Aké obavy sprevádzajú začínajúce cyklistky? | časť DRUHÁ

17. júna 2022

Prečítajte si pokračovanie článku o strachoch a obavách, ktoré sprevádzajú začínajúce cyklistky.

V prvej časti tohto článku ste si mohli prečítať o dvoch známych strachoch. Ak ste si článok neprečítali, nájdete ho tu. Dnes sa môžete dočítať o týchto:

#3 | Technická porucha bicykla

#4 | Strach z pádu

#5 | Stretnutie s medveďom


Obava #3 | Technická porucha bicykla

Každý perfektne rozbehnutý výlet môže prekaziť zvuk unikajúceho vzduchu z deravej duše v kolese, roztrhnuté lanko radenia, roztrhnutá reťaz alebo iná technická porucha bicykla. Niekto obavy z takéhoto scenára rieši pravidelnou návštevou cykloservisu, poctivou údržbou bicykla po každej jazde a včasnou výmenou opotrebovaných komponentov. Pridajte k tomu kontrolu bicykla pred jazdou a doplnenie výbavy náhradnou dušou, lepením, montpákami, pumpou, multikľúčom s nitovačkou reťaze a ste v suchu.

Netvrdíme, že sa vám aj tak nič nepokazí, ale na výlet vyrazíte s vedomím, že ste pre elimináciu porúch a ich prípadnú opravu spravili maximum. Najmä ak sa chystáte na miesta, kde bežne nestretnete ľudí, vyrazíte so sebavedomím skutočného cyklistu. Problém môže vzniknúť, ak nie ste vy ani žiadny člen skupiny technicky zdatní, a tak sa k slovu dostanú opäť obavy.

Zmierenie

Ak ste obzvlášť ustráchaný človek, mohla by vám pomôcť psychologická technika s názvom „defenzívny pesimizmus“. Je lepšie svoj strach takto využiť, ako sa ním nechať paralyzovať. Využiť defenzívny pesimizmus znamená predstaviť si, že to najhoršie, čo sa môže stať, sa aj naozaj stane. Potom však nasleduje dôležitý druhý krok, v ktorom sa zamyslíte, ako a prečo sa zo situácie, ktorú si predstavujete, dokážete dostať, a naplánujete si, ako strach potlačiť vizualizáciou riešenia.

Čiže si predstavíte, že sa vám v lese pokazil bicykel, a vy ho spokojne tlačíte k najbližšiemu bufetu, kde stretnete človeka, ktorý vám pomôže s jeho opravou. Môžete si tiež predstaviť, že zavoláte priateľovi, ten vás upokojí a ponúkne sa, že vám príde na pomoc. Trénovanie scenárov, podľa ktorých sa „katastrofa“ skončí ako v rozprávke, má za následok, že sa vaše obavy rozplynú ako mraky na oblohe a vás bude čakať pekný, bezstarostný deň.

Zmena

Nemusíte sa stať hneď MacGyverom a opraviť odpruženú vidlicu hrdzavou vidličkou, ale naučte sa aspoň opraviť defekt. Je to najbežnejšia porucha, ktorá sa cyklistom stáva, ale zároveň je aj rýchlo a jednoducho riešiteľná. Opravenie defektu pomocou lepiacej sady nie je žiadna veda, ale ešte rýchlejšie riešenie je voziť so sebou náhradnú dušu. Takto si v prípade, že dostanete defekt, vymeníte novú dušu a tú deravú si doma zalepíte alebo dáte niekomu zalepiť a prinasledujúcom výjazde si práve tú opravenú môžete vziať ako poistnú.

Pozrite si na internete video tutoriál, kde sa naučíte všetko potrebné za pár minút. Ešte lepšie je, ak vás naučí vymieňať dušu nejaký kamarát a vy si to pod jeho dohľadom párkrát vyskúšate. Ak si na výmenu duše predsa len netrúfate, aj tak so sebou noste defektnú výbavu. Keď na výjazde zastavíte niekoho, kto síce nemá pri sebe potrebné veci, ale vie defekt opraviť, rád to urobí, ak mu poskytnete všetko potrebné.

Vždy noste so sebou defektnú výbavu – ak aj nebudete vedieť bicykel opraviť, cestou určite stretnete niekoho, kto vám pomôže. Foto: Shutterstock.

Obava #4 | Strach z pádu

Treba si uvedomiť, že strach z niečoho, čo sa ešte nestalo, nie je ani dobrý, ani zlý. Áno, cítime ho ako zlý, ale pociťovanie strachu z možného pádu vám navráva, že na vás naozaj môže číhať nejaká hrozba. Preto si počas jazdy dávate pozor, idete primeraným tempom, nosíte prilbu, ostražito sledujete terén a situáciu okolo seba.

Pre strach z pádu sa mu svojím konaním snažíte predísť, a to je správne. Ak sa však pre obavy radšej ani nejdete bicyklovať, mali by ste na sebe začať pracovať. Spomeňte si, koľkokrát ste v detstve počuli od rodičov vetu: „Nechoď tam/nerob to, lebo spadneš!“ Ak vám aj po tridsiatich rokoch v hlave znie ako výstražná kontrolka, samých seba ochudobňujete o množstvo zážitkov. Zbytočne!

Zmierenie

Potenciálne nebezpečenstvo na vás číha na každom kroku a nemusí súvisieť výlučne s jazdou na bicykli. Spadnúť môžete aj na chodníku pred domom alebo havarovať v aute. Keby ste mali mať obavy vždy, keď prekročíte prah vchodových dverí, zbláznite sa. Dokonca aj doma na vás číha nebezpečie! Čo ak sused vyhorí alebo vám počas silnej búrky spadne na strechu domu strom? Prestaňte s hrozivými scenármi a zmierte sa s tým, že čo sa má stať, stane sa.

Ak spadnete na bicykli, oprášite sa a pôjdete ďalej. Ak si zlomíte ruku, tak ju budete mať zlomenú. Nehody sa stávajú a obavami si ich len „privolávate“.

Zmena

Najlepší spôsob, ako využiť strach z pádu na bicykli vo svoj prospech, je zlepšiť si techniku jazdy. Nehode zväčša predchádza chyba cyklistu, preto oslovte skúseného kamaráta a naučte sa od neho, ako bezpečne ovládať bicykel v rôznych situáciách. Zdokonaľte sa v kontrolovanom brzdení, zastavovaní a zosadaní počas jazdy po rovine, hore či dolu kopcom.

Vypilujte prejazd zákrutami a vychádzanie na obrubník. Preopakujte si vyhlášku a počas jazdy mestom dodržiavajte dopravné predpisy, ktoré platia aj pre cyklistov. Eliminujete tým riziko zrážky s chodcom či automobilom na minimum. Nemôžete síce ovplyvniť externé faktory pádu, teda či vám vbehne pod koleso pes, dieťa alebo automobil pred vami otvorí dvere, no obozretnou jazdou a rýchlou reakciou dokážete na prekážku hravo reagovať.

ajlepší spôsob, ako využiť strach z pádu na bicykli vo svoj prospech, je zlepšiť si techniku jazdy. Foto: Shutterstock.

Obava #5 | Stretnutie s medveďom

Príroda je domovom všetkých zvierat a medzi ne patrí aj človek. Tak ako má každý živočíšny druh svoje teritórium a spôsob obživy, rovnako je na tom aj človek a stret dvoch živočíšnych druhov nie je ničím výnimočným. Najmä na jar sa na cyklistických a turistických fórach objavuje množstvo príspevkov zobrazujúcich stopy medveďa s informáciou, kde boli zahliadnuté.

Možno vás nasledujúce fakty príliš neupokoja, ale medveď je naozaj plaché zviera a ak začuje alebo zavetrí človeka, ide radšej preč. Pokiaľ ho neprekvapíte a necíti sa byť so svojimi mláďatami ohrozený, nevšíma si vás. Chápeme, teória je teória, ale medveď je medveď…Tak ako na to?

Zmierenie

Ak sa bojíte medveďov, pamätajte, že medvede sa ľuďmi neživia a ani keď sa bránia, človeka určite nezožerú. Minimálne od čias, kedy sa na Slovensku ľudia rekreačne bicyklujú v prírode, ešte žiaden medveď človeka neusmrtil a ak aj nejakého napadol, nestalo sa tak na cyklotrase.

Ak chodia ľudia provokovať do divočiny, fotiť sa pri brlohoch, potom sa medveďom nemôžeme čudovať, že takémuto turistovi preventívne pazúrmi pohladia tvár.

Zmena

Pokojne sa choďte bicyklovať do lesa, ale dodržiavajte nasledujúce pravidlá. Vyrazte a vráťte sa vždy za svetla. Držte sa značených trás, kde je pohyb ľudí bežný a medveď „vie“, že tam nemá cez deň chodiť. Počas šliapania do pedálov z času na čas spravte hluk, ale slušne. Nemusíte mať nahlas pustenú hudbu z reproduktora, stačí sa rozprávať, sem-tam cinknúť zvončekom alebo šuchotať v lístí.


Text: RELAX
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu