Zimný roadtrip okolo Peloponézu, 1. časť. Okolie Galatas.

28. decembra 2021

Najťažšie je rozhodnutie, potom už všetko ide hladko. Po dlhom čakaní na ten správny okamih, nastal čas na cestu do Grécka (trochu netypicky) v polovici novembra. Je to prvýkrát, čo sme sa sem vybrali autom. A stálo to zato.

Sme na ceste po pobreží Peloponézu. Je tu nádherne, a preto by sme sa s vami chceli podeliť o zopár tipov, o zopár zaujímavých zastávok (spomedzi mnohých iných krásnych miest), ktoré sa na tomto rozľahlom gréckom polostrove nachádzajú. Poďte si spolu s nami tento výlet vychutnať.

Peloponéz sa už od staroveku rozdeľuje na niekoľko krajov a má výnimočne bohatú históriu s archeologickými náleziskami takmer na každom kroku. No keďže je taký rozľahlý, články rozdelíme a napíšeme vám na začiatok o prvej oblasti, ktorú sme navštívili. Je to okolie mestečka Galatas v regióne Argolida (na prvom výbežku Peloponézu smerom od Atén).

V tejto oblasti sme sa na začiatku nášho výletu zdržali dlhšie a okolie Galatas sme prebádali na rôznych prechádzkach a výletoch.

Okolie mestečka Galatas, polostrov Methana, ostrov Poros. Ilustrácia: Miroslava Rak.

Tu sú miesta, ktoré sa nám páčili:

1 Sopečná Methana

Methana je polostrov, výbežok, ktorý vychádza z Peloponézu. Táto krajina sa líši od iných oblastí. Je iná, pretože je to spiaca sopka. S tmavšou zemou a tmavšími plážami. S Peloponézom ju spája iba úzky pás zeme.

Sopečná krajina pri sopke Methana, Peloponéz. Foto: Martina Str.

Sopky však majú svoje výhody, a tými sú napríklad termálne pramene. Ešte pred niekoľkými rokmi boli na Methane významné kúpele, do ktorých chodili oddychovať aj známi ľudia. Dnes sú kúpele opustené, ale našťastie, horúce pramene sa nájdu aj mimo nich – priamo v prírode, na brehu mora! A k tomu sú zadarmo.

Pausanias bath, Methana, Peloponéz. Foto: Martina Str.

Pramene majú rôzne vlastnosti, niekde voda obsahuje síru, inde je zas mierne rádioaktívna. My sme sa boli zohriať na dvoch miestach. Jedno z nich nájdete na konci mestečka Methana a druhé, Pausanias Bath, z opačnej strany Methany, s výhľadom na ostrovy Agistri a Aegina.

Rádioaktívny termálny prameň na Methane, Peloponéz. Foto: Martina Str.

No a keďže je to sopka, môžete si spraviť aj kratšiu, asi polhodinovú túru k jej kráteru. Nie je to úplný okrúhly sopečný kráter, ako by ste mohli čakať, ale veľmi zaujímavé miesto v zemi, akoby v jaskyni, so šikmými stenami. Prechádzka vedie cez zaujímavú sopečnú krajinu s výhľadmi na blízke ostrovy. Určite odporúčame.

Sopka Methana, Peloponéz. Foto: Martina Str.

2 Ostrov Poros

Ostrov Poros, Peloponéz. Foto: Martina Str.

Poros je ostrov s romantickým mestečkom a korytnačkami. Ak prídete v správnu dobu, môžete na malé aj veľké korytnačky natrafiť všade, na brehu mora aj vyššie v lesoch.

Ostrov Poros, Peloponéz. Foto: Martina Str.

Ostrov cez sezónu obľubujú jachtári, my sme však prišli tesne po sezóne. Poros leží hneď oproti mestečku Galatas na Peloponéze a oddeľuje ho len úzky prieplav, cez ktorý vás prevezie loďka alebo trajekt len za jedno euro. Hm, tak prečo sa sem aspoň na chvíľu nepozrieť?

3 Devil´s bridge

Peloponéz neznamená iba more, ale aj hory. A medzi horami vyviera voda, ktorá tu vyhĺbila roklinu s vodopádmi. Tak trošku ako v Slovenskom raji, ale s inou vegetáciou. Sú tu napríklad nádherné platany. Takže ak sa budete chcieť trochu osviežiť, dostanete sa sem z dedinky Trizina nad mestečkom Galatas. Je to veľmi pekné a osviežujúce miesto, nie sme si však istí, koľko vody tu tečie cez leto.

Vodopády a jazierka – Devil´s bridge. Foto: Martina Str.

4 Kláštory nad Trizinou

Kláštory sa vždy stavali na tých najpokojnejších a najkrajších miestach. Nad dedinou Trizina sme si spravili prechádzku až k dvom kláštorom. Ten starší bol menší a pôsobil skôr ako dom so záhradou a prírodnou terasou – skalou s nádherným výhľadom. Donedávna tu vraj bývala staršia pani, ktorá turistom rada servírovala kávu. Druhý kláštor bol väčší a prístavby stále prebiehajú. Vedú od neho však lesné chodníčky k malému kostolíku ukrytému v lese a ku priezračnému potoku s jazierkami.

5 Mestečko Galatas

Galatas, Peloponéz. Foto: Martina Str.

Galatas je celkovo pekné malé mestečko, v jeho okolí je nádherná príroda, žijú tu veľmi dobrí ľudia, no a je tu aj veľmi kvalitná strava. My sa sem ešte určite vrátime pre ten najkvalitnejší organický olivový olej.

Táto oblasť bola preslávená citrónmi, ktoré mali kedysi cenu zlata. Predávali sa totiž na kusy. Nájdete tu aj pekárne či obchody s tradičnými peloponézskymi výrobkami vrátane Trachanás alebo gréckych jogurtov.

Táto oblasť bola preslávená citrónmi, ktoré mali kedysi veľmi vysokú hodnotu, pretože sa predávali na kus. Foto: Martina Str.

6 Mykénske vykopávky

Na Peloponéze sú vykopávky všade. Aj toto miesto Mykénskej citadely bolo kedysi postavené s rozumom, na kopci, z ktorého je vynikajúci výhľad do širokého okolia a na všetky strany. Na krásne hory nad mestečkom Galatas, na ostrov Poros, ale aj obidve úžiny, prieplavy, ktorými sa dá do tejto oblasti dostať loďou. Výhľad je veľmi pekný.

7 Prechádzky k plážam

Kam ešte? Na prechádzky, ktorých je v tomto okolí neúrekom. Objavujte krásne pláže, my sme napríklad navštívili veľmi peknú pláž za vrakom starej stroskotanej lode…

Prechádzka na pláž. Foto: Martina Str.

V okolí mestečka Galatas síce nenájdete pláže s bielym pieskom a turistické atrakcie. Na nás toto miesto pôsobilo skôr ako pokojné a zaujímavé miesto, kde je veľmi veľa možností na prechádzky aj turistiku, samozrejme, pokiaľ na to máte čas.

Grécky kostolík v Galatas. Foto: Martina Str.

Z mestečka Galatas sme sa vybrali na cestu okolo Peloponézu po jeho pobreží. O tom sa dočítate v ďalšej časti.

Doteraz sme o našom zimnom roadtripe napísali:

  1. časť: Okolie Galatas
  2. časť: Po pobreží Argolidy
  3. časť: Leonidio – raj horolezcov
  4. časť: Stredoveká Monemvasia a exotický ostrov Elafonisos s bielym pieskom
  5. časť: Gytheio a polostrov Mani

Text a foto: Martina Strihová

1/1
Zavrieť reklamu