Pôst na ženský spôsob 

18. júna 2024
zdravá strava

Muži sú hormonálne jednoduchší. Môžu sa postiť podobným spôsobom každý deň v mesiaci. Naše telo je však o niečo zložitejšie. Ak však hladovku zladíme s menštruačným cyklom, prináša to úžasné výsledky. 

Ľudské telo by sa dalo prirovnať k hybridnému autu – aj my máme dva palivové systémy, ktoré sa medzi sebou prepínajú, jeden systém spaľuje cukor a druhý tuk. Systém na spaľovanie cukru sa aktivuje, keď jeme. Keď prestaneme jesť, hladina krvného cukru pomaly klesá a to bunky pobáda, aby prešli na druhy, ketogénny energeticky systém, ktorý spaľuje tuky. Ale aby sa telo preplo, musí prejsť zhruba osem hodín od posledného jedla. Takže pôst funguje medzi palivovými systémami ako spínač.  

Niet pochýb o tom, že pôst prináša množstvo zdravotných výhod, urýchľuje chudnutie, pomocou pôstu sa dokážeme zbaviť obávaného viscerálneho tuku a zmenšiť obvod pásu – čo, ruku na srdce, začína byť po 45. roku fakt šialene ťažké.  

My ženy sa však potrebujeme postiť inak ako muži, pretože sme ovplyvnené mesačnými a menopauzálnymi výkyvmi pohlavných hormónov. Tie sú citlivé na prudký nárast hladín kortizolu a inzulínu, ku ktorým dochádza vo veľkom strese, pri cvičení, pri jedle a dokonca aj pri hladovke. Zjednodušene – estrogén pôsty miluje (čím je hladina inzulínu nižšia, hladina estrogénu stúpa), progesterón je citlivý na stresový hormón kortizol a glukózu (čím je kortizolu viac, tým je progesterónu menej), preto sú pôsty týždeň pred menštruáciou veľmi zlý nápad.  

Ak ste v prerušovanom pôste nováčik a chcete sa naučiť, ako pôstny životný štýl zladiť so svojím cyklom, doktorka Mindy Pelzová radí podstúpiť najprv 30-dňový reštart. Ale nie tak zhurta! Aj na reštart sa treba pripraviť. Ak ste jedávali šesťkrát denne alebo ste si na obed dali tri knedle s kôprovou omáčkou, netreba sa doň vrhnúť s horúcou hlavou. Dramatické zmeny stravy môžu vyvolať silnú stresovú reakciu a doma s vami bude na nevydržanie. Ak s pôstom len začínate, zaberie vám príprava na 30-dňový reštart zhruba 2 týždne.

prerušovaný pôsť
Ak s pôstom len začínate, zaberie vám príprava na 30-dňový reštart zhruba 2 týždne. Foto: Shutterstock.

Inštrukcie sú jasné:  

1. Niektorým potravinám sa budete musieť vyhnúť. 

  • Zlé hydrogenované oleje, kukuričný, sójový, repkový, slnečnicový olej, musia zo špajze von a vyhýbajte sa aj potravinám, ktoré ich uvádzajú na etikete.  
  • Preč s rafinovaným cukrom a múkou, nachádzajú sa v chlebe, cestovinách, krekrách a dezertoch – a to platí aj o bezlepkových variantoch. Aj med a cukor nemilosrdne zo svojho jedálneho lístka odstráňte.  
  • Treťou skupinou potravín, ktorých by ste sa mali zbaviť, sú toxické prísady – mnohé spôsobujú inzulínovú rezistenciu, ako je kukuričný sirup s vysokým obsahom glukózy, glutaman sodný, náhrady cukru ako aspartám, sacharín, suchralóza, umelé farbivá a príchute.  
  • Vyraďte alkohol.  

Následok: Začnú vás ovládať chute, ale vydržte! Po troch dňoch to prejde.  

Dôvod: Spracované potraviny vyživovali zlé mikróby v čreve, ktoré si začnú pýtať „svoje“ potraviny. Keď ich vysadíte, rozhádže vám to krvný cukor.  

Ako si pomôcť: Prejdite k bodu 2.  

2. Pridajte do jedálneho lístka dobré tuky a proteíny.  

  • K dobrým tukom patrí olivový , avokádový, ľanový, tekvicový, MTC olej, biomaslo, orechové maslá. 
  • Zdravé bielkoviny tvorí biohovädzina, morčacie mäso, kuracina, vajcia.   

3. Postupne budete skracovať stravovacie okno.  

  • Posuňte raňajky o hodinu neskôr. 
  • Každý ďalší deň raňajky posuňte o ďalšiu hodinu, až kým bez jedla vydržíte 13 hodín. Keď to dokážete, ste pripravené na 30-dňový pôstny reštart. Môžete posúvať aj večeru na skoršiu hodinu a raňajky na neskoršiu.  
1/2
Zavrieť reklamu