12 najčastejších problémov bežcov a ako sa s nimi vysporiadať.

31. januára 2022

Azda všetci bežci sa stretnú s rozličnými zdravotnými problémami. Väčšine možno veľmi jednoducho predísť, no napriek tomu by ste mali ovládať základné postupy, ktorými sa riadiť, keď už problém nastane.

Na nasledujúcich stránkach sa dozviete, ako sa vysporiadať napríklad so zodratými bradavkami, pľuzgiermi na chodidlách, kŕčmi, bolesťami v hrudi či v trupe, ale aj so slnečným úpalom a prehriatím.

1. Zodraté bradavky

Zodraté bradavky zvyknú trápiť viac mužov než ženy, pretože ženy nosia podprsenky, ktoré počas pohybu pevne držia. Bolesť, podráždenie či dokonca krvácanie okolo jednej alebo oboch bradaviek totiž vzniká v dôsledku opakovaného trenia či odierania zle sediaceho bežeckého trička, najmä ak je vyrobené z bavlny.

Prevencia

Noste ľahké, funkčné a dobre sediace bežecké oblečenie zo syntetických materiálov priliehajúce na pokožku. Bradavky si natrite vazelínou alebo prelepte leukoplastom. Bežkyne by mali vždy nosiť dobrú športovú podprsenku, a to nielen kvôli bradavkám.

Riešenie

Ak vás počas behu začne omínať bradavka, prípadne vám začne rovno krvácať, po návrate domov ju omyte teplou vodou a vysušte na vzduchu. Na postihnuté miesto aplikujte hojivý krém (ideálne určený na hojenie bradaviek pre dojčiace ženy), aby ste predišli infekcii a vysúšaniu, a prekryte ho leukoplastom.

2. Pľuzgiere na chodidlách

Bolestivé tekutinou naplnené pľuzgiere trápia nielen bežcov, ale aj turistov a sú veľmi nepríjemné, pretože sa dlho hoja. Zvyčajne sa objavujú na päte, palci či spodnej strane chodidla, ak je pokožka vystavovaná opakovanému treniu v nevhodných ponožkách alebo teniskách, a to najmä v prípade, že je chodidlo spotené. Vlhká pokožka totiž zmäkne a je oveľa náchylnejšia na odery ako suchá.

Pľuzgiere síce nie sú nijako vážne zranenie, bývajú však bolestivé a ak ich správne neošetríte, do rany sa vám môže dostať infekcia.

Vlhká pokožka v ponožkách ľahšie zmäkne a je náchylnejšia na odery ako suchá. Foto: Shutterstock

Prevencia

Ohrozené oblasti natrite vazelínou a vždy noste ponožky určené špeciálne na beh, aby ste minimalizovali trenie. Chodidlá si tiež skúste nastriekať antiperspiračným sprejom alebo si ich jemne zapudrujte, čo pomôže držať vlhkosť pod kontrolou.

Riešenie

Pľuzgier v žiadnom prípade neprepichujte. Postihnuté miesto omyte čistou vodou a opatrne osušte. Pľuzgier zakryte ochranným rýchloobväzom. Hojeniu rán a oderov pomôže hojivá gáfrová masť s ichtamolom, ktorá vysušuje.

1/6
Zavrieť reklamu