Zaujímavé benefity behu, o ktorých ste možno nepočuli

Beh je hneď po chôdzi jednou z najprirodzenejších aktivít, ktorým sa môžete venovať. Stačí vám k tomu len pár tenisiek, ľahké športové oblečenie a nič vám nebráni vyraziť za svojou dennou dávkou endorfínov. Táto aktivita má však mnoho ďalších benefitov, ktoré ste si doteraz možno ani neuvedomili.

V dnešnom článku sa dozviete, že beh nie je len skvelý spôsob, ako zlepšiť fyzičku a zdravie. Zoznámime vás aj s ďalšími výhodami, ktoré vás prinútia skočiť do tenisiek a dať si s úsmevom pár kilometrov.

1. Spálite veľké množstvo kalórií a ľahko schudnete

Behanie je často prvou voľbou pre tých, ktorí chcú schudnúť. A nie je to náhoda. Beh je totiž skvelým prostriedkom pre zhadzovanie prebytočných kíl. Máte predstavu, koľko kalórií vďaka nemu môžete spáliť?

  • Bežkyňa, ktorá váži 60 kg a ubehne za hodinu 10 km, spáli približne 617 kcal.
  • Bežec, ktorý váži 80 kg a ubehne za hodinu 10 km, spáli približne 823 kcal.

Ak by týmto tempom behal každý z nich 3 hodiny týždenne, bežkyňa by za pol roka schudla približne 6,3 kg tuku. Ešte o čosi lepšie by na tom bol bežec, ktorý by schudol zhruba 8,3 kg tuku. Dokonca bez toho, aby títo dvaja akokoľvek upravili či zmenili svoj jedálniček.

Samozrejme, v hre sú aj ďalšie faktory, ktoré majú vplyv na počet spálených kalórií. Spomínané čísla by tak mali slúžiť skôr pre orientačnú predstavu o tom, v akých hodnotách sa približne pohybujeme. Beh sa radí medzi aktivity s vysokými nárokmi na energiu, a tak vám môže chudnutie značne uľahčiť. Pokiaľ predĺžite vzdialenosť, zrýchlite tempo alebo použijete záťažovú vestu, počet spálených kalórií sa ešte viac zvýši.

Ak aj však chudnutie nie je vašim cieľom, nezabudnite doplniť spálené kalórie kvalitnými potravinami, ktoré vám poskytnú dobrú energiu na ďalšie kilometre.

Beh výrazne pomáha pri chudnutí.

2. Budete lepšie spať

Pravidelná pohybová aktivita vplýva aj na kvalitu spánku. Ak vaše zaľahnutie do postele každý večer sprevádzajú hodiny pozerania do stropu, skúste zaradiť pravidelný beh. Uvidíte, že potom zaspíte rýchlejšie.

Dajte si však pozor na športovanie vo večerných hodinách. To by v súvislosti so spánkom mohlo totiž byť skôr na škodu. Snažte sa preto intenzívnu aktivitu ukončiť najneskôr 3 hodiny pred plánovaným zaľahnutím do postele. Prípadne si pomôžte doplnkami stravy pre podporu spánku.

3. Ušetríte čas aj peniaze

Premýšľali ste niekedy nad tým, koľko času vám zaberie fitko? Keď si spočítate čas, ktorý strávite balením vecí, cestou, rozprávaním sa s ostatnými, čakaním na voľné stroje, sprchu a podobne, návšteva posilňovne vám môže pokojne zabrať aj 3 hodiny. Z toho tvorí samotné cvičenie iba 60 minút. Ak chcete ísť na hodinu behať, ste schopní to zvládnuť za 90 minút, vrátane chystania či záverečnej sprchy. Tým ušetríte približne hodinu a pol času, ktorý môžete využiť akokoľvek len chcete. Bonusom sú tiež peniaze, ktoré za fitko ušetríte.

V prípade, že jeho návštevu vymeníte za beh doplnený domácim silovým tréningom, môžete si z ušetrených peňazí zaobstarať slušnú týždennú dovolenku pri mori.

Beh vám ušetrí čas aj peniaze za posilňovňu.
Beh vám ušetrí čas aj peniaze za posilňovňu.

4. Budete disciplinovanejší

Naplánovať si beh a skutočne naň vyraziť môže byť zo začiatku naozaj náročné. Pravdepodobne vás to teda bude stáť veľa úsilia. Pokiaľ však zo svojich návykov nepoľavíte a budete svoje bežecké záväzky dodržiavať, získate disciplínu, ktorú využijete aj v ďalších oblastiach svojho života. Ak zvládnete vyraziť na plánovaný beh, prečo by ste nedokázali včas odovzdať dôležitý projekt? Je len na vás, v akých situáciách budete novo získanú schopnosť v podobe sebadisciplíny ďalej využívať.

5. Zvýši sa vám sebavedomie

Spomeňte si na to, ako ste sa cítili pred tým, než ste začali behať. Boli ste večne bez nálady, unavený a nespokojný so svojim telom? Pozrite sa na seba teraz. Vďaka behu ste zdravší, viac vo forme a máte aj lepšiu fyzičku. Večer ľahko zaspíte a navyše sa budíte plný energie. To, že bez zadýchania dobehnete autobus, je už len pomyselnou čerešničkou na torte. A verte, že si vaše novo nadobudnuté svedomie všimne aj vaše okolie.

Čo si z toho zobrať?

So športom sa všeobecne spája mnoho benefitov. Vďaka tomu mu právom patrí čestné miesto v našich životoch. Ak pravidelne beháte, môžete si okrem vyššie uvedených pozitív užívať aj poriadnu dávku endorfínov, prieskum nových miest a tiež fakt, že ste súčasťou skvelej komunity ľudí. Tak neseďte doma, obujte si tenisky a vyrazte v ústrety ďalším kilometrom.

Viac informácii nájdete na: www.gymbeam.sk

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu