Ako trénovať beh do kopca
Vďaka behu do kopca nebudete rýchlejší len v kopcoch. Zlepšíte sa aj na rovine. Posilníte aj iné svaly ako pri behu po rovine a aj stred tela.
Tréning v praxi: zvlnený povrch, pomalé kopce, intervalové kopce
Na zlepšenie svojej rýchlosti využite tieto tréningy:
1. Zvlnený povrch
Nemusíte sa hneď vybrať do tých najstrmších kopcov. Veľmi dobrým kondičným tréningom je aj zhruba 40 minút na zvlnenom povrchu s miernymi kopcami.
Bežte pomaly, zľahka a uvoľnene. Usilujte sa udržať pulz v čo najnižších hodnotách. Aj takýto tréning je na zrýchlenie vášho behu efektívnejší, ako keby ste ho absolvovali na rovine.
Prirodzene posilníte dolné končatiny, zároveň však zlepšíte aj schopnosť tela uchovávať zásoby glykogénu (paliva). Navyše posilňujete aj svoje posturálne svaly a svaly stredu tela.
2. Pomalé kopce
Cieľom tohto tréningu je posilnenie dolných končatín. Tak ako pri predchádzajúcom tréningu, aj pri pomalých kopcoch sa usilujte udržiavať svoj pulz v čo najnižších hodnotách.
Na tento beh si skúste nájsť priemerný kopec – s približne šesťpercentným stúpaním. Najskôr sa 10 minút rozklusajte po rovine. Potom bežte 4 minúty do kopca, pomalým výklusom sa vráťte na štart a 4-krát opakujte. Neponáhľajte sa, bežte pomaly.
Tento tréning je výborným bežeckým posilňovaním, pomôže vám behať na dlhšie vzdialenosti a rýchlejšie.
3. Intervalové kopce
Na tento typ tréningu sa s obľubou používa skratka HIIT (high intensity interval training, teda vysoko intenzívny intervalový tréning). Môžete využiť ten istý kopec ako pri predchádzajúcom tréningu, prípadne si môžete nájsť kopec, ktorý bude o trochu strmší.
Bežte vo vysokom tempe, ale takom, ktoré dokážete udržať 2 minúty. Potom 2 minúty vyklusávajte naspäť na začiatok. Celé zopakujte 4-krát.
Tento tréning slúži na rozvoj sily, zdokonalí ekonomiku behu, všeobecnú vytrvalosť, zvýši vám rýchlosť a pomôže vám udržať vysoké tempo dlhšie.
9 mýtov, ktoré vás spomaľujú pri behu.
Text: Running
Foto: Shutterstock