Keď zdravý životný štýl zájde priďaleko. Ste posadnutí zdravou stravou a cvičením?

Ortorexia. Foto: Shutterstock

Je posadnutosť zdravou stravou a cvičením psychickou chorobou dneška? Niet ani najmenších pochýb o tom, že zdravý životný štýl by mal byť dôležitou súčasťou života. Kedy sa však stáva extrémom?

Vplyv na naše okolie

Ak cítite potrebu presviedčať druhých, aby začali zdravo žiť, váš životný štýl by mal byť žiarivým príkladom. Posadnutosť, neustále pridávanie fotiek na sociálne siete, nekonečné vychvaľovanie sa, ako zdravo stále žijeme a že každý by nás mal nasledovať… Nič z toho nikomu nepomôže. Má to skôr opačný efekt. Budete tak dávať zlý príklad a svojou otravnosťou budete ostatných skôr odrádzať, ako motivovať.

Najlepšími ambasádormi zdravého životného štýlu budete vtedy, keď budete plní sily, životného optimizmu, budete oddýchnutí a veselí. A keď sa ľudia začnú pozastavovať nad tým, odkiaľ pramení vaša životodarná sila, až potom môžete začať so svojím poučovaním!

Ak vám na druhých naozaj záleží a chcete im byť dobrým príkladom, zvážte svoje možnosti a vyskúšajte rolu osobného trénera, prípadne skúste prácu v príbuzných odvetviach. Ale choďte do toho len vtedy, ak vás to skutočne baví, napĺňa a chcete realizovať svoje vízie.

Cvičte preto, aby ste sa cítili dobre, a jedzte zdravo, aby ste boli zdraví. Nerobte to kvôli trendu! Zdravie je počiatočný krok k šťastiu. Foto: Shutterstock
Cvičte preto, aby ste sa cítili dobre, a jedzte zdravo, aby ste boli zdraví. Nerobte to kvôli trendu! Zdravie je počiatočný krok k šťastiu. Foto: Shutterstock.

Položte si otázku, či by ste stále cvičili a držali sa na uzde, aj keby ste boli posledným človekom na svete. Ak áno, vaše pracovné zameranie na túto oblasť by asi nebolo márne. Ak nie, tak jednoducho len cvičte, aby ste sa cítili dobre, a neprepadnite chorobnej posadnutosti.

Nezabúdajte však na sebareflexiu a z času na čas si položte otázku, či je vaša motivácia stále čistá, či ste len náhodou neskĺzli do omamnej predstavy obdivných pohľadov okolia, keď idete po ulici v miniatúrnom oblečení.

Osem varovných signálov, ktoré môžu sprevádzať ortorexiu
1. Posadnutosť dodržiavaním pravidiel niečoho, čo daný človek označuje ako „perfektný“ jedálniček.
2. Vyčleňovanie potravín z dôvodu netolerancie, ktoré však nie sú nijako potvrdené odborníkom.
3. Prehnané a obsedantné užívanie rôznych doplnkov výživy.
4. Príliš nízka hmotnosť.
5. Extrémna posadnutosť cvičením.
6. Neracionálny prístup k príprave jedál.
7. Fixácia na potraviny, o ktorých sa vraví, že sú zdravé.
8. Posadnutosť v hľadaní súvislostí medzi potravinami a zdravotnými problémami.

A ako to vyzerá v praxi, keď snaha o aktívny životný štýl zájde priďaleko? Možno vám nasledujúce riadky nebudú až také cudzie.

Koľko ľudí by sa stravovalo zdravo, keby neboli sociálne siete? Premýšľali ste niekedy nad tým, že väčšina ľudí by necvičila ani sa neobťažovala zdravým jedálničkom, nebyť sociálnych sietí? Že keby nemohli každé ráno pridávať fotky svojich extra zdravých raňajok a nemohli sa chváliť tým, koľko kilometrov a v akom tempe odbehli, ani by im nenapadlo jesť zdravo a behať?

Prapôvodná motivácia k aktívnemu životnému štýlu (cítiť sa dobre a robiť niečo preto, že nás to baví) sa v modernom virtuálnom svete pretransformovala na zvrátené vynucovanie pozornosti a potlesku nášho (často neúprimného) publika.

Nie je nič zlé robiť si štatistiky, denník skonzumovaných jedál alebo mať sparing partnera na šport, s ktorým sa o pocity podelíte, no ak skutočne cvičíte preto, aby ste boli zdraví a cítili sa plní síl, nemali by ste sa prehnane zaujímať o tie časti dňa, keď jete alebo cvičíte. Mala by to byť príjemná samozrejmosť, ktorá si nevyžaduje pozornosť celého vášho okolia.

Pre naše telo je potenie skvelé, ale nemá zmysel pretaviť to do závislosti. Foto: Shutterstock
Pre naše telo je potenie skvelé, ale nemá zmysel pretaviť to do závislosti. Foto: Shutterstock.

Text: Paulína Nováková
Foto: Shutterstock

3/3
Najnovšie vydania

RELAX 2/2024

Objednať

RELAX 2/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu