Ako zvládnuť beh v teple?
Prečítajte si naše rady, ako sa počas behu v teple nezblázniť a ako ho možno zvládnuť bez ujmy na fyzickom aj duševnom zdraví.
Myslíme, že väčšina z nás sa zhodne na tom, že beh vo vysokých teplotách je oveľa nepríjemnejšou záležitosťou ako pohyb, keď sa teplota pohybuje v jarných hodnotách okolo 7–15° C. Tie sa však v posledných rokoch vytrácajú a my zvykneme skočiť zo zimného kabáta takmer rovno do plaviek.
Čo by ste teda mali robiť, keď teploty vystrelia do nebies? Ako sa hovorí, nejestvuje zlé počasie, len nesprávne oblečený bežec. To však nie je celkom pravda. V horúčavách sa prosto behá ťažko, nech už robíte čokoľvek, a z kože sa vyzliecť predsa nemôžete. Okrem diskomfortu beh v teple predstavuje aj zdravotné riziká. Je teda rozumné behať rovno za úsvitu či súmraku, prípadne v klimatizovanom fitku, čo je v súčasnej situácii skôr zbožné želanie než realita.
Pri behu dajte na pocity
Dá sa však behať bezpečne aj vo vysokých teplotách. Naše telo sa im totiž dokáže šikovne prispôsobiť, a to dokonca možno jednoduchšie ako mrazom. Fakt, že dokážeme pomerne úspešne odolávať vysokým teplotám, môže mať pôvod u našich dávnych predkov, ktorí museli zháňať obživu na afrických savanách cez poludňajšie horúčavy – v čase, keď predátory nie sú pre človeka hrozbou.
Od tých čias sa ľudstvo rozpŕchlo po celom svete, no aj my u nás by sme mali byť ešte stále schopní adaptovať sa na horúčavy. Jednoducho to máme ešte stále v génoch. Pre netrénovaného jedinca však môže byť takýto beh veľmi zaťažujúci, až zdraviu nebezpečný.
Od 10 do 30 °C
Za zmienku určite stojí, že aj dobre aklimatizovaných bežcov horúčava zákonite spomalí. Čo teda očakávať,keď ortuť teplomera stúpne?
Na ďalších stránkach sa presnejšie dozviete, čo s naším telom robí beh v teplotách od 10 do 30°C.
>>>