Páchate samovraždu jedlom?

14. apríla 2017
Páchate jedlom samovraždu? Foto: Shutterstock

Drsným faktom je, že za všetko si môžete sami. Vaše telo sa ku vám správa tak, ako sa vy správate k nemu.

V škole vám nedajú návod na používanie vlastného organizmu, preto si ho musíte nájsť, osvojiť si ho a hlavne konať. Ak sa chcete po svete prechádzať ešte pár rokov bez zdravotných komplikácií vo vynikajúcej forme, tu je recept – odkyslite sa.

Prekyslenie organizmu je pôvodcom mnohých starostí a nepríjemných komplikácií spojených s vašim telom. Ľudia často ani netušia, čo im neustále spôsobuje ochorenia, kozmetické problémy či nadváhu.

Ak sa vám podarí udržať správnu zásadito-kyslú rovnováhu tela, takmer nikdy neochoriete. Odvážne tvrdenie, to je pravda, ale pokojne si ho overte v praxi, najlepšie sami na sebe.

Zmenu pocíti vaše telo aj psychika, len treba vytrvať a bez výhovoriek.

Následky

Začnime tým najhorším a to sú následky prekysleného organizmu. Vaše telo sa vie vysporiadať s veľkým množstvom negatívnych faktorov, ale nie je zázračné a nedokáže to robiť navždy a hlavne nenápadne.

Z času na čas, keď je telo v koncoch, prejaví sa spôsobom, ktorý vám nie je príjemný. Vtedy väčšinou začíname konať nesprávne a teda riešiť následok nejakého problému a to ako sa ho zbaviť, skôr, než sa snažiť hľadať a skúmať príčinu a teda problémom predchádzať.

Zbavujeme sa len následkov a to je chyba. Veľká chyba.

Páchate jedlom samovraždu? Foto: Shutterstock
Páchate jedlom samovraždu? Foto: Shutterstock

Čo teda spôsobujú prebytočné kyseliny v tele? Veľmi stručne povedané hlavne akné, artritídu, bradavice, celulitídu, cukrovku, dnu, ekzémy, nedostatok energie, obezitu, obličkové kamene, oslabenie imunity, osteoporózu, poškodenie organizmu voľnými radikálmi, predčasné starnutie, rakovinu, reumu, srdcovo cievne ochorenia, únavu, vypadávanie vlasov, vyrážky, zahlienenie organizmu, zubné kazy – teda choroby.

Čo to je choroba

Choroby nedostávame, ale si ich tvoríme. Choroba je posledné volanie o pomoc tela, ktoré je v núdzovom režime a nevie sa vysporiadať so stavom, do ktorého sme ho sami dostali.

Blikanie červenej kontrolky v organizme nastáva pri prebytku škodlivých látok a nedostatku látok prospešných. V tomto stave sú na koni vírusy, huby, plesne, infekcie a parazity, s ktorými telo nevie bojovať, keď je prekyslené. Vtedy máte totižto oslabenú imunitu a telo nedokáže vstrebávať vitamíny a minerály potrebné na jeho správne fungovanie.

Následky takéhoto stavu sú devastujúce, telo zlyháva. V lepšom prípade je to únava, nervozita, depresie a vyčerpanosť, v horšom časté infekcie, prípadne rakovina.

Ako to súvisí s prekyslením a hodnotou pH v tele?

Hodnota pH v tele je veľmi kritická záležitosť a organizmus sa ju snaží udržať v správnej hladine za každú cenu. Väčšina jedál a nápojov, ktorými svoje telo zásobujeme, má pH, ktoré nie je telu vôbec prospešné. Telo sa teda snaží detoxikovať a zbavovať sa prebytočných kyselín ako vie. Vylučuje ich hlavne močom a potom, neutralizuje ich zásadami alebo ich izoluje.

Pokiaľ telo nedostáva adekvátne množstvo zásad v strave, siahne na úspory.

Hlineným prasiatkom sú pre neho tkanivá, kosti a cievy. Vápnik je napríklad silne alkalická látka uložená v kostiach. Ako organizmus kyselinu izoluje? Obalí ju tukom aby neškodila vnútornému prostrediu tela. Prípadne produkuje cholesterol, ktorý tiež kyselinu pekne schová a takéto izolačné vrstvy sa potom ukladajú v tele a na cievnych stenách. Viete si predstaviť výsledok? Našepkáme. Sú to osteoporóza, nadváha a infarkt.

Alkalické – zásadotvorné potraviny

Zásadotvorné potraviny. Foto: Shutterstock
Zásadotvorné potraviny. Foto: Shutterstock

Zelenina

Surová zelenina hlavne zelená, dopestovaná bez pesticídov je nenahraditeľná. Jedzte jej, koľko vládzete, a to hlavne: artičoky, brokolicu, hlávkový šalát, hrášok, kaleráb, kel, pažítku, ružičkovú kapustu, špenát, uhorku, zelenú fazuľku, špargľu. Nevynechávajte cesnak, cibuľu, kapustu, karfiol, mrkvu, reďkovku, repu a zeler.

Ovocie

Citrón, limetka, avokádo, paradajka, grapefruit, rebarbora. Ostatné druhy ovocia sú veľmi sladké a tým pádom sa metabolickým spracovaním menia na kyseliny. Vitamíny nám namiesto nich v bohatom množstve dodá zelenina.

Nápoje

Dostatočný príjem alkalickej vody, teda s pH menším ako 7, znamená vypiť liter vody na 15 kg telesnej váhy denne. Začínajte pomaly! Voda hydratuje a pomáha telu vyplavovať toxíny. Vodu z kohútika je dobré prefiltrovať a tak ju zbaviť škodlivín. Inak je skvelé piť zelené nápoje z mladého jačmeňa, bylinkový čaj, nesladené sójové mlieko alebo mandľové mlieko.

Semená, orechy a strukoviny

Pridajte ich do akéhokoľvek jedla. Mandle, lieskovce, tekvicové, ľanové a slnečnicové semená, sezam. Naklíčené semená sú extra bohatým zdrojom vitamínov. Hlavne žerucha, mungo, pšenica, cícer a fazuľa.  Nevynechávajte strukoviny ako fazuľa, cícer, šošovica, hrach a sója.

Surová strava, zelenina, za studena lisované rastlinné oleje, semienka a orechy nás liečia a neprekysľujú organizmus. Foto: Shutterstock
Surová strava, zelenina, za studena lisované rastlinné oleje, semienka a orechy nás liečia a neprekysľujú organizmus. Foto: Shutterstock

Tuky a oleje

Nenahraditeľný zdroj Omega 3-6-9. Denne by sme mali zjesť niekoľko polievkových lyžíc dobrých olejov lisovaných za studena.

Ľanový olej, avokádový olej, olivový olej, konopný olej, rybný olej. Pomáhajú budovať nové bunky, eliminujú tie rakovinotvorné, majú nenahraditeľné kozmetické účinky. Eliminujú v tele kyseliny, čo spôsobuje chudnutie.

Kokosový olej sa ako jeden z mála hodí na tepelne spracované jedlá. Oleje sú dokonca vhodnejšie na používanie zvonka namiesto bežnej kozmetiky.

Iné

Tofu, ryby, nepšeničný chlieb bez kvasníc, ryža divoká alebo basmati.

Kyselinotvorné – nevhodné potraviny

Všetky spracované potraviny, pečivo a potraviny s pridaným cukrom nás prekysľujú. Foto: Shutterstock
Všetky spracované potraviny, pečivo a potraviny s pridaným cukrom nás prekysľujú. Foto: Shutterstock

Predpripravené a instantné jedlá

Čokoľvek s prísadou glutamanu sodného, instantné polievky, jedlá v prášku, konzervované jedlá, fast food. Myslíme, že vysvetlenie nikto nepotrebuje.

Cukor a ocot

Zámerne ich dávame spolu, lebo sú to dve najsilnejšie kyseliny. Vylúčte teda z jedálnička všetky sladkosti. Áno, aj čokoládu.

Umelé sladidlá  až na stéviu sú v podstate neurotoxíny. Na „light” jedlá sa teda radšej ani nepozerajte.

Akékoľvek fermentované produkty a jedlá s octom, ako sú dresingy, kečup, horčica, sójová omáčka, majonéza, nakladaná a sterilizovaná zelenina,  vylúčte.

Ocot dokáže spoľahlivo odstrániť vodný kameň, čo teda odstraňuje z nášho organizmu? Opäť raz vápnik.

Mäso a vajcia

Jediné mäso, ktoré vám prospieva, sú ryby. Napríklad, bravčové mäso je z prasiatok, ktoré nemajú lymfatický systém a teda všetky ich jedy ostávajú v ňom. Hydina je bielená, hovädzina prifarbovaná na červeno. Čím sa zvieratá kŕmia? To nechcite vedieť.

Vajcia obsahujú toľko baktérií, plesní a kvasiniek, že telu trvá až tri dni, aby sa s ním vyrovnalo. Ham and eggs na raňajky je teda ideálna cesta, ako ničiť svoje telo.

Mliečne výrobky

Mlieko z obchodu je plné hormónov, steroidov a antibiotík. Čerstvé mlieko priamo od kravy je jedlo pre teliatka a slúži na to, aby pribralo 100 kg za pár týždňov od narodenia.

Väčšina ľudí nevie spracovať laktózu, nie sme na to stavaní. Pri trávení mlieka a produktov ako smotana, syr, jogurt, tvaroh a zmrzlina sa tvorí kyselina mliečna, ktorú sa telo snaží neutralizovať hlavne vápnikom.

Obrázky šťastných detí pijúcich mlieko pre zdravé kosti, ktoré si pamätáte z čias školských jedální, sú teda na zváženie.

Nápoje

Alkohol, káva, bublinkové nápoje, čierny čaj, kúpené ovocné džúsy a energetické nápoje. Pýtať sa aké množstvo týchto nápojov je pre telo znesiteľné, je asi ako sa pýtať aké množstvo kyanidu vás ešte úplne nezabije.

Tuky a oleje

Všetky ostatné okrem tých dobrých, ktoré sme vymenovali hore. Vyhýbajte sa hlavne slnečnicovým, kukuričným, rastlinným olejom a predovšetkým nasýteným tukom.

Ostatné

Kvasnice, arašidy, huby, kukurica, pistácie, kešu orechy, pšeničné chleby a cestoviny.

Živočíšne potraviny jednoducho nepôsobia na náš organizmus zdravo. Foto: Shutterstock
Živočíšne potraviny jednoducho nepôsobia na náš organizmus zdravo. Foto: Shutterstock

Dve rady na záver

Žalúdok najlepšie pracuje od 10:00 do 15:00. Vtedy jedzte obed, najväčšie jedlo dňa.

K zdraviu prispieva vo veľkej miere pozitívne myslenie. Pozerajte komédie, smejte sa a robte aeróbne športy, ktoré produkujú endorfíny.

Zjednodušené riešenie

Pite veľké množstvo filtrovanej vody, jedzte surovú zeleninu ku každému jedlu, prijímajte zdravé tuky a oleje, vylúčte zvieracie bielkoviny, hýbte sa, myslite pozitívne a relaxujte.


Text: Valéria N.
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu