Cvičenie môže uškodiť imunite

12. novembra 2020
relax 7/2020

Nútite sa do cvičenia aj vtedy, keď máte chuť relaxovať? Myslíte si, že je to dobrý spôsob, ako zostať zdraví? Cvičenie je dvojsečná zbraň a nie vždy platí „čím viac, tým lepšie“.

Behanie, chôdza, golf alebo tvrdo vybojovaný tenisový zápas. Šport nás udržuje v dobrej forme, vďaka pohybu máme silné svaly a kosti, ale robí zázraky aj s našim imunitným systémom.

Keď začneme cvičiť, zvýši sa nám pulz, to vedie k lepšej cirkulácii, biele krvinky a protilátky sa prepravujú expresne, a tak sú schopné zaregistrovať nepriateľa a bojovať proti chorobám oveľa rýchlejšie. A nielen to, naša zvýšená dychová frekvencia pomáha telu zbaviť sa baktérií z pľúc a dýchacích ciest. Zvýšená teplota tela im bráni rozmnožovať sa.

Keď sa svaly dajú do pohybu, produkujú špeciálne molekuly – cytokíny, prostredníctvom ktorých sa bunky imunitného systému dorozumievajú a ktoré pomáhajú omladiť imunitný systém. To je špeciálne dôležité, keď sa začne týmus po puberte zmenšovať.

Cvičenie v miernom tempe pomáha tento proces spomaliť. Čo to pre nás znamená?

Že aktívny šesťdesiatnik môže mať mladší imunitný systém než tridsiatnik so sedavým životným štýlom.

A nakoniec, cvičenie znižuje uvoľňovanie stresového hormónu, ktorý má veľký vplyv na rovnováhu imunitného systému. Keď to všetko sčítame, je fér povedať, že sa oplatí zdvihnúť z gauča.

Príliš veľa cvičenia a málo relaxu?

Pravdepodobne už všetci vieme, aké to má následky, keď sa nehýbeme, ale aj nadmerné cvičenie má svoju odvrátenú stranu. Je super byť aktívny a dychtivo na sebe robiť, ale ešte dôležitejšie je poznať svoje telo a vedieť, kedy má dosť.

Ak cvičíme pravidelne v miernom tempe, zvyšovaním záťaže pre svoj imunitný systém už nič nezískame a v skutočnosti si môžeme skôr ublížiť. Počet imunitných buniek neutrofilov, ktoré strážia krvný obeh a hltajú invázne mikróby a bežný bunkový odpad, sa častým cvičením zvyšuje. To je dobrá správa.

Tá horšia správa je, že schopnosť imunitných buniek odstraňovať baktérie a odpad sa pri veľmi intenzívnom cvičení znižuje. To znamená, že hoci sú prítomné, sú unavené a menej aktívne!

Časté a intenzívne tréningy môžu mať priamy vplyv na imunitný systém. Ak sa k tomu pridá nedostatok odpočinku medzi tréningami, telo zostane unavené a neschopné zotaviť sa zo stresu a preťaženia.

Dni odpočinku sú zásadné

Ak chodíme do fitka päť – až šesťkrát do týždňa a popritom žonglujeme s rodinou a prácou, môže sa stať, že si imunitný systém naozaj oslabíme. Rovnako ako je preň nevyhnutý pohyb, je dôležitý aj adekvátny relax. Preťaženie spôsobuje vylučovanie stresových hormónov, ako sú kortizol a adrenalín.

Ťažko definovať, čo je to veľa cvičenia, pretože sa to líši od človeka k človeku, ale nadmerné cvičenie je zvyčajne sprevádzané aj typickými fyzickými prejavmi. Pocitom, že sa telo nezotavuje medzi tréningami alebo na druhý deň po cvičení vstávame zničení.

Tento typ problémov sa dostaví napríklad po behu na dlhé vzdialenosti, po tréningu s veľkými hmotnosťami alebo po príliš intenzívnom kardio tréningu.

Ideálne je striedať náročnejšie tréningy s aktivitami v nízkom tempe, ako sú jóga, chôdza a plávanie, a nezabudnúť si vyhradiť čas na odpočinok – dva až tri dni v týždni sú ideálne!

Ešte viac zaujímavých článkov na tému zdravie, výživa, životný štýl, turistika, ženská cyklistika a beh nájdete v  časopise Relax.

Najvýhodnejšie časopis Relax získate s dvojročným predplatným, ku ktorému teraz navyše získate aj Fusakle zadarmo.

Fusakle k časopisom
Fusakle k časopisom

Objednávajte tu: https://www.sportmedia.sk/predplatne/relax

Vaše reakcie