Bachledka, skvelé prostredie s krásnymi výhľadmi 

10. júla 2024
Bachledka, Belianske tatry

Do Tatier sa na bicykloch nechodí často, ale ak už sa tam vyberiete, väčšinou to stojí za to. To je aj prípad strediska Bachledka, ktoré je ideálne na rodinnú dovolenku s deťmi a bicyklami. 

Kam ísť a čo vidieť? 

Belianska jaskyňa  

Belianska jaskyňa je jedinou verejnosti prístupnou jaskyňou vo Vysokých Tatrách a nachádza sa len pár minút cesty autom z Bachledovej doliny.  Patrí medzi najviac navštevované sprístupnené jaskyne na Slovensku. Okrem bizarných skalných tvarov je známa bohatým výskytom kalcitovej sintrovej výplne. 

Chata Plesnivec  

Chata Plesnivec (1 290 m) sa nachádza v Belianskych Tatrách v závere Doliny siedmich prameňov. Je to jediná vysokohorská chata na území Belianskych Tatier. Najjednoduchší prístup k chate je z obcí Tatranská Kotlina a Kežmarské Žľaby. Náročnejšie trasy vedú zo Ždiaru, z Tatranskej Javoriny alebo z Chaty pri Zelenom plese. 

Červený Kláštor 

Neďaleko rezortu Bachledka sa nachádza aj známa turistická lokalita Červený Kláštor a Pieninský národný park. Jednou z najvyhľadávanejších atrakcií tu je splavovanie rieky Dunajec na pltiach. Vydať sa však môžete aj na pešiu turistiku na dominantný vrchol Tri koruny. 

Akvaparky 

AquaCity Poprad a Terma Bania sú vychytené akvaparky. Jeden leží na Slovensku a ten druhý v Poľsku. Ak máte chuť po náročnom dni strávenom v sedle bicykla či turistikou zrelaxovať, toto bude výborná voľba. 

Kaštieľ Strážky  

Kaštieľ Strážky je národná kultúrna pamiatka nachádzajúca sa v meste Spišská Belá, v miestnej časti Strážky na východnom Slovensku. Kaštieľ je skvostom renesančnej architektúry na Slovensku.  

Vysoké Tatry 

Hriechom by bolo nenavštíviť Vysoké Tatry a či už ich preskúmate pešo, alebo lanovkou, je na vás. Naše najvyššie pohorie však ponúka množstvo atrakcií a nádherných miest. 

Bachledka, Belianske tatry
Foto: Max Čistý.

Popis trás 

Rodinná trasa – ľahká 

Dĺžka/prevýšenie: 20 km, 550 m 

Štart/cieľ: Bachledova dolina (vrchná alebo spodná stanica lanovky) 

  1. Ak sa na trasu vyberiete zo spodnej stanice lanovky, čaká vás úvodné stúpanie, pri ktorom sa zahrejete a zrejme aj zapotíte. Stúpate po šotolinovej ceste až k vrchnej stanici lanovky alebo k Chodníku v korunách stromov. 
  2. Odtiaľ pokračujete zvážnicou po hrebeni postupne cez vrchy Malá Poľana, Magurka a Javorinka, až prídete k hornej stanici lanovky zo Ždiaru a následne na križovatku Rázcestie pri Tablici. 
  3. Odtiaľ sa spustíte dole do obce Ždiar-Strednica a pokračujete až po rázcestie Monkovej doliny. 
  4. Pokračujte popod les až do obce Ždiar a následne do jej časti Bachledova dolina. Zabočíte vľavo a cestou pokračujete až naspäť na začiatok vašej trasy. 

Cyklotrasa Magura – stredne náročná 

Dĺžka/prevýšenie: 30 km, 700 m (variant so zachádzkou na Lapszanku pridáva asi 220 výškových metrov na stúpaní dlhom 3,5 km) 

Štart/cieľ: Bachledova dolina 

  1. Od spodnej stanice lanovky je potrebné vyšliapať k Chodníku v korunách stromov po šotolinovej ceste. 
  1. Odtiaľ sa spustíte po zjazdovke k stĺpu číslo 8 a pri ňom odbočíte na lesnú cestu, ktorá vás dovedie až k solárnemu prístrešku s nabíjacou stanicou v Hanušovskom sedle. 
  1. Pokračujete smerom dole po asfaltovej ceste až do obce Osturňa, ktorá je najdlhšou obcou na Slovensku a vyznačuje sa krásnou architektúrou.  
  1. Ak sa rozhodnete pokračovať na výhľad v poľskej dedine Lapszanka, pri smerovníku pokračujte ešte kúsok rovno a na prvej odbočke sa dajte vpravo. Stúpať budete po asfaltovej ceste. Tou istou cestou sa vrátite do dediny Osturňa. 
  1. Z nej pokračujete po zelenej cyklotrase až k Rázcestiu pri Tablici, kde odbočíte prudko doľava. 
  1. Ocitnete sa na modrej cyklotrase, ktorá vedie hrebeňom a postupne sa ňou dostanete až k vrchnej stanici lanovky v Bachledovej doline. Odtiaľ sa spustíte známou šotolinovou cestou dolu na štart. 

Viac informácií o Bachledke sa dozviete na webovej stránke strediska.


Text: Matúš Bušík
Foto: Max Čistý 

2/2
Zavrieť reklamu