Zimný roadtrip okolo Peloponézu, 3. časť. Leonidio – raj horolezcov.

14. januára 2022

V našej ďalšej časti výletu pokračujeme z Nafplia až na pobrežie Arkádie. Tá je známa svojou nádhernou prírodou, ale aj pokojným, tradičným, vidieckym spôsobom života.

Preslávený kraj Arkádia sa síce ťahá do vnútrozemia Peloponézu, začleňuje sa k nej však aj pobrežie na jej východnej strane s významnejšími mestečkami ako Astros, Tyros a Leonidio.

Z Nafplia sme sa teda spustili na druhý „prst“ Peloponézu. Potom, ako sme prešli popri dlhej pláži na okraji Argolského zálivu, začali pobrežie lemovať nádherné skalnaté pláže, ktoré vás len tak pozývajú na oddych.

Medzi miesta, ktoré stoja za zmienku, patrí napríklad Kiveri, malá dedinka známa pomarančami a olivami, ktorá patrí ešte ku kraju Argolida. Z opačnej, tej pokojnejšej strany zálivu, tu máte výhľad na Nafplio s pevnosťou Palamidi.

Podľa legendy bola táto dedina založená už v roku 1 600 pred n. l. a skutočne je permanentne obývaná od staroveku. Nás na tomto mieste zaujala nádherná pokojná pláž, tradičná architektúra a vychýrená miestna pekáreň.

Peloponéz, to nie je iba more, úrodná pôda, divoká príroda, je to hlavne hornatá krajina. Ak si vyberiete trasu po pobreží Peloponézu, akú sme si vybrali aj my, budete musieť rátať s mnohými zákrutami a s prekonávaním veľkých výškových rozdielov, cesta bude miestami pripomínať húsenkovú dráhu. Napriek tomu sú tu cesty celkom udržiavané.

Pri príchode na Peloponéz vás určite prekvapí veľké množstvo túlavých psov a mačiek. Väčšinou sa niet čoho obávať, pretože poväčšine sú psy priateľské a skôr sa snažia získať vašu pozornosť či nejaký kúsok mäska. Dajte si však pozor na svojho miláčika, mihnutím oka môžete mať celú svorku.

Leonidio – raj horolezcov

Ďalšou zaujímavou zastávkou, kde sme pobudli niekoľko dní, bolo Leonidio. Mesto vybudované medzi pobrežím a horou Parnon.

Hneď v prvom okamihu vás zaujmú majestátne hory, ktoré robia toto miesto magickým. Jedinečný ráz tejto skalnatej krajiny dotvára miestna architektúra.

A hneď ďalšia vec, ktorú si všimnete, bude množstvo turistov. Špeciálna skupina športovcov, ktorých sem zlákali hory na lezenie, pretože podmienky na horolezectvo sú tu skutočne jedinečné. Horolezci z celej Európy sem prichádzajú na karavanoch a obytných dodávkach a trávia tu niekedy aj tri mesiace.

My sme využili príležitosť aspoň na turistiku. Vybrali sme sa skalnatou cestičkou okolo Twin Caves a užívali sme si výhľady na celé údolie.

Pre zaujímavé tipy ohľadom turistiky alebo lezenia odporúčame navštíviť predajňu walk4fun v Leonidiu, kde vám veľmi ochotne poradia a vysvetlia, kam sa vybrať podľa vašich možností. Inšpirovať sa môžete aj na ich webovej stránke walk4fun.gr.

Ďalšou zaujímavosťou tohto miesta je poľnohospodárstvo. Úrodné údolie medzi Leonidiom a plážou naplno zaberajú farmy s olivami, pomarančmi, šalátom, cviklou…

Práve odtiaľto pochádza špeciálny druh baklažánu, fialový s bielymi pruhmi, ktorý dokonca vlastní ochrannú známku ako Tsakoniki baklažán.

Miestni farmári sú milí a štedrí a môže sa vám stať, že vás prekvapia ovocným alebo zeleninovým darčekom. To sa stalo aj nám, keď sme stretli miestneho biofarmára, ktorý nás obdaroval debničkou organického ovocia, či dokonca banánov, a pozval nás na exkurziu na jeho biofarmu.

Mali sme možnosť obdivovať stromy, o ktoré sa staralo už mnoho generácií. Farmu s pomarančovníkmi, citrónovníkmi, mandarínkami a limetkami Vaggelis obohatil o banánovníky, avokádo, či aloe vera.

Aloe vera máme, ale čo s ním?

Počas našej exkurzie nám zbieral ďalšiu ovocnú nádielku a dostali sme aj obrovské listy čerstvého aloe vera. Ale čo s ním?

Áno, aloe vera má veľa spôsobov využitia, môžete si ho natierať na pleť, ale ak ho chcete jesť, samotné a čerstvé niekedy nechutí úplne najlepšie. My vám dávame na záver jeden tip na skvelé raňajky, ktorý sme vymysleli na ceste (a dokonale zamaskuje presne tú chuť, ktorú v aloe cítiť nechcete).

Nakrájajte dužinu z aloe na kocky, šupku vyhoďte.

Recept na vitamínové raňajky s aloe vera:

Potrebujeme iba:

  • 3 pomaranče
  • 1 jablko
  • asi 8 centimetrov z listu aloe vera

Postup:

Pomaranče odšťavíme. Dužinu aloe vera nakrájame na malé kocky a šupku vyhodíme. Jablko tiež nakrájame na kocky, všetky ingrediencie dáme dokopy a jeme s lyžičkou. Šupku aloe môžete použiť napríklad na tvár. Dobrú chuť 😊

Smerujeme na juh a vidíme sa v Monemvasii!

Text a foto: Miroslava Rakúsová, Martina Strihová

1/1
Zavrieť reklamu