6 ciest, ktoré vás po bežeckom zranení dostanú rýchlo späť do hry
Všetko ide tak, ako má, až na to otravné zranenie, ktoré sa, ako sa zdá, stále zhoršuje. Nakoniec je to také zlé, že už ani nedokážete behať a nezostáva vám nič iné, len priznať porážku. Zranenie však nemusí znamenať koniec sveta.
Ak sa budete riadiť niekoľkými jednoduchými princípmi, môžete zmierniť jeho následky a skrátiť čas rekonvalescencie takmer pri všetkých ľahších zraneniach.
Pozrite sa na to z tej lepšej strany
Ako bežci máte tú výhodu, že keď sa zraníte, nenúti vás to automaticky rozkysnúť pred televízorom.
Možno nebudete môcť behať tak často, ako by ste chceli, ale stále sa môžete venovať napríklad plávaniu či bicyklovaniu.
Zranení bežci sa často utiekajú k bicyklu či bazénu, aby nestratili kondíciu a vyhli sa tomu, že prídu počas nútenej prestávky o rýchlosť. Dávajte si však pozor na cyklistiku vo vysokej intenzite počas kritickej fázy zranenia – v niektorých prípadoch by mohla prekážať vášmu zotaveniu.
Diagnostika a oprava
Ľudia zväčša reagujú na zranenie tak, že úplne prestanú behať a dúfajú, že problém ustúpi sám od seba.
Občas sa tak skutočne stane, je však pravdepodobné, že keď začnete nanovo behať, symptómy sa opäť prejavia. Ak sa nebudete zaoberať tým, čo je príčinou vašich problémov, budete len odďaľovať nevyhnutné.
V podstate ide o to, že nemôžete očakávať, že sa problém vyrieši bez toho, aby ste pre to niečo urobili. Preto aktívne hľadajte riešenia hneď, ako je to možné. Môže vás to uchrániť od celých mesiacov núteného oddychu.
Ako sa po zime rozbehať. Premena zimného základu na jarnú rýchlosť
Udržiavajte si perspektívu
Mnohí bežci považujú bolesti za súčasť tréningu. No len čo sa zrania, vydesí ich aj ten najmenší zášklb svalu.
Keď sa po zotavení zo zranenia vraciate k behu, musíte si zachovať zdravý rozum. Počítajte s tým, že vás počas vášho comebacku potrápia niektoré symptómy.
Je však dôležité odpozorovať, či sa zlepšujú alebo, naopak, zhoršujú. Skúste ich po každom behu hodnotiť na stupnici od jeden do desať, aby ste mohli tréning správne prispôsobiť. Nedajte sa vystrašiť ojedinelou bolesťou – zranené miesta bývajú precitlivené.
Nepoužívajte skratky
Všetci sa chceme zo zranení zotaviť okamžite. Masáže, ľadové obklady, kompresné ponožky a nové bežecké tenisky pomôžu, musí ich však sprevádzať tvrdá práca.
Ak vás symptómy neopúšťajú ani po týždni, navštívte športového lekára, ktorý stanoví diagnózu a poradí vám rehabilitačné cviky. Rehabilitačnému programu dôverujte a držte sa ho ako kliešť. Nie však len týždeň, ale až dovtedy, kým symptómy celkom neustúpia.
Do hry sa vráťte postupne
Keď sa po zranení vraciate k tréningu, mali by ste to robiť postupne, aby sa vaše telo stihlo adaptovať. Toto je moment, keď už nie ste zranení, ale ešte ani vyliečení – nachádzate sa niekde v strede a ak sa príliš prepnete, môžete si uškodiť.
Späť na cestách
Keď ustúpia najhoršie symptómy, vyskúšajte zabehnúť dva kilometre v pomalom tempe. Ak ich prežijete bez ujmy, o dva dni skúste dva a pol kilometra. Dodržiavajte režim a behajte každý druhý deň, pričom každý deň zabehnete o pol kilometra viac, až kým sa vám nepodarí bez väčších ťažkostí dokončiť desať kilometrov.
Ak sa však symptómy znova objavia, program nastavte na pomalšie pokroky. Zároveň sa uistite, že robíte všetko, čo sa dá, aby ste sa zotavili – teda absolvujete rehabilitačné cvičenia, masáže či posilňovanie stredu tela.
Bežecké zranenia. Ako pri nich postupovať?
Text: Valéria N.
Foto: Shutterstock