Ako hudba ovplyvňuje našu myseľ?

Dokáže nás rozplakať aj privodiť nám zimomriavky. Vie zabrnkať na citlivú strunu každého z nás. Už v šiestom mesiaci tehotenstva dokážu deti vnímať hudbu. Ako to vplýva na ich ďalší život?

Hudba je súčasťou ľudskej spoločnosti už desaťtisíce rokov. Najstaršie doposiaľ objavené hudobné nástroje – flauty zo slonoviny a vtáčích kostí, ktoré objavili v nemeckej jaskyni Geißenklösterle – sú asi 42 000 rokov staré. Hudba je takou dôležitou súčasťou života ľudí, že výskum našich hudobných reakcií hovorí veľa o tom, čo vôbec znamená byť človekom.

Hudba ovplyvňuje to, kým sme a čo robíme od kolísky až po hrob – ako jedinci aj ako druh. Ale do akej miery nás dokáže ovplyvniť? Môže nám hudba zvýšiť inteligenciu alebo produktivitu? Ako to, že ovplyvňuje naše emócie?

Výskumníci získali viaceré zaujímavé odpovede na najväčšie otázky o tom, ako hudba pôsobí na ľudský mozog.

Pamätajú si bábätká hudbu, ktorú počujú v maternici?

Deti vnímajú zvuk ešte pred narodením.

Vnímanie zvuku sa u nenarodených detí začína približne v šiestom mesiaci tehotenstva, keď sa vytvárajú jemné štruktúry vo vnútri ucha. Vtedy plod začína vnímať aspoň základné prvky zvukov.

Aj vďaka tomu, že sú vystavené zvukom, prejavujú naše deti už od narodenia pôsobivú paletu hudobných schopností. Malé bábätká vnímajú zmenu rytmu, ako aj výšku a hĺbku tónov. Odráža sa to aj v ich komunikácii: mnohé bábätká plačú s intonáciou ich rodného jazyka.

Jednou z najdôležitejších úloh týchto schopností je pomôcť bábätku, aby sa čo najrýchlejšie naučilo rozpoznávať známe zvuky.

Novorodenci vykazujú výrazné prejavy relaxácie (ako napríklad zníženie tepu), keď počujú rovnakú hudbu, akú počúvali v posledných týždňoch tehotenstva.

Je však dôležité poznamenať, že bábätká si nepamätajú z čias tehotenstva len hudbu. Istý výskum zistil, že ženy, ktoré žili počas tehotenstva blízko letiska, dokázali svoje bábätká po narodení upokojiť skôr nahrávkou hluku lietadiel ako hudbou.

Deti sa naviažu na rôzne charakteristické zvuky bez toho, aby vedeli, odkiaľ pochádzajú. A práve prvé vystavenie plodu zvukom stavia základy toho, akú zvukovú stimuláciu budú v priebehu života vyhľadávať.

Ženy, ktoré žili počas tehotenstva blízko letiska, upokojili svoje bábätká po narodení skôr nahrávkou hluku lietadiel než hudbou.

1/6
Zavrieť reklamu