Štyri fázy menštruačného cyklu. Poznáte samé seba?

9. októbra 2023

Poďme si podrobnejšie vysvetliť, čo sa počas menštruačného cyklu deje z pohľadu športujúcej ženy.

1. Odpočinok a pauza

Menštruačná fáza: 1. – 6. deň

Ako menštruácia napreduje, postupne sa vraciate naspäť „do svojej kože“. PMS symptómy odznejú, telesná teplota sa vráti na svoje normálne hodnoty a prestane aj zadržiavanie vody.

Toto dostávanie sa do normálu a smerovanie k predovulačnej fáze je ideálnym obdobím na návrat k intenzívnejším tréningom. Váš metabolizmus je v spomaľovacom móde a citlivosť na inzulín sa zvyšuje, takže sa vráťte naspäť k striedmejšiemu kalorickému príjmu, ktorý nie je ani bohatý, ani chudobný na sacharidy.

Počas menštruácie by ste sa mali šetriť, ak budete svoje telo počúvať, zistíte, že vám to hovorí. Foto: Shutterstock.

Keď sa dostanete naspäť do predovulačnej fázy, môžete začať obdobie vyššieho sacharidového príjmu a tréning vo vyššej intenzite.

Teraz však predovšetkým odpočívajte a dajte si od cvičenia pauzu. Pite najmä dostatok tekutín a zvýšte príjem potravín s obsahom železa.

Čo v tejto fáze nefunguje?

  • dynamickosť, komunikácia, snaha o fyzickú aktivitu, motivácia, učenie, logika, cestovanie, interakcia s kolegami

Čo v tejto fáze funguje?

  • odpúšťanie, zabúdanie, rozhodovanie pre zmenu, stav prirodzenej meditácie, rozjímanie nad činnosťami a cieľmi, radosť z vnútorného pokoja, ústup ega, byť tu a teraz

Ideálne činnosti:

  • spánok, jednoduchšia a striedmejšia ľahká strava, prepojenie s prírodou, dôvera k vnútornému poznaniu a pocitom, čas na spätnú väzbu, snívanie, kreslenie

2. Koncentrácia a vytrvalosť

Predovulačná fáza: 7. – 13. deň

Keď sa na predovulačnú fázu pozrieme z hľadiska športu, práve v nej (vrátane ovulačnej) by ste sa mali zamerať na zlepšovanie výkonnosti.

Charakterizuje ju prílev energie, zvýšená tolerancia bolesti, zvýšenie maximálnej kapacity produkcie sily a tiež zlepšenie vytrvalosti.

Vaše telo taktiež výraznejšie využíva svalový glykogén ako energetický zdroj počas aktivity, z čoho vyplýva dôležitosť dopĺňania sacharidov počas vysokointenzívnych tréningov. Vaše telo totiž prioritne siaha po týchto prijímaných sacharidoch ako po zdroji energie pre pracujúce svaly.

Po menštruácií začína vaša sila pribúdať. Foto: Shutterstock.

Intenzívne tréningy spolu s dopĺňaním sacharidov tiež pomôžu bojovať proti zníženiu pokojového metabolizmu, ktorý sa počas tejto fázy objavuje. Bazálny metabolizmus sa totiž počas menštruácie spomaľuje a táto tendencia pokračuje, až kým nedosiahne najnižšie hodnoty týždeň pred ovuláciou.

Čo v tejto fáze nefunguje?

  • tímová práca, empatia, nečinnosť, citlivosť voči druhým

Čo v tejto fáze funguje?

  • nadšenie a motivácia, rozhodovanie, učenie sa niečoho nového, sústredenie, vytrvalosť, logické myslenie, plánovanie činností na mesiac dopredu, analýza úspechov a neúspechov

Ideálne činnosti:

  • nové začiatky v športe, cvičení, zdravej strave, skoncovanie so zlozvykmi, motivácia ísť von, dokončovanie neuzavretých úloh a projektov, učenie sa niečoho zložitého
1/2
Zavrieť reklamu