Ako trénovať beh do kopca

Vďaka behu do kopca nebudete rýchlejší len v kopcoch. Zlepšíte sa aj na rovine. Posilníte aj iné svaly ako pri behu po rovine a aj stred tela.

Je azda celkom jasné, o čom je tento typ tréningov. Pobežíte hore, hore a ešte vyššie. A potom naspäť dole.

Začínajúci bežci sa kopcom prirodzene vyhýbajú. Je pravda, že rešpekt je na mieste, netreba sa však báť.

Hoci sú kopce ťažké a nič nedajú zadarmo, sú vynikajúcim spestrením tréningu, posunú vašu výkonnosť znova o krok vyššie a urobia z vás rýchlejších bežcov.

Behanie v kopcoch je veľmi dobrý tréning pre bežcov všetkých výkonnostných kategórií. Ak s behom len začínate, nebojte sa vyraziť na pahorok za mestom – bude to pre vás vynikajúca skúsenosť.

Žiadne dva kopce nie sú rovnaké a každý z nich obohatí váš tréning trochu inak. Dokonca aj ten istý kopec môžete v tréningu využiť rozlične.

Tréningy v kopcoch zlepšia silu vašich dolných končatín, zrýchlia a predĺžia krok, posilnia kardiovaskulárny systém a zdokonalia ekonomiku behu. Najdôležitejším faktom však bez debaty ostáva to, že vďaka kopcom budete silnejší a prejaví sa to aj na rovinatej trati.

Vaše časy sa budú zlepšovať, a to je hádam tá najväčšia motivácia.

Prečo to funguje

V kopcoch vaše telo pracuje vo vyššej intenzite. Takže ak aj bežíte veľmi zľahka, zvýši sa vám pulz, vaše pľúca sa viac namáhajú, zlepšuje sa schopnosť vášho tela pumpovať krv a posilňujete si svaly.

Hore kopcom telo pracuje vo vyššej intenzite. Foto: Shutterstock.

Ľudia majú tendenciu na svaly zabúdať a nedávajú veľký dôraz na ich rozvoj a posilnenie. Práve beh v kopcoch je však veľmi efektívnym nástrojom na posilnenie svalov. Pri prekonávaní gravitácie v smere nahor si môžete dať slušne do tela.

Na začiatok to však radšej neprežeňte. Hovorí sa síce, že čo bolí, to rastie, o zranenie však určite nestojíte. Vyberte si teda radšej menší kopec a počúvajte svoje telo.

Ak si myslíte, že pri prudkých zbehoch si oddýchnete, mýlite sa. Keď sa vaše nohy rozbehnú, váš beh je viac-menej kontrolovaným pádom, ktorý nemusí byť ľahké udržať, ak nemáte už čo-to nabehané. Je to však dobrý tréning na zvyšovanie kadencie.

Beh v kopcoch vám posilní nohy a zlepší aj vašu vytrvalosť. V kopcoch zvyšujete skôr silu ako len surovú rýchlosť. Inými slovami, zlepší sa vaša schopnosť odolávať únave.

Tým, že posilníte svaly dolných končatín, budete môcť udržať slušné tempo na dlhšej vzdialenosti – či na desiatke, alebo na polmaratóne. Z toho vyplýva, že aj váš výsledný čas bude lepší.

1/2
Zavrieť reklamu