12 najčastejších problémov bežcov a ako sa s nimi vysporiadať.

31. januára 2022

Azda všetci bežci sa stretnú s rozličnými zdravotnými problémami. Väčšine možno veľmi jednoducho predísť, no napriek tomu by ste mali ovládať základné postupy, ktorými sa riadiť, keď už problém nastane.

3. Čierne nechty

Príčinou sčernenia nechtov na prstoch na nohách je krvácanie pod nechtom spôsobené stlačením nechtového lôžka z dôvodu nevhodnej obuvi. Najmä počas behu dolu kopcom vám prsty a nechty narážajú do prednej strany tenisky, čo môže privodiť nepríjemný problém. Čierne nechty nie sú nič vážne, dokážu byť však nepekné a bolestivé, a tým vám vedia aj sťažiť tréning.

Prevencia

Pri výbere novej bežeckej obuvi berte vždy do úvahy fakt, že vám chodidlá počas tréningu mierne opuchnú. Je teda celkom možné, že bežecké tenisky potrebujete minimálne o pol čísla väčšie, než je vaša bežná obuv. Nechty na nohách
majte vždy ostrihané tak, aby sa nedostávali do kontaktu s vnútrajškom tenisiek.

Riešenie

Dajte si na pár dní od behu pauzu. Postihnutý prst umývajte, aby ste si doň nezaniesli infekciu. Je možné, že vám čierny necht odpadne, netreba však vešať hlavu – on zase dorastie. Ak nie je čierny fľak príliš veľký, vyrastie. Zo skúseností môžeme povedať, že na palci to trvá desať mesiacov.

4. Oneskorená bolesť svalov

Svalovica, ako sa tento problém ľudovo nazýva, je zapríčinená mikrotrhlinami vo svalových vláknach v dôsledku fyziologických adaptácií na cvičenie.

Zvyčajne sa objavuje 24 až 72 hodín po športovej aktivite a viac zvykne potrápiť začiatočníkov, no nie je cudzia ani pokročilým bežcom, ktorí začali s novým tréningovým programom.

Poriadna svalovica sa zvyčajne neobjaví hneď, ale až ďalšie dni. Foto: Shutterstock

Prevencia

Aby ste znížili riziko vzniku oneskorenej bolesti svalov, pred behom sa poriadne rozcvičte a po tréningu si zase doprajte dostatok času na vychladnutie. Zadovážte si penový valec a pomocou neho precvičujte špecifické svalové skupiny. Pravidelne chodievajte na masáž.

Riešenie

Postihnutému miestu dajte vydýchnuť a každých niekoľko hodín naň na 20 až 30 minút ukladajte vrecúško s ľadom. Pomôcť vám môžu aj protizápalové lieky. Mierny pohyb postihnutou skupinou svalov nie je na škodu, určite však netrénujte cez bolesť. Skúste tiež jemnú masáž s chladivým gélom.

2/6
Najnovšie vydania

RELAX 7/2024

Objednať

RELAX 7/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu