.
Kvíz pre milovníkov kávy. Ako dobre poznáte nápoj, ktorý patrí k vášmu bežnému dňu? Časť prvá
Foto: Shutterstock