Cyklistika v horúcom lete alebo ako si užiť cyklovýlet bez ujmy

26. júla 2023
žena počas jazdy na bicykli pije vodu

Cyklistika v horúcom lete alebo ako si užiť cyklovýlet bez ujmy
Užívate si slnko, vodu, drinky, grilovačky, zmrzlinu a najmä bicyklovanie? Nedokážu vás od jazdy odradiť ani stupne, ktoré sa na teplomere šplhajú vysoko nad 30? Klobúk dole, no nezabúdajte sa patrične pripraviť na svoje výlety a zabaliť si so sebou všetko potrebné na to, aby ste si ich maximálne užili.

Inak vám môžu hroziť zbytočné nepríjemnosti, ktorým je lepšie vyhnúť sa veľkým oblúkom. Cyklistika v lete je totiž fajn, ale treba dodržať isté pravidlá.

V prvom rade nezabúdajte na pitný režim. Nespoliehajte sa na to, že v bufete „na hornom kopci“ si doplníte zásoby – môže byť totiž zatvorený a ostanete bez tekutín. Vždy so sebou preto noste radšej viac nápojov, ako je vaša bežná spotreba. Zídu sa pri nepredvídateľných situáciách, keď ostanete s defektom či zranením niekde v lese a chvíľu potrvá, kým sa dostanete k najbližšiemu zdroju vody. Na trhu je dnes už množstvo praktických fliašdržiakov na fľaše, takže nimi nemusíte preplniť batožinu. Na 4-hodinový výlet rátajte minimálne 2 litre.

cyklofľaša
držiak na cyklofľašu

Nie je nápoj ako nápoj

A čo je ako nápoj na cyklistické výlety najhodnejšie? Nie, nie je to čistá voda. Pri míňaní energie a potení sa budete zákonite potrebovať doplniť minerály i sacharidy. Cyklistika v lete si žiada buď klasické nápoje pre športovcov, ktoré majú ideálne zloženie pre vysoký výdaj energie, prípadne siahnite po izotonických nápojoch. Pri vysokých horúčavách, prípadne intenzívnych tréningoch, sú naj hypotonické nápoje. Nedodajú síce veľa energie, ale zato najlepšie hydratujú. Cyklisti kedysi veľmi obľubovali aj šťavu z uhoriek či čerstvého kokosu. Pozor, keď sa chystáte na dlhší výlet, siahnite po osvedčených nápojoch a neexperimentujte. Nestojí vám to totiž za kŕče v žalúdku a črevách a pokazený zážitok. Ak cestou natrafíte na bufet, dajte si ovocný džús, prípadne kofolu. Zvládnete aj jedno pivo, ak po ňom ešte vypijete väčšie množstvo vody. Viac alkoholu však už ani náhodou.

Chrániť si hlavu musíme nielen pred úrazom, ale i pred slnkom

Pokrývka hlavy nie je v prípade letných výletov na bajku na parádu. Určite nezabúdajte v náročnejších terénoch na prilbu. Inak je k dispozícii pestrý výber cyklistických šiltoviek, ktoré sú s prilbami väčšinou v pohode kompatibilné. Bývajú vyrobené z rýchloschnúceho materiálu, skvelo odvádzajú pot a šilt skvelo ochráni pred slnečnými lúčmi. 

ornanžová šiltovka
modrá šiltovka

Stop žmúreniu a slzeniu očí

Bez kvalitných okuliarov by ste zrejme ďaleko nedošli. Fotochromatické reagujú na aktuálne svetelné podmienky, polarizačné zase zabraňujú prudkému oslneniu a zvýrazňujú prirodzené farby. Nie je problém kúpiť si ani dioptrické či zrkadlové, ktoré odrážajú svetelné lúče či okuliare na bicykel s výmennými sklami. Mnohé sú navyše maximálne dizajnové, takže nie je problém nájsť si pre seba to pravé.

Slnečné okuliare
Slnečné okuliare

Investujte do kvalitného a funkčného oblečenia

Ani samotný výber oblečenia nie je vhodné zanedbať. Nech sa na to pozrieme z akéhokoľvek uhla pohľadu, vždy dôjdeme k záveru, že značkový cyklistický dres je tou najlepšou voľbou. Dizajnéri a tvorcovia totiž dlhodobým testovaním vytvorili modely, ktoré sú maximálne funkčné, skvelo odvádzajú vlhkosť a cítite sa v nich skrátka pohodlne. A čo viac potrebujete? Navyše nikde netlačia, mávajú šikovné neobťažujúce vrecká a vyzerajú skvelo. Potešia technické detaily i reflexné prvky. Aktuálne je navyše sezóna zliav na letné modely. Zadovážiť sa preto dajú výrazne lacnejšie než bežne. Trh priam prekypuje množstvom dresov pre pánov, ale i dresov pre dámy. Sú maximálne vkusné a dokonca nájdete i modely, ktoré majú vyššiu odolnosť proti zatiahnutiu od vetvičiek. Dokombinovať s cyklistickými nohavicami sa dresy dajú veľmi jednoducho.

Mužský cyklistický dres
Dámsky cyklistický dres

Na záver pripájame ešte niekoľko rád, ako predísť úpalu či prehriatiu organizmu a čo robiť, ak vás už slnko predsa len „dostalo“.

Slnečný úpal je prehriatie organizmu, v prevažnej miere spojené s dehydratáciou. Naše termoregulačné mechanizmy nestačia na vyrovnanie sa s vysokou teplotou. Najväčší problém majú deti a staršie osoby. Prejavuje sa zvýšenou telesnou teplotou, ktorá je výsledkom toho, ako sa organizmus pokúša odviesť teplo. Zároveň dochádza k zníženiu tlaku, vzniká malátnosť, búšenie srdca, človek zvracia a môže byť zmätený. Pri neposkytnutej pomoci upadá do bezvedomia.

Ako sa chrániť?

Základom je dostatok tekutín, obmedzenie pobytu na prudkom slnku, pokrývka hlavy, vhodná ochranná kozmetika, priedušné oblečenie, pravidelné ochladzovanie sa.

Dieťa v posteli s úpalom.

Prvá pomoc pri úpale:

Pacienta prevezieme do chladnejšieho prostredia a ochladzovať ho, avšak nie náhle, ale postupne – vlažnou vodou vo forme obkladov či zábalov. Tekutinu podávame lyžičkou. Ideálne rehydratačný nápoj, postačí však i čaj či voda. Ak po pár minútach nedochádza k zlepšeniu, vždy voláme záchranku! 

Cyklistika v lete je však určite skvelý spôsob trávenia voľného času, preto vás od nej ani náhodou nechceme odradiť. Myslite však vopred, buďte pripravení a dodržiavajte základné pravidlá. 


Text: SK Profi Bike
Foto: SK Profi Bike, Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu