Keď zdravý životný štýl zájde priďaleko. Ste posadnutí zdravou stravou a cvičením?
Je posadnutosť zdravou stravou a cvičením psychickou chorobou dneška? Niet ani najmenších pochýb o tom, že zdravý životný štýl by mal byť dôležitou súčasťou života. Kedy sa však stáva extrémom?
Zdravý a aktívny životný štýl začal pomaly, ale isto zachádzať príliš ďaleko. Môže sa vám to zdať zveličené vyhlásenie, ale poobzerajte sa okolo seba.
Niektorí ľudia cvičia šesťkrát týždenne a sú tým doslova posadnutí bez nejakého väčšieho zmyslu. Nechápte nás zle. Áno, cvičenie je to najlepšie, čo pre svoje telo môžeme spraviť, ale mrhať všetku energiu len kvôli športu ako takému alebo len pre to, aby sme vyzerali čo najviac ako modelky z časopisov, je už priveľa.
Sami určite uznáte, že toto už zdravé byť nemôže. V tomto prípade totiž necvičíte pre zdravie a pre dobrý pocit, ktorý to prináša, ale preto, lebo chcete vyzerať dobre pred ostatnými. Byť zdravý je jedna vec, ale byť posadnutý počítaním kalórií, obmedzovaním cukru a neustálym zaplavovaním sociálnych sietí fotkami hyperzdravých obedov nemá so zdravím nič spoločné.
Zbytočne spamujete ostatných, nemá to zmysel a zaberá vám to veľa času a ten je bohužiaľ neobnoviteľnou „surovinou“.
HIIT – do formy za pár minút
Čo hovoria špecialisti
U niektorých ľudí sa predsavzatie jesť len zdravé, čisté, nespracované potraviny mení na zničujúce nutkanie.
Vďaka doktorovi Stevenovi Bratmanovi tento stav v roku 1997 získal aj pomenovanie ortorexia. Čo je však ešte znepokojivejšie, ortorexia často priveľmi nápadne pripomína obsedantno-kompulzívne poruchy. V tomto prípade ide o fixáciu na správnu stravu, prijímanie len čistých potravín a snahu o vylúčenie kontaminovaných potravín.
A viete, čo je zaujímavá irónia? Samotní poradcovia na výživu sledujú zvýšené percento ľudí trpiacich ortorexiou, hoci tento stav klasická medicína ešte stále neklasifikovala, a tak ani nie je „oficiálne“ považovaný za poruchu prijímania potravy.
Panuje však všeobecný názor, že ortorexia by do tejto kategórie určite mala patriť. Odlišnosť je akurát v tom, že na rozdiel od anorexie, pri ktorej je príjem potravy obmedzený, alebo bulímii, kde sa obdobia prejedania striedajú s hladovaním, ortorexia je vždy o intenzívnom nutkaní držať sa len určitej skupiny potravín.