Štyri fázy menštruačného cyklu. Poznáte samé seba?

9. októbra 2023

Poďme si podrobnejšie vysvetliť, čo sa počas menštruačného cyklu deje z pohľadu športujúcej ženy.

3. Osobný rekord a krásne telo

Ovulačná fáza: 14. – 20. deň

Počas ovulačnej fázy budete stále silná a možno si všimnete maximalizovanie produkcie sily. Ak si chcete stanoviť nový osobný rekord, toto je ten správny čas. Počas tohto obdobia je však vaše telo náchylnejšie na zranenia, pretože hladiny estrogénu v tejto fáze vyletia pomaly k nebesám. To môže ovplyvniť metabolizmus kolagénu a neuromuskulárnu kontrolu.

Dôkazom je, že väzivové poranenia sú u žien počas ovulácie štyri až osemkrát častejšie v porovnaní s ostatnými fázami cyklu.

V tejto fáze teda trénujte tvrdo, ale dávajte si veľký pozor na správnu techniku a zvýšte opatrnosť. V tomto období sa tiež začne zrýchľovať metabolizmus, takže sa budete cítiť viac hladná.

V 3. fáze dosahujete najlepšie výsledky na tréningoch aj v práci. Foto: Shutterstock.

Zvážte príjem vyššieho množstva kalórií, aby ste mali stále dostatok energie, dajte si však pozor na ich zdroj – malo by ísť o vyvážený pomer bielkovín, sacharidov a tukov, keďže vaša citlivosť na inzulín už začala klesať.

Čo v tejto fáze nefunguje?

  • práca nadčas, trávenie času mimo domova, hnať sa za materiálnym cieľom

Čo v tejto fáze funguje?

  • empatia, nadväzovanie vzťahov, komunikácia, zameriavanie sa na pocity, schopnosť robiť kompromisy, pochopenie, šťastie, radosť, starostlivosť o seba aj druhých, aktívne počúvanie

Ideálne činnosti:

  • radosť z pohybu a vlastného tela, úspech vo fitku, srdečné rozhovory, podpora blízkych a zlepšenie vzťahov, vychutnávanie si obľúbených jedál, tanec, prezentovanie nápadov a projektov

4. Menej intenzity

Predmenštruačná fáza: 21. – 28. deň

Vaša telesná teplota je vyššia, telo zažíva vyššie kardiovaskulárne napätie a skôr sa vyčerpá. Navyše zadržiava vodu, čím sa vykonávanie veľmi intenzívnych aktivít (napr. šprint) stáva pomerne nepohodlným.

V tomto období sa vaše telo viac spolieha na tuk ako zdroj energie, preto je múdre venovať sa aktivitám ako chôdza alebo dlhší beh/cyklistika v nízkej intenzite.

Pre ženy, ktoré v tomto období trápi veľká únava a diskomfort, by mohla byť ideálnou aktivitou jóga.

Oddychujte a buďte na seba miernejšie už pred menštruáciou. Foto: Shutterstock.

Čo sa týka metabolizmu, odhaduje sa, že v tejto fáze by mal byť približne o 8 % rýchlejší ako v iné dni.

Produkcia serotonínu, hormónu dobrej nálady, sa znižuje, preto sa cítite podráždene a máte zlú náladu. Inštinkt vás bude ťahať ku konzumácii väčšieho množstva sacharidov, pretože tie spôsobujú rýchle uvoľňovanie sérotonínu, a teda rýchle zlepšenie nálady. No citlivosť na inzulín máte momentálne na svojom najnižšom bode a keďže ste znížili intenzitu svojich tréningov z dôvodu rýchlejšej únavy, je dôležité, aby ste udržali príjem sacharidov pod kontrolou.

Siahnite po potravinách, ktoré sú bohaté na aminokyseliny, ako je napríklad morčacie mäso, nízkotučný tvaroh alebo tekvicové semiačka.

Čo v tejto fáze nefunguje?

  • logika, porozumenie, empatia, emocionálna stabilita, trpezlivosť, sebaozvoj, tolerancia, snaha dosahovať ciele v sfére športu

Čo v tejto fáze funguje?

  • kreativita, vášeň, výbušná inšpirácia, predstavivosť, vnuknutia „sčista-jasna“, schopnosť upratovať a vytvárať nový poriadok, netradičné myšlienkové koncepty, tvorenie nového životného priestoru, intuícia

Ideálne činnosti:

  • meditácia, cvičenie na uvoľnenie stresu, tichý čas pre seba, tvorivé činnosti, sústredenie sa len na jednu vec, zapisovanie si geniálnych nápadov, definovanie svojich vnútorných potrieb

Text: Valéria N.
Foto: Shutterstock

2/2
Najnovšie vydania

RELAX 7/2024

Objednať

RELAX 7/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu